Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1Du617t2GN8E
Obraz przedstawia scenę rodzajową. W prawej części obrazu znajduje się młoda kobieta w długiej sukni. Jest trzymana przez mężczyzn w togach, z włóczniami w dłoniach. Przy grupie klęczy i trzyma złożone w błagalnym geście dłonie inna kobieta w długiej sukni. Kobieta trzymana przez mężczyzn szarpie się. Wyciąga prawą rękę przed siebie. W lewej części obrazu znajduje się żołnierz w antycznej zbroi i hełmie na głowie. Podtrzymuje omdlałą kobietę. Przed nią klęczy inna kobieta. Obejmuje omdlałą rękami w pasie.

Sąd literacki nad bohaterami Antygony Sofoklesa

Giuseppe Diotti, Antygona skazana przez Kreona na śmierć

Istnieje wiele utworów literackich, których fabuła rozgrywa się na sali sądowej, czytelnicy zaś mogą śledzić i oceniać racje stron konfliktu. Antygona Sofoklesa nie rozgrywa się w sądzie, ale dzieło to skłania do dyskusji, zmusza do zajęcia stanowiska na temat roli sprawiedliwości, znaczenia norm moralnych, istoty dobra i zła. Można stać się prokuratorem lub obrońcą, oceniając moc wyroków losu, które stoją poza zasięgiem człowieka. Tekst napisany w V wieku p.n.e. nadal jest aktualny, jego wątki wykorzystują twórcy kinowi i teatralni, a widzowie mają okazję do ferowania wyroków dotyczących postępowania i oceniania motywacji kierujących głównymi bohaterami.

Twoje cele
  • Dokonasz interpretacji fragmentów Antygony Sofoklesa, wskazujących na motywacje kierujące postępowaniem bohaterów dzieła.

  • Porównasz różne oceny tej samej sytuacji dokonane przez bohaterów Antygony.

  • Scharakteryzujesz Kreona i Antygonę.

  • Ocenisz Kreona jako władcę.