Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R3iwlu3Jy27M5
Zdjęcie przedstawia dwumasztową łódź na morzu w czasie zachodu słońca. Na niebie widoczne jest duże, niskie słońce,. Zarówno niebo, jak i woda mają kolor pomarańczowy, najciemniejszy nad samym horyzontem.

Wyznaczanie szerokości geograficznej na podstawie wysokości górowania Słońca w dniach równonocy i przesileń

Źródło: dostępny w internecie: www.pixbay.com, domena publiczna.

W Polsce Słońce góruje zawsze po południowej stronie nieba. W Nowej Zelandii, południowej części Australii, w Patagonii czy na południu RPA – zawsze po północnej. Natomiast w strefie międzyzwrotnikowej – czasem po północnej, a czasem po południowej. To właśnie zwrotniki Raka i Koziorożca są równoleżnikami dzielącymi powierzchnię naszej planety na określone części, na których Słońce góruje po północnej lub południowej stronie nieba. Na obszarach położonych na północ od zwrotnika Raka obserwuje się górowanie Słońca zawsze po stronie południowej (cień gnomonu wskazuje wówczas kierunek północny). W miejscach położonych na południe od zwrotnika Koziorożca – zawsze po stronie północnej (cień gnomonu wskazuje wówczas kierunek południowy). Dokładnie na zwrotniku Raka niemal przez cały rok Słońce góruje po południowej stronie nieba, z wyjątkiem przesilenia letniego (22 czerwca), kiedy obserwuje się Słońce w południe na wysokości 90°, czyli w zenicie. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku zwrotnika Koziorożca – górowanie Słońca obserwowane jest z tego miejsca zwykle po stronie północnej, oprócz dnia przesilenia zimowego (22 grudnia), kiedy jest ono dokładnie nad obserwatorem.

Z tego materiału dowiesz się, jak określić szerokość geograficzną miejsca, znając wysokość górowania Słońca i stronę nieba, po której to zjawisko zachodzi.

R8BhiTXiMxH0F
Gnomon to najstarszy instrument astronomiczny. Ma on postać pionowego pręta lub słupa ustawionego na podstawie. Wskazuje kierunek przeciwny do kierunku, z którego padają promienie słoneczne. Funkcję tę może pełnić także naturalny pionowy ostaniec lub człowiek.
Źródło: Gnomon w towarzystwie żółwi w parku Holland w Wielkiej Brytanii, dostępny w internecie: https://www.geograph.org.uk/photo/2848304, domena publiczna.
Twoje cele
  • Obliczysz szerokość geograficzną na podstawie informacji o wysokości górowania Słońca i strony świata, po której ono góruje lub kierunku cienia rzucanego przez gnomon.

  • Będąc w terenie, na podstawie wysokości górowania Słońca wyznaczysz w przybliżeniu szerokość geograficzną miejsca, w którym się znajdujesz.

  • Rozróżnisz rodzaje zmierzchów na podstawie informacji o wysokości Słońca na sferze niebieskiej oraz własnych obserwacji.