Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RVmhvyWPN5dBg
Na zdjęciu przedstawiono budynki będące fragmentem zamkniętego osiedla. W centrum zdjęcia znajduje się szeregowiec z białą elewacją. Na parterze są garaże z białymi bramami. Osiedle jest ogrodzone brązowym płotem, brama wjazdowa posiada brązowe elementy. Przed ogrodzeniem od strony ulicy rośnie niewielkie drzewo.

Problem gettoizacji przestrzeni miast polskich

Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

Osiedla zamknięte jako pierwsze pojawiły się w Stanach Zjednoczonych. Klasyfikuje się je w różnorodny sposób. Podział osiedli zależy niejednokrotnie od cech morfologicznych budynków czy sposobu zagospodarowania terenu. Badacze dzielą osiedla również ze względu na funkcje pełnione przez budynki oraz charakterystykę otoczenia i grup społecznych je zamieszkujących. Osiedla takie charakteryzowane są jako jednostki wyodrębnione z otoczenia. Zamieszkanie na osiedlu zamkniętym często bywa postrzegane jako dowód materialnego powodzenia. Czym charakteryzują się osiedla zamknięte? Czy ich mieszkańcy rzeczywiście są szczęśliwi oraz czy takie osiedla nie zwiększają różnic społecznych między mieszkańcami jednego miasta?

Twoje cele
  • Wyjaśnisz pojęcie gettoizacji.

  • Wymienisz przyczyny powstawania osiedli grodzonych w Polsce.

  • Scharakteryzujesz wygląd i funkcjonowanie osiedli grodzonych w Polsce.

  • Wymienisz zalety i wady funkcjonowania osiedli grodzonych w Polsce.