Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RrzkxDjTgHXbe
Fotografia przedstawia kompleks budynków o różnych wielkościach. Na jednym z nich powiewa flaga Polski. Wokół budynków widać trawniki i rosnące drzewa. Po lewej stronie stoją zaparkowane samochody.

Jak powstaje ustawa? Senat

Senat RP – widok od strony ogrodu.
Źródło: Sławomir Kaczorek, licencja: CC BY-SA 3.0.

Podczas obchodów trzydziestej rocznicy czerwcowych wyborów 1989 r. były premier Donald Tusk zachęcał opozycję do walki o przejęcie izby wyższej polskiego parlamentu w jesiennych wyborach 2019 r. Nawiązywał do historycznego zwycięstwa „Solidarności” w kontraktowych wyborach trzydzieści lat wcześniej, kiedy ze względu na ustalenia okrągłostołowe niemożliwe było dla opozycji zdobycie większości sejmowej, jednak w całkowicie wolnych wyborach do senatu odniosła ona spektakularne zwycięstwo.

bg‑green

Dlaczego tak istotne mogłoby okazać się zwycięstwo opozycji w wyborach do izby wyższej? W jaki sposób mogłoby to wpłynąć na proces reform prowadzonych przez partię rządzącą, gdyby uzyskała ona przewagę jedynie w Sejmie RP?

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz etapy rozpatrywania ustawy w senacie.

  • Rozważysz znaczenie prac nad ustawą w komisjach senatu.

  • Przeanalizujesz różne efekty senackich prac nad ustawą.