Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1YgJjhPZcQkU
Zdjęcie przedstawia ceglaną ścianę, na której znajduje się tablica z wizerunkiem dzieci. Są to chłopcy i dziewczynki w szarych mundurkach. Mają różne odcienie skóry, jedno z dzieci jest na wózku. Wszystkie są uśmiechnięte, część macha. Dzieci trzymają żółty baner z czarnym napisem: Welcome to Kitwell School.

Systemy edukacyjne państw europejskich – przykład

Źródło: domena publiczna.

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że nieustanne rozwijanie swojej wiedzy i umiejętności bardzo przydaje się w życiu. Coraz częściej zdobywamy je poza granicami naszego kraju. Jako obywatele Unii Europejskiej możemy podejmować naukę we wszystkich krajach członkowskich. Może się jednak zdarzyć, że wybierzemy kraj spoza Unii, a wtedy warto wiedzieć, jakie są tam możliwości edukacyjne.

Naszym przykładem będzie Wielka Brytania, z racji tego, że język angielski jest  w Polsce najpowszechniej nauczanym językiem obcym.

Zjednoczone Królestwo nie jest objęte jednolitym system edukacji - każdy z regionów dysponuje autonomią w jego organizacji. W Anglii, Walii i Irlandii Północnej wygląda on podobnie podobny, natomiast w Szkocji jest już nieco inny. System szkolnictwa w Wielkiej Brytanii, gdzie obowiązkowa edukacja zaczyna się już między czwartym a piątym rokiem życia dziecka, różni się w dużej mierze od systemów oświaty w innych krajach.

Twoje cele
  • Przedstawisz warunki podejmowania nauki w Wielkiej Brytanii.

  • Porównasz brytyjski i polski system edukacji obowiązkowej.

  • Określisz warunki rekrutacji do szkół na poszczególnych etapach edukacji w Wielkiej Brytanii.