Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RWHtDSq4j6MTR
Ilustracja przedstawia widok z lotu ptaka na miasto, którego ulice są do siebie idealnie równoległe, bądź przecinają się pod katem prostym. W ten sposób miasto podzielone jest na równe kwadraty.

Punkt wspólny prostych

Źródło: Logan Armstrong, dostępny w internecie: www.unsplash.com.
Rjv9xYwpa2fRW1
Posąg Euklidesa
Źródło: Mark A. Wilson, dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/, licencja: CC BY-SA 4.0.

Euklides w swoim słynnym dziele “Elementy” stwierdził, że Dwie proste, które przecinają trzecią w taki sposób, że suma kątów wewnętrznych po jednej stronie jest mniejsza od dwóch kątów prostych, przetną się z tej właśnie strony. Przez wiele lat zdanie to budziło wiele wątpliwości, które stały się inspiracją do rozwoju nowych gałęzi geometrii - geometrii nieeuklidesowych. Dziś zdanie to przyjmujemy za pewnik jedynie na tzw. płaszczyźnie euklidesowej - to ta, o której uczymy się w szkołach. W tej lekcji zajmiemy się wyznaczaniem współrzędnych punktów przecięcia prostych o danych równaniach.

Twoje cele
  • Odczytasz współrzędne punktu wspólnego prostych.

  • Wyznaczysz współrzędne punktu wspólnego prostych, rozwiązując układ równań.

  • Rozwiążesz zadania z geometrii analitycznej dotyczące punktów przecięcia prostych.