Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R16i6GnRrGxYP
Zdjęcie przedstawiające lampę solną. Jest ona wykonana z dużych kryształów soli, wewnątrz umieszczono żarówkę. Lampa rozświetla przestrzeń żółto-pomarańczowym światłem.

Z jakich elementów składają się kryształy jonowe i jonowo‑kowalencyjne

Chlorek sodu jest przykładem związku chemicznego, tworzącego kryształy jonowe.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Kiedy szukamy pięknej biżuterii na prezent, często nie decydujemy się na tę z dodatkiem diamentu, ze względu na wysoką cenę. Raczej wybierzemy coś z elementem cyrkonu. Jego kryształy, poddane odpowiednim procesom, są bardzo podobne do oszlifowanych diamentów, chociaż doświadczone oko jubilera od razu wskaże rodzaj materiału. A czym pod względem chemicznym różnią się kryształy cyrkonu od diamentu? Czy wiesz, że diament jest zbudowany z samych atomów węgla, natomiast cyrkon jest mieszaniną jonów cyrkonu i jonów złożonych SiO44-? Jaka jest budowa ich sieci krystalicznych? 

Twoje cele
  • Porównasz budowę kryształów jonowych i jonowo‑kowalencyjnych.

  • Ocenisz, jaki typ kryształu tworzy dany związek chemiczny.

  • Zaproponujesz budowę kryształów jonowych i jonowo‑kowalenycjnych.