Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1K1U4RhbISko
Fotografia przedstawia jęzor lodowca, który znajduje się w dolinie pomiędzy szczytami górskimi. Góry są wysokie, ze spiczastymi szczytami, otaczają z dwóch stron krętą dolinę. Przez środek doliny ciągnie się szeroki, nierówny jęzor lodowca, posiadający w środku brązowy pas. Na pierwszym planie znajdują się skały porośnięte mchem oraz charakterystyczne dla krajobrazu górskiego drzewa liściaste.

Powstawanie lodu lodowcowego

Źródło: Jo Simon on Flickr, dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, licencja: CC BY 2.0.

Na Ziemi istnieją obszary, gdzie występuje wieczny śnieg. Lata są zbyt zimne, by pokrywa śnieżna mogła stopnieć, więc zalega on cały rok, tworząc idealne warunki do powstawania lodowców. Jak śnieg zamienia się w lód lodowcowy? Jakie czynniki muszą zaistnieć, by powstał lodowiec? Dowiesz się tego, zapoznając się z e‑materiałem.

Twoje cele
  • Wymienisz czynniki, które mają wpływ na powstawanie lodowców.

  • Scharakteryzujesz proces powstawania lodu lodowcowego.

  • Omówisz i rozpoznasz poszczególne etapy powstawania lodu lodowcowego.