Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1efnUTWTXmeu
Ilustracja w kolorze niebieskim na czarnym tle przedstawia przekrój przez brzuch człowieka: jelita oraz sąsiednie organy we wnętrzu ciała. Jelito grube to przewód o szerokiej średnicy, który otacza dookoła jamę brzuszną wypełnioną przez długie, pofałdowane jelito cienkie. Powyżej widać fragment żołądka i wątroby.

Neurohormonalna kontrola czynności układu pokarmowego

Jelita określa się naszym „drugim mózgiem”, ponieważ skład mikroflory jelit ma znaczący wpływ na nastrój i aktywność życiową człowieka. Sygnały z tej części układu pokarmowego są błyskawicznie przekazywane do mózgu. Jest to możliwe m.in. za pośrednictwem neurohormonów.
Źródło: Maxpixels, domena publiczna.

Trawienie jest procesem sterowanym przez układ nerwowy i hormonalny. Hormony wydzielane przez różne części układu pokarmowego spełniają funkcję chemicznych przekaźników, transportowanych wraz z krwią do narządów docelowych. Ośrodki nerwowe regulujące połykanie, żucie czy ssanie znajdują się w rdzeniu przedłużonym. Przyjmowanie pokarmu wywołane odczuciem głodu, a po jego zaspokojeniu zaniechanie spożywania pokarmu to mechanizmy związane z działaniem ośrodków głodu i sytości, zlokalizowanych w podwzgórzu. Wydzielanie śliny i soku żołądkowego następuje wskutek reakcji odruchowej na pokarm przebywający w jamie ustnej i podrażniający znajdujące się tu zakończenia nerwowe (odruch bezwarunkowy), a także na skutek bodźców powstających w korze mózgu na widok pokarmu, pod wpływem jego zapachu lub myśli o nim (odruch warunkowy).

Twoje cele
  • Opiszesz fazy mechanizmu połykania.

  • Scharakteryzujesz gruczoły i ich wydzieliny umożliwiające trawienie pokarmu.

  • Przedstawisz i scharakteryzujesz główne hormony regulujące pobieranie i trawienie pokarmu.

  • Wskażesz, gdzie znajdują się ośrodki głodu i sytości oraz jaka jest zasada ich działania.