Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RjhSuDY8rghSw
Grafika przedstawia półprzeźroczysty schemat człowieka. W środku jego czaszki znajduje się mózg. Z jego szyi na zewnątrz wychodzą splątane nici. Spogląda on na schemat synapsy.

Choroby neurodegeneracyjne i zaburzenia psychotyczne

Na chorobę Parkinsona cierpi ok. 10 mln ludzi na świecie. Obecnie możliwe jest spowolnienie rozwoju tego zwyrodnienia struktur mózgu, ale wciąż jeszcze jest ono nieuleczalne.
Źródło: Scientific Animations , licencja: CC BY-SA 4.0.

Ośrodkowy układ nerwowy, a zwłaszcza mózgowie, pełni nadrzędną funkcję wobec większości pozostałych narządów, kontrolując ich działanie. Stanowi centrum organizmu, odbierające i przetwarzające wszelkie bodźce oraz odpowiadające za nasze reakcje na nie. To od niego zależy m.in. nasz odbiór rzeczywistości, który w przypadku niektórych chorób neurodegeneracyjnych i schorzeń psychotycznych może zostać poważnie zaburzony.

Twoje cele
  • Opiszesz, na czym polegają choroby neurodegeneracyjne, i wskażesz ich przykłady.

  • Wyjaśnisz, dlaczego choroby neurodegeneracyjne nazywa się plagą XXI w.

  • Scharakteryzujesz wybrane choroby neurodegeneracyjne: stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona i chorobę Alzheimera.

  • Omówisz, czym są zaburzenia psychotyczne, i opiszesz objawy schizofrenii.