Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R6c7UrPyR4d0H
Na zdjęciu znajduje się mur berliński przedzielający dwie części Niemiec. Mur jest zbudowany z pionowych płyt betonowych. Na murze znajdują się wykonane odręcznie napisy w języku niemieckim. Na ziemi leży śnieg, jest zima. W tle znajdują się zabudowania fabryczne, duży opuszczony budynek , a dalej wieżowiec mieszkalny.

Zmiany na mapie politycznej Europy

Źródło: E. Valachovic, dostępny w internecie: semanticscholar.org, licencja: CC BY-SA 2.0.

Z iloma państwami graniczy Polska? Już w szkole podstawowej dowiedziałeś się, że z siedmioma. Naszymi sąsiadami są obecnie: Niemcy, Czechy, Słowacja, Ukraina, Białoruś, Litwa i Rosja (poprzez obwód kaliningradzki). Gdyby jednak otworzyć starszy atlas geograficzny, na mapie podziału politycznego Europy sprzed 1990 roku można by zauważyć, że wówczas Polska miała tylko trzech sąsiadów: NRD, Czechosłowację oraz ZSRR. Żadne z tych państw już nie istnieje. Czy potrafisz wyjaśnić, co się z tymi państwami stało? Ten materiał poświęcony jest zmianom w podziale politycznym Europy począwszy od przemian społeczno‑gospodarczych i politycznych z przełomu lat 80. i 90. XX w.

R1YvDt0SYwETj
Czy potrafisz już teraz wskazać, które z państw europejskich powstały po 1989 roku?
Źródło: Aotearoa, dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Opiszesz kształtowanie się mapy politycznej Europy na skutek przemian społeczno‑gospodarczych z przełomu lat 80. i 90. XX w.

  • Scharakteryzujesz procesy integracji NRD i RFN oraz dezintegracji ZSRR, Jugosławii i Czechosłowacji, a także wskażesz na mapie państwa powstałe w wyniku tych procesów.

  • Ocenisz, które z procesów integracji i dezintegracji państw miały charakter pokojowy, a które militarny.