Przeczytaj
Platyna
Platyna posiada bardzo wysoką temperaturę topnienia oraz dużą gęstość. Niezwykle wysoka temperatura topnienia, bo aż , czyni ją szczególnym metalem. Dla złota wynosi ona tylko , a dla srebra – . Ustępuje oczywiście pod tym względem wolframowi, dla którego temperatura wrzenia osiąga wartość aż . Czysta platyna jest również miększa od czystego żelaza. Tworząc stopy z innymi platynowcami, polepsza swoje właściwości. Stopy platyny są składnikiem: przewodów, termoogniw, uzwojenia pieców elektrycznych, dysz przędzalniczych, narzędzi chemicznych i chirurgicznych, implantów, styków elektrycznych oraz igieł do wstrzyknięć podskórnych.
Platyna jest metalem szlachetnym, który nie reaguje z tlenem, wodą czy kwasem chlorowodorowym. Podobnie jak złoto nie ulega reakcji z kwasem azotowym(), ale dopiero z wodą królewską, tworząc przy tym kwas .
Zastosowania platyny
Platynę wykorzystuje się w różnych szczeblach naszego życia – w medycynie w zwalczaniu komórek nowotworowych, jak również w elektronice, m.in. w dyskach twardych, kondensatorach oraz termoparachtermoparach. Poniżej przedstawiono przykłady innych możliwości wykorzystywania platyny.
Medycyna
Platyna w jubilerstwie
Platyna w motoryzacji
Platyna w elektryce
Platyna w chemii
Platynę wykorzystuje się do produkcji kwasu azotowego(), który jest potrzebny do powstania nawozów azotowych, ważnego źródła składników pokarmowych roślin. Na pierwszym etapie amoniak jest utleniany, by utworzył tlenek azotu(). Dla zwiększenia wydajności reakcję przeprowadza się z użyciem katalizatora platynowo‑rodowego.
Ignacy Mościcki w latach – był prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej. Z wykształcenia był chemikiem, naukowcem i wynalazcą. Nazywa się go budowniczym polskiego przemysłu chemicznego.
Platyna używana jest także w katalizie utwardzania mieszanki silikonowej, co prowadzi do powstania produktu silikonowego o pożądanych właściwościach. Takimi produktami są m.in.: papier silikonowy, powłoki hydrofobowe, kauczuki silikonowe, środki do polerowania i czyszczenia mebli oraz osłony kabli wysokiego napięcia.
Ze względu na wysoką temperaturę topnienia platyna zaczęła być wykorzystywana do wytwarzania wytrzymałych naczyń laboratoryjnych (platyna z domieszkami).
Brytyjska korona państwowa wykonana została z platyny, złota i srebra. To jeden z najcenniejszych przedmiotów świata. Ozdobiona jest około tysiącami kamieni szlachetnych (m.in. słynnym diamentem Kooh‑i-Noor). Jej wartość szacowana jest na – funtów.
Słownik
termopary platynowe przeznaczone są do pomiaru wysokich temperatur (do ). Mierzą temperaturę na podstawie zmiany napięcia termoelektrycznego wbudowanego w nie termoelementu (termopary). Napięcie generowane przez termopary zmienia się wraz ze zmianą temperatury (im wyższa temperatura, tym generowane jest wyższe napięcie). Termopara składa się z dwóch drutów, każdy z nich wykonany jest z innego materiału (metalu lub stopu metalu). W zależności od zastosowanych materiałów, termopary generują różne napięcie termoelektryczne. Zależności pomiędzy napięciem generowanym przez termoparę a temperaturą są unormowane
reakcja chemiczna podstawienia, w której czynnikiem atakującym jest nukleofil
Bibliografia
Bielański A., Podstawy chemii nieorganicznej, Warszawa 1987.
Dobrzański L, A., Metalowe materiały inżynierskie, Warszawa 2009.
Kaczyński J., Czaplicki A., Chemia ogólna, Warszawa 1974.
Litwin M., Styka – Wlazło S., Szymońska J., Chemia ogólna i nieorganiczna, Warszawa 2003.
Raghavan V., Al‑Ni‑Pt (Aluminum‑Nickel‑Platinum), „Journal of Phase Equilibria and Diffusion” 2006.
Wesołowski K., Metale nieżelazne i ich stopy, Łódź 2010.