Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1e2eZ43HdIdF
Ilustracja przedstawia licznik obrotowy używany w dystrybutorach na stacjach benzynowych. Obecnie wskazuje czterdzieści pięć i dwie dziesiąte litra.

Rozwinięcia dziesiętne liczb rzeczywistych

Źródło: Markus Spiske, dostępny w internecie: www.unsplash.com.

Istnieje wiele różnych sposobów przedstawienia tej samej liczby rzeczywistej. Każdą liczbę wymierną można zapisać jako skończoną sumę różnych ułamków egipskich (czyli ułamków o liczniku równym 1) lub jako skończony ułamek łańcuchowy o licznikach równych 1 (np. 12+13+12). Liczby niewymierne zdają się być “trudniejsze do uchwycenia”.

Pitagorejczycy wierzyli, że wszystko na świecie można opisać liczbami, ale ponieważ dobrze znali tylko liczby wymierne, długość przekątnej kwadratu uznali za coś tak dziwnego, że (podobno pod groźbą śmierci) zabroniono rozmawiać na ten temat z ludźmi spoza kręgu Pitagorasa.

W tej lekcji zajmiemy się przedstawieniami liczb wymiernych i niewymiernych w postaci rozwinięcia dziesiętnego mając na celu oswojenie się z ich “skomplikowaną” naturą.

Twoje cele
  • Wyznaczysz rozwinięcia dziesiętne liczb wymiernych.

  • Rozpoznasz rozwinięcia dziesiętne liczb niewymiernych.

  • Przedstawisz ułamek okresowy w postaci ułamka zwykłego.