Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1DSVcEsxaLve
Zdjęcie przedstawia dużą salę starej biblioteki. Na ogromnych, sięgających sufitu, bogato rzeźbionych regałach, stoją tysiące książek. W głównej części sali znajdują się drewniane schody prowadzące na piętro. Są one bogato rzeźbione, a stopnice pokryte są czerwonym materiałem.

Barokowa epistolografia. Listy Jana III Sobieskiego do żony

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

W naszej epoce zanika zwyczaj pisania listów, a szlachetna, poczęta w starożytności epistolografiaepistolografiaepistolografia zamiera na naszych oczach. Listy króla Jana III Sobieskiego do Marysieńki to niezwykły przykład korespondencji, która niesie ze sobą obraz epoki i zawiera wyrazisty autoportret polskiego szlachcica. Jej autor był nie tylko wybitnym politykiem, lecz także czułym mężem i ojcem. Pewnie nigdy nie poznalibyśmy prywatnego oblicza znakomitego polskiego władcy, gdyby nie obszerne epistołyepistołaepistoły, które słał do żony z pól bitewnych Europy.

Twoje cele
  • Omówisz sztukę epistolografii na przykładzie listów Jana III Sobieskiego do żony.

  • Scharakteryzujesz język listów Jana III Sobieskiego.

  • Zredagujesz współczesną wersję listów króla Jana Sobieskiego do żony.

epistolografia
epistoła