Kwerendy to zapisane w języku SQL zapytania, skierowane do silnika bazodanowego. Zapewniają wykonywanie różnych operacji na danych. Dzięki nim możemy wyszukiwać informacje, modyfikować je, dodawać i usuwać, grupować, a nawet wpływać na sposób ich przechowywania.
Oczywiście, aby móc wykonywać kwerendy w bazie danych, należy najpierw dokonać modelowania rzeczywistości z wykorzystaniem tabel relacyjnych. Dlatego pierwszy etap wprowadzenia poświęcimy głównie na objaśnienie procesu przeniesienia informacji z realnego świata do symulacji komputerowej.
Proces ten przeprowadzimy z użyciem pakietu MS Access oraz LibreOffice Base na przykładzie bazy danych dziennika szkolnego. Przygotuj się na dużą dawkę wiedzy praktycznej, która pomoże ci zrozumieć, jak działają zapytania wybierające informacje oraz jakimi metodami tworzony jest model relacyjny, reprezentujący symulowaną rzeczywistość.
Inne e‑materiały z tej serii:
Wprowadzenie do kwerend, etap IIWprowadzenie do kwerend, etap II,
Wprowadzenie do kwerend, etap IIIWprowadzenie do kwerend, etap III,
Wprowadzenie do kwerend, etap IVWprowadzenie do kwerend, etap IV.
Więcej zadań? Znajdziesz je tutaj: Wprowadzenie do kwerend – zadania maturalneWprowadzenie do kwerend – zadania maturalne.
Przeanalizujesz budowę logiczną modelu relacyjnego na przykładzie dziennika szkolnego.
Prześledzisz i ocenisz ograniczenia stworzonego w pakiecie MS Access lub LibreOffice Base modelu relacyjnego.
Wykonasz pierwsze kwerendy wybierające informacje z bazy danych.
Zaprojektujesz i zdefiniujesz kwerendę parametryczną.