Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RFWRI3KmzRN4Q
Zdjęcie przedstawia postać kobiety. Jest odwrócona do widza tyłem. Stoi na przeciw słońca. Ma szeroko rozłożone ręce.

Rewolucja Sokratesa

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Sokrates (ok. 470‑399 r. p.n.e.) wywarł tak istotny wpływ na filozofię grecką, że filozofów działających przed nim nazywa się po prostu presokratykami. Cyceron powiedział o nim: Sprowadził filozofię z nieba na ziemię, do miast, a nawet do domów, i kazał jej badać życie i obyczaje oraz to, co dobre, a co złe. Na czym polegała rewolucja, której dokonał Sokrates? Grecja z VI w. p.n.e. - gdzie działali pierwsi filozofowie – oraz Grecja Sokratesa z V w. p.n.e. to dwa różne światy. Ten pierwszy to świat joński, świat kolonii greckich w Azji Mniejszej, znajdujących się nie tylko w kręgu oddziaływania kultury greckiej, ale także kultur Wschodu. Tamta Grecja wydała z siebie filozofię przyrody. Tymczasem Grecja Sokratesa to Ateny, metropolia będąca sercem greckiej kultury humanistycznej. To właśnie Sokrates sprawił, że filozofia zainteresowała się bardziej samym człowiekiem niż otaczającą go przyrodą. Rewolucja Sokratesa była więc początkiem okresu humanistycznego filozofii starożytnej.

Twoje cele
  • Porównasz problematykę filozofii Sokratesa i presokratyków.

  • Ocenisz doniosłość zmian, jakie nastąpiły w filozofii w V w. p.n.e. oraz zastanowisz się, jaką rolę odegrał w nich Sokrates.

  • Przeanalizujesz pojęcia duszy i cnoty w ujęciu Sokratesa.

  • Połączysz poglądy Sokratesa z informacjami biograficznymi, by zastanowić się nad jego programem filozofii.