Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R41U12AJgCmtt
Zdjęcie przedstawia ludzką dłoń wykonana z tworzywa sztucznego. Obok niej leży proteza dłoni wykonana z czarnego tworzywa.

Tlenek tytanu(IV) i jego wachlarz zastosowań

Tytan znalazł zastosowanie jako biomateriał. Jest wykorzystywany m.in. do produkcji protez i implantów.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Tlenek tytanu(IV) ( TiO 2 ) to bezzapachowe, białe ciało stałe. Potocznie nazywany jest jako biel tytanowa lub titania. Jego najważniejsze zastosowania obejmują przemysł farb i lakierów. Polepsza on właściwości powierzchni tworzyw sztucznych. W przemyśle spożywczym związek ten znany jest jako E171, biały barwnik, natomiast w pastach do zębów spełnia rolę czynnika wybielającego. Czy wiesz, że ze względu na jego właściwości takie jak aktywność fotokatalityczna czy silna absorpcja promieniowania UV znaleźć go można w produktach farmaceutycznych, suplementach diety, a nawet w polewach cukierniczych czy owocach kandyzowanych. Czy wiesz, że właściwości dezynfekujące TiO 2 są 3 razy bardziej efektywne od chloru i 1,5 razy od ozonu. Co ciekawe wykazano, że w Stanach Zjednoczonych dzieci poniżej 10 roku życia spożywają dziennie nawet do 1‑2 mg tego TiO 2 na kilogram masy ciała.

Twoje cele
  • Poznasz właściwości tlenku tytanu(IV).

  • Wymienisz zastosowania tlenku tytanu(IV).

  • Określisz jakie właściwości tlenku tytanu(IV) odpowiadają za jego stosowanie w medycynie.