Wstawianie wykresów do arkusza kalkulacyjnego
Prezentowanie wyników sportowych, wyborów parlamentarnych, postępów w nauce, średniej temperatury w kolejnych miesiącach, powierzchni lądów w tabeli, może być nudne, mało czytelne i trudno porównywalne, zwłaszcza gdy liczba danych jest duża. Aby wyniki te były czytelne i przystępne dla odbiorcy, przedstaw je w formie graficznej. Arkusz kalkulacyjny proponuje ci wykorzystanie wykresów.
Istnieje kilka rodzajów wykresów, takich jak: kolumnowe, liniowe, kołowe, słupkowe. Ich wybór dostosuj do typu danych, które chcesz zaprezentować.
Na przykład, liczbę ludzi zamieszkujących poszczególne kontynenty możesz zaprezentować na wykresie kołowym, wówczas możesz przedstawić je w formie procentowej. Jeśli natomiast chcesz pokazać, jak kształtowała się średnia temperatura w kolejnych miesiącach w roku, wybierz wykres liniowy lub punktowy. Wybór wykresu zawsze będzie zależeć od ciebie, o ile zadanie, które masz wykonać, nie narzuci ci tego wyboru.
Przedstaw w formie wykresu wyniki skoku w dal, które zostały przez ciebie zaprezentowane w poprzednim zadaniu. Wybierz typ wykresu. Możesz wzorować się na wykresie prezentowanym na rysunku. W podręczniku zastosowano wykres kolumnowy.
Zadanie wykonaj samodzielnie. W przypadku problemów skorzystaj ze wskazówki.
Aby przedstawić wyniki skoku w dal w formie wykresu, wykonaj zapisane poniżej czynności.
Zaznacz blok komórek z danymi, które chcesz zaprezentować na wykresie. W przykładowym arkuszu w podręczniku jest to blok komórek B3:C13.
Odszukaj w swoim programie narzędzie odpowiedzialne za wstawianie wykresów, wybierz typ wykresu i zaakceptuj jego wstawienie.
Przesuń wykres w arkuszu, tak aby nie zasłaniał tabeli z danymi.
Wybierz program Excel lub Calc i obejrzyj film
Microsoft ExcelMicrosoft Excel
LibreOffice CalcLibreOffice Calc
Wykonany przez ciebie wykres można modyfikować. O tych możliwościach dowiesz się już w gimnazjum.