Writing an email
Writing an email
Cele lekcji
Cel ogólny z podstawy programowej
Samodzielnie i poprawnie pisze e‑mail do przyjaciela.
Cel szczegółowy z podstawy programowej
I.5, II.1, II.2, II.5, II.6, III.1, III.3, III.4, III.6, V.8, VII.8
Uczeń zna wyrażenia, występujące w wiadomości mailowej.
Uczeń poprawnie wykonuje zadanie, związane z rozumieniem tekstu czytanego. Odpowiadając na pytania otwarte, pisze „sterowany” e‑mail do koleżanki.
Kompetencje kluczowe
Kompetencje z zakresu wielojęzyczności.
Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji.
Scenariusz lekcji
Ogólny opis lekcji
Uczeń przypomni sobie budowę nieformalnej wiadomości mailowej do przyjaciela. Dostosuje styl do tej formy wypowiedzi. Utrwali wyrażenia oraz skomponuje schemat swojej wiadomości.
Przebieg zajęć | Opis przebiegu zajęć | Komentarz metodyczno--dydaktyczny | Czas | Metody / formy pracy |
---|---|---|---|---|
I. Wstęp | 1. Zapowiedz klasie, że dziś wybierzecie się do świata, w którym przypomnicie sobie, jak redagować wiadomość mailową. | Poleć, by dzieci realizowały każde zadanie w grze, uważnie czytając napotkane polecenia. Zwróć uwagę, że niektóre informacje należy zapisywać na tabliczkach, które znajdują się przy wejściu do sklepu. | 5 min | pogadanka |
II. Część właściwa | 1. Praca samodzielna uczniów | Poleć uczniom, aby weszli do Kawiarenki Internetowej. Tam pracownicy poprowadzą ich przez szereg wyzwań, które mają pomóc opanować umiejętność pisania wiadomości mailowej. Poinformuj ucznia, że przy pierwszym stanowisku zostanie przeniesiony do aplikacji wordwall. Zadaniem ucznia będzie uzupełnienie wyrażeń. | 5 min | gra dydaktyczna |
2. Challenge 2. | Poproś uczniów, aby do drugiego wyzwania przenieśli się do kolejnego stanowiska obsługi. Powiedz uczniom, że doszło do nieszczęścia, ponieważ twoja siostra napisała list do swojego kolegi Petera. Ty przypadkowo podarłeś jej list i to jest Twoje wyzwanie! Musisz ułożyć ten list we właściwej kolejności. | 10 min | gra dydaktyczna | |
3. Challenge 3. | Nauczyciel prosi poszczególnych uczniów, aby nadal pozostając w kawiarence internetowej przeszli do ostatniego stanowiska. Wyjaśnij uczniom, że przebywając na wakacjach uczeń nie może zapomnieć o babci, która czeka na Twoją relację. Szybciutko uzupełniasz brakujące wiadomości i wysyłasz. Niech babcia się ucieszy, a Ty przejdziesz do ostatniego wyzwania. | 5 min | pogadanka | |
4. Challenge 4. | Po wyzwaniu 3, nauczyciel zaprasza uczniów do ostatniego wyzwania. W tym celu uczniowie muszą podążyć ścieżką nad rzekę Tamizę. Tutaj uczniowie odkrywają instrukcję do ostatniego wyzwania. Zadaniem uczniów jest: wyjąć książkę ze skrzyni i napisać krótką wiadomość do koleżanki. Poinformuj uczniów, że wystarczy, że będą udzielali właściwych odpowiedzi na pytania i w ten sposób poradzą sobie perfekcyjnie z tym wyzwaniem. | 15 min | gra dydaktyczna | |
III. Zakończenie | 1. Podsumowanie. | Zapytaj, które zadanie sprawiło uczniom największe trudności, które wydawało im się najciekawsze. | 5 min | pogadanka |