Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R135AWj60Wb89
Zdjęcie przedstawia silnik motocyklowy w układzie V, składa się z metalowych elementów. Jest to silnik tłokowy wielocylindrowy rzędowy, w którym cylindry umieszczone są w dwóch rzędach usytuowanych względem siebie pod pewnym kątem.

Szlachetność platyny i jej zastosowanie

Platyna, stosowana jako katalizator w silnikach Diesla, wykorzystywana jest do produkcji elektrod i elementów świec zapłonowych.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com/pl/, domena publiczna.

Czy wiesz, że słowo platyna pochodzi od hiszpańskiego słowa platina, co oznacza „małe srebro”? Czy wiesz, że znana była już Indianom w czasach prekolumbijskich? Czy wiesz, że trzeba wydobyć około 8  ton surowej rudy, aby wyprodukować tylko jedną uncję (około 28,3 g) platyny? Czy wiesz, że początkowo używano jej przy biciu monet (carska Rosja)? Czy wiesz, że jest ultraelementem naszego ciała? Występuje bowiem w ilościach jednej setnej mikrograma na gram masy ciała. Czy wiesz, że platyna wykazuje własności bakteriobójcze, ale słabsze niż srebro? Czy wiesz, że wykorzystywana jest w motoryzacji, stomatologii, a nawet muzyce?

Twoje cele
  • Poznasz właściwości platyny.

  • Określisz, które właściwości platyny odpowiadają za szeroki wachlarz zastosowań.

  • Wymienisz przykłady zastosowań platyny.

Aplikacje dostępne w
Pobierz aplikację ZPE - Zintegrowana Platforma Edukacyjna na androida