Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1SNFm9VuKM1J
Zdjęcie przedstawia pasek materiału, na którym znajduje się napis w języku hebrajskim. Pasek leży na białym materiale.

Słownik filozoficzny: syjonizm

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Skąd pochodzi nazwa syjonizm? Syjonizm wyrastał z idei powrotu Żydów do Ziemi Obiecanej, do Syjonu. Wzgórze Syjon, na którym stała niegdyś Świątynia Jerozolimska, dało nazwę ruchowi polityczno‑społecznemu, który rozwinął się w XIX wieku. Już wtedy pojawiły się głosy, że droga Żydów do emancypacji nie prowadzi przez stopniowe wtapianie się w społeczności, w których przyszło im żyć, lecz przez pogłębianie poczucia odrębności narodowej. Ruch o charakterze religijnym przerodził się w ruch polityczny, którego głównymi ideologami byli Mojżesz Hess i Theodor Herzl.

Syjonizm polityczny, stawiając sobie konkretny cel powrotu do Ziemi Obiecanej, doprowadził ostatecznie do powstania w 1948 roku państwa Izrael. Poza politycznym syjonizmem ukształtował się również nurt syjonizmu religijnego, którego przedstawicielem był Martin Buber. Swoją myśl oparł na filozofii dialogu, widocznej m.in. w idei braterstwa.

Twoje cele
  • Poznasz historię syjonizmu i postaci jego ideologów.

  • Przeanalizujesz społeczno‑historyczny kontekst pojawienia się syjonizmu jako ruchu politycznego.

  • Przemyślisz stanowisko Martina Bubera na temat syjonizmu rozumianego jako przejaw żydowskiego humanizmu.