Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1eti0MAZ5C1r
Zdjęcie przedstawia sześciu mężczyzn znajdujących się w dwóch rzędach. Trzech pierwszych siedzi, a pozostali stoją za nimi. Mężczyźni ubrani są w garnitury. Siedzących mężczyźni trzymają w rękach kapelusze, mężczyzna po lewej podpiera się laską i trzyma papieros. W tle za mężczyznami znajduje się porośnięty bluszczem budynek.

Freud i Jung

Zygmund Freud, Granville Stanley Hall, Carl Gustav Jung
Źródło: domena publiczna.

Materiał jest częścią serii „Inne spojrzenie”.

Kultura świata Zachodu, co najmniej od czasów oświecenia, zdominowana była przez racjonalizm. Człowieka traktowano w niej jako istotę przejrzystą, świadomą swoich pragnień oraz źródeł własnej tożsamości. Społeczeństwo postrzegane było z kolei jako rozumny związek osób, które w drodze wzajemnej komunikacji kształtują swoją wspólną rzeczywistość. Koncepcje Zygmunta Freuda oraz Carla Gustava Junga zakwestionowały to podejście. Obaj psychologowie poszukiwali tego, co jest ukryte przed ludzką świadomością, a co jednocześnie odgrywa fundamentalną rolę w kształtowaniu się instytucji społecznych, zwłaszcza kultury.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz znaczenie odkryć Zygmunta Freuda i Carla Gustava Junga.

  • Wyjaśnisz znaczenie kategorii podświadomości.

  • Przedstawisz freudowską teorię psychiki człowieka.

  • Opiszesz jungowską teorię archetypów.