Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rqt1ugu50EUiN
Zdjęcie przedstawia fragment starożytnego budynku zbudowanego z kamiennych bloków. Przed budynkiem znajduje się duży, zadaszony taras z kamienną balustradą i szeregiem kobiecych rzeźb, na których wsparte jest zadaszenie tarasu.

Bogowie i ludzie w Królu Edypie Sofoklesa

Grecja, Ateny, Akropolis, świątynia Erechtejon
Źródło: Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.

Jak starożytni Grecy postrzegali pozycję człowieka wobec bogów? Czy mieli odwagę, by sprzeciwić się ich woli i kwestionować przyjęte zasady moralne? Czy uznanie niepodważalności boskich praw było gwarancją stabilności Aten?

Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w twórczości jednego z najważniejszych tragików antycznych – Sofoklesa. Żył on w okresie rozkwitu Aten. Był świadkiem nieustannego rozwoju państwa‑miasta. Ten czas szczęścia (osobistego i państwowego) bywał jednak zakłócany. Dramaturg uważał, że jednym z przejawów potencjalnego upadku jest zanik wiary w bogów. Jego dzieła pokazują, co może się stać, gdy ludzie zaczną lekceważyć boskie prawa.

Twoje cele
  • Poznasz poglądy Sofoklesa na temat działań bogów wobec człowieka.

  • Na podstawie Króla Edypa scharakteryzujesz boskie prawa dotyczące ludzi.

  • Na podstawie fragmentów Króla Edypa scharakteryzujesz stosunek Sofoklesa do wyroczni delfickiej.

  • Wykażesz, że parodosKrólu Edypie ma charakter błagalnej pieśni skierowanej do bogów.

  • Wyjaśnisz, jakie relacje panują między bogami a ludźmi w Królu Edypie.