Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1B1UuO6yyZS0
Ilustracja przedstawia antyczne pomieszczenie z balkonami, w których siedzą ludzie. Pomiędzy balkonami znajdują się antyczne kolumny. Na balkonach wiele kobiet i mężczyzn. Wszyscy słuchają mężczyzny przemawiającego na środku sali. Jest on odziany w długą szatę. Stoi z rękami podniesionymi do góry. Ma długie włosy i brodę. Obok niego na mównicy siedzi inny starszy mężczyzna, który słucha przemowy zamyślony.

Przypowieść jako gatunek literacki

Maurycy Gottlieb, Chrystus nauczający w Kafarnaum, 1878‒1879
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Na czym polega ponadczasowy charakter przypowieści Jezusa spisanych w ewangeliach? Co stanowi o mocy przypowieści jako gatunku?

Początkowo nauki Jezusa krążyły w przekazach ustnych i choć zmieniały się szczegóły, zachowały się ich sens i schemat. Charakterystyczne porównania, odnoszące się do życia codziennego słuchaczy, sprawiały, że przemowy Jezusa były dobrze rozumiane i zostały zapamiętane. Jezus z Nazaretu mówił barwnie i posługiwał się w swoich wypowiedziach całymi „obrazami”. Były to wizje tak wyraziste, że stworzyły fundament jednej z największych religii świata.

Twoje cele
  • Porównasz cechy trzech gatunków literackich: przypowieści, bajki i mitu.

  • Zinterpretujesz wybrane przypowieści ewangeliczne w celu wyjaśnienia ich przenośnego sensu.

  • Wykażesz obecność porównań i kontrastów w wybranych przypowieściach ewangelicznych.

  • Scharakteryzujesz świat przedstawiony wybranych przypowieści ewangelicznych.