Past Simple
Past Simple
Cele lekcji
Cel ogólny z podstawy programowej
Zna czas Past Simple.
Cel szczegółowy z podstawy programowej
I.8, II.1, II.4, II.5, III.1, III.4, IV.2, IV.3, IX.1
Uczeń pozyskuje informacje – pyta i odpowiada na pytania o miejsce pobytu osób z użyciem czasownika be oraz innych czasowników w Past Simple.
Uczeń czyta ze zrozumieniem krótką informację o przygodach Helen w czasie jej ostatnich wakacji. Poprawnie wykonuje zadania, związane z rozumieniem tekstu czytanego.
Kompetencje kluczowe
Kompetencje z zakresu wielojęzyczności.
Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji.
Scenariusz lekcji
Ogólny opis lekcji
Utrwalą wykorzystanie czasu Past Simple. W magiczną „Podróż do Przeszłości” zabierze ich wehikuł czasu, jakim jest Minecraft, gdzie uczniowie będą mieli do wykonania szereg ciekawych wyzwań.
Przebieg zajęć | Opis przebiegu zajęć | Komentarz metodyczno--dydaktyczny | Czas | Metody / formy pracy |
---|---|---|---|---|
I. Wstęp | 1. Zapowiedz klasie, że dzisiaj w czasie lekcji wybiorą się na niezwykłą „Podróż do Przeszłości”. | Poleć, by dzieci realizowały każde zadanie w grze, uważnie czytając napotkane polecenia. Zwróć uwagę, że niektóre informacje należy zapisywać na tabliczkach, które znajdują się w poszczególnych miejscach. Poproś uczniów, aby w każdym miejscu, do którego przechodzą, uważnie się rozglądali. | 5 min | pogadanka |
II. Część właściwa | 1. Praca samodzielna uczniów z krainą „Powrót do Przeszłości”. | Poleć uczniom, aby uważnie przeczytali pierwsze polecenie. Poproś uczniów, aby uważnie zapoznali się z treścią tekstu, w którym poznają Helen i jej wspomnienia z wakacji rodzinnych we Francji. Wyjaśnij uczniom, że cofnęliśmy się w czasie, żeby poznać fantastyczną rodzinę Helen. Rozejrzyj się dookoła i znajdź ogromne drzewo genealogiczne Helen. | 5 min | gra dydaktyczna |
2. Praca samodzielna uczniów z drzewem genealogicznym. | Wyjaśnij uczniom, że czas na pierwsze wyzwanie, w którym mają uzupełnić informacje na drzewie genealogicznym Helen. Jeżeli uczeń nie pamięta dokładnie, zawsze może wrócić do tekstu i sprawdzić. | 10 min | gra dydaktyczna | |
3. Praca samodzielna uczniów na alejce wakacyjnych przygód. | Poproś, aby uczniowie idąc alejką będą mijać pary tabliczek z wydarzeniami z tekstu. Jedna tabliczka w każdej parze jest błędna i ją należy zlikwidować zostawiając tylko prawidłowe wydarzenia. | 5 min | gra dydaktyczna | |
4. Polana przeszłości. | Zaproś uczniów na Polanę Przeszłości, do której dochodzą Alejką w poprzednim wyzwaniu. Poproś uczniów, aby przeczytali bardzo uważnie polecenie i podjęli wyzwanie. Zadanie uczniów polega na tym, że uczeń podchodzi do każdej pary tabliczek i na pustej tabliczce musisz dopisać formę podanego czasownika w czasie Past Simple. Następnie z trzech stron ogradza te tabliczki. Jeżeli jest to czasownik regularny wykorzystuje zielone bloki. Do czasowników nieregularnych korzysta z czerwonych bloków. UWAGA!!! W dwóch przypadkach czasowników regularnych pojawiają się małe nieregularności, wówczas może wybudować zielono‑czerwone ogrodzenie. | 10 min | gra dydaktyczna | |
III. Zakończenie | 1. Podsumowanie. | Poinformuj ucznia, że jeżeli dotarł do tego miejsca to oznacza, że jest gotowy na podsumowanie „Powrotu do Przeszłości”. Przed uczniem jest Marble Arch (Łuk Marmurowy) w Hyde Park w Londynie. Tam już na niego czekają Strażnicy Królewscy z ostatnim wyzwaniem. Zadaniem ucznia jest udzielić poprawnych odpowiedzi na zadane pytania. | 5 min | gra dydaktyczna |
2. Ewaluacja. | Na zakończenie zapytaj, które zadanie sprawiło uczniom największe trudności, które wydawało im się najciekawsze. | 5 min | pogadanka |