Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RsY854v8n5mmo
Ilustracja przedstawia trzy pale wbite w ziemie przecinają się ze sobą. W tle zachód słońca. Napis. Proste przecinające się w przestrzeni

Proste przecinające się w przestrzeni

Źródło: Tessa Wilson, dostępny w internecie: aruba85 z Pixabay, domena publiczna.

Proste przecinające się w przestrzeni są to proste (dwie lub więcej) mające jeden punkt wspólny. 

Można przyjąć, że przykładami (w przybliżeniu) prostych przecinających się w codziennym życiu (a dokładniej odcinków zawartych w prostych przecinających się) są skrzyżowania dróg, krawędzie ścian sąsiednich i sufitu w pomieszczeniach mieszkalnych, ostrza nożyczek.

Na zdjęciu przedstawiony jest wigwam, którego szkielet zbudowany jest z prostych przecinających się w jednym punkcie (w przybliżeniu) w przestrzeni. Jest to przykład pęku prostych przechodzących przez jeden punkt.

R14hoJyk9Cdt0
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Innym przykładem pęku prostych może być światło rzucane przez lampę jak na rysunku. Źródło światła można traktować jak punkt, przez który przechodzą proste – promienie światła.

R1CGYEU0dsyj6
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.
Twoje cele
  • Nauczysz się rozpoznawać proste przecinające się w przestrzeni i poznasz ich własności.

  • Poznasz pojęcie pęku prostych przechodzących przez dany punkt i wykorzystasz do tworzenia brył takich jak stożki i ostrosłupy (również pochylone).

  • Wyznaczysz przekroje płaszczyznowe pęku prostych.

  • Zastosujesz proste przecinające się w przestrzeni w problemach praktycznych i zadaniach.