Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RmLCWu3YHI3sd
Ilustracja przedstawia trzy sceny. Pierwsza od lewej ukazuje mężczyznę w szatach biskupich, z pastorałem w prawej dłoni. Za jego plecami, w oddali, znajduje się zamek. Scena środkowa ukazuje wnętrze komnaty. Na tronie, pod baldachimem siedzi młoda kobieta, obok niej starsza kobieta trzymająca na rękach nagie niemowlę. Kobiety otacza grupa kobiet i mężczyzn. Po prawej stronie ukazana jest scena przyklękania ludzi przed duchownym u progu świątyni.

Legenda średniowieczna – cechy gatunkowe

Święci „Złotej legendy” – kolaż
Źródło: collection by User:jobas, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.

Czy można wierzyć legendom? Przeczy temu jedna z definicji tego terminu, wyjaśniająca, że legendy to zmyślone lub przesadzone historie dotyczące sławnych ludzi, miejsc albo zdarzeń historycznych. Jednak zupełnie inaczej rozumiano to pojęcie w średniowieczu. Nie było ono wtedy synonimem zmyślenia, lecz godną wiary opowieścią o świętych, a zwłaszcza – o ich cudach.

Twoje cele
  • Dokonasz analizy dwóch tekstów legend poświęconych św. Aleksemu w celu wykazania ich przynależności do gatunku literackiego.

  • Opiszesz świat wartości bohatera legendy średniowiecznej.

  • Wyjaśnisz, czy św. Aleksy jest typowym bohaterem legendy hagiograficznej.

  • Wyjaśnisz, czemu służy typowa dla legend tendencja do umieszczania wydarzeń w rzeczywistości historycznej.