Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1AuWcC2dzdqJ
Ilustracja przedstawia tańczące pary kobiet i mężczyzn na dworze. Większość par to mężczyźni ubrani w smokingi i kobiety ubrane w białe suknie. Na środku para wyróżnia się tym, że kobieta ma czerwoną sukienkę. Po lewej i prawej stronie stoją kobiety bez żadnej pary. Kobieta po lewej ma jasną suknię ze złotymi elementami i jest uśmiechnięta, a kobieta po prawej czarną suknię i ma ponury wyraz twarzy.

Poglądy Anaksagorasa i Empedoklesa

Edvard Munch, Taniec życia, 1899–1900
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Czy dzieje świata można wyjaśnić ciągłym zmaganiem się miłości z nienawiścią?

Jeśli z wody, powietrza, ziemi, wody i ognia wywodzą się wszelkie inne materie, co jest siłą, która je uruchamia? Co wprawia żywioły w ruch, co je ze sobą zderza?

Empedokles twierdził, że są to dwie siły przyrody: Miłość i Nienawiść. Uważał także, że kształtują one ludzki temperament. Anaksagoras rozbudował jego teorię żywiołów, podkreślając, że wszystko kształtuje ruch, wywoływany przez znajdujący się poza światem umysł.

Choć teoria żywiołów należy do historii filozofii starożytnej, to przekonanie o wielkiej roli spierania się żywiołów wydaje się słuszne, zarówno w odniesieniu do jednostki, jak i losów świata.

Twoje cele
  • Poznasz stworzoną przez Empedoklesa teorię czterech żywiołów.

  • Przedstawisz koncepcję powstania świata według Anaksagorasa.

  • Przeanalizujesz stanowiska Empedoklesa i Anaksagorasa w kwestii poznania.