Wyszukiwanie informacji i elementów graficznych udostępnianych w Internecie w otwartych zasobach edukacyjnych
Wyszukiwanie treści
Obecnie istnieje kilka rozwiązań, które ułatwiają dotarcie do zasobów na wolnych licencjach. Materiały, z których możemy korzystać bez obawy o naruszenie prawa autorskiego a posiadające licencje Creative Commons znajdują się w serwisach, które można znaleźć np. poprzez wyszukiwarkę searchcreativecommons.org, wyszukiwarkę google.pl,
wyposażoną w dodatkowe możliwości pozwalające na przeglądanie wyników według typu licencji oraz wyszukiwarki zbudowane specjalnie do przeglądania tego rodzaju zasobów, np. otwartezasoby.pl.
Znaleźliście w specjalnej wyszukiwarce zdjęcie na licencji Creative Commons, które bardzo wam się podoba i chcecie je użyć w prezentacji. Możecie wykorzystać je w taki sposób, na jaki pozwala nam licencja. A na co pozwala? Określcie to dla licencji:
CC BY NC ND
CC BY ND
Wyszukiwanie zdjęć
Poszukując w zasobach Internetu zdjęć, możesz korzystać z możliwości wyszukiwarek ogólnych, takich jak Bing czy Google oraz wykorzystywać specjalistyczne serwisy, takie jak np. Flickr. Znajduje się w nim olbrzymi zasób fotografii na wolnych licencjach, a jego stronę czołową zobaczysz na ekranie monitora po wpisaniu w pasku adresowym przeglądarki adresu
http://www.flickr.com.
Chcąc przetłumaczyć powyższą stronę wystarczy, gdy klikniesz przycisk Przetłumacz, na pasku narzędzi Bing Bar
(znajdujący się pomiędzy przyciskiem Wideo i Skype) i wybierzesz język, w którym strona ma być wyświetlona.
Flickr posiada duży zestaw materiałów objętych domeną publiczną. Możesz dostać się do nich po zarejestrowaniu się wybierając z góry menu Explore (Zarejestruj się), a później Commons (Fotografia).
Tak wygląda strona, na którą trafisz:
Poniżej zobaczysz pierwsze fotografie:
Szukając zdjęcia w widocznym okienku wyszukiwania, możesz wpisać słowa charakteryzujące je, na przykład, żeby znaleźć zdjęcia autentycznych koron, możesz wpisać słowo „crown” (korona) i kliknąć przycisk Search (Szukaj). W ukazanym oknie zobaczysz wiele zdjęć, z których możesz wybrać to, które będzie twoim zdaniem najbardziej przydatne do wzbogacenia tworzonego pliku tekstowego.
Aby pobrać zdjęcie z serwisu, kliknij w nie, a następnie wybierz ikonę strzałki u dołu ekranu obrazującej możliwość ściągnięcia zdjęcia Download this Fhoto (Ściągnij to zdjęcie). W ukazanym okienku możesz określić wielkość ściąganego zdjęcia, a w następnym kroku zapisać go w wybranej lokalizacji, na twoim komputerze.
Skorzystaj z zasobów serwisu Flickr i ściągnij zdjęcia do wykorzystania (zgodnie z zasadami prawa autorskiego) w swojej pracy domowej z dowolnego przedmiotu.