Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R19hT0rXMIEA9
Obraz przedstawia grupę ludzi ubraych w przeróżne kolorowe szaty stojącą na dziedzińcy miasta. W jednym jego fragmencie zbudowane jest duże drewniane rusztowanie. Znajduje się ono nad otworem w ziemi. Wielu zgromadzonych ludzi trzyma krzyże oraz obrazy przedstawiające Matkę Boską. Na budynku po lewej zawieszony jest ogromny czerwony materiał ze złotym orłem i innymi złotymi zdobieniami. W oddali znajdują się budynki miasta, niektóre z nich zakońconcze są kopułami. Nad budynkmai lecą ptaki.

Między nowym a starym. Polska za Kazimierza Wielkiego: kontynuacja i nowe perspektywy

Powtórne zajęcie Rusi. Bogactwo i oświata. R.P. 1366, obraz Jana Matejki z 1888 roku.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Celem polityki wewnętrznej Kazimierza Wielkiego było przede wszystkim wzmocnienie rozbitego do niedawna państwa. Władca dążył do umocnienia władzy królewskiej i działał na rzecz rozwoju gospodarczego kraju. Kazimierz Wielki zasłynął też ze swojego przyjaznego stosunku do ludności żydowskiej, a okres jego rządów uważany jest za czas wielkiej jej pomyślności. Dzięki temu u potomnych król zaskarbił sobie przydomek „króla chłopów i Żydów”. 

R15odrEpoALDq1
Linia chronologiczna przedstawia okres od XI wieku do listopada 1370 roku. W XI‑XII wieku nastąpił napływ ludności żydowskiej na ziemie polskie. W 1264 roku wydanie statutu kaliskiego, czyli przywileju dla Żydów. W 1333 roku koronowanie Kazimierza Wielkiego na króla Polski. W latach od 1338 do 1366 roku podbój Rusi Halickiej. W 1356 roku lokowanie Lwowa przez Kazimierza Wielkiego. W listopadzie 1370 roku nastąpiła śmierć Kazimierza Wielkiego.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Rozstrzygniesz, ile jest słuszności w opinii o Kazimierzu Wielkim jako „królu Żydów”.

  • Scharakteryzujesz mniejszości zamieszkujące ziemie polskie w czasach panowania Kazimierza Wielkiego.

  • Przedyskutujesz, w jaki sposób Polska czasów Kazimierza Wielkiego nawiązywała do tradycji, a w jaki otwierała się na nowe perspektywy.