Wyznaczanie w terenie współrzędnych dowolnych punktów (za pomocą mapy lub GPS)
Prawdopodobnie korzystałeś kiedyś lub korzystasz ze strony Google Maps i przenosiłeś się w różne miejsca naszej planety, nie wychodząc z domu. Czy wiesz, że na tej stronie jest możliwość odczytania współrzędnych geograficznych dowolnego punktu? Jeżeli nie, to zachęcamy do zapoznania się z niniejszym materiałem. A jeżeli tak, to również warto to zrobić, bo być może nie wiesz jeszcze o kilku innych możliwościach tej i innych stron lub aplikacji.
czym są południki i równoleżniki,
jak wyznacza się współrzędne geograficzne.
Dowiesz się, czym jest GPS.
Utrwalisz wiadomości i umiejętności związane z określaniem współrzędnych geograficznych na mapach.
Wymienisz przykłady stron i aplikacji wykorzystujących GPS.
Wyznaczysz w terenie współrzędne geograficzne dowolnych punktów (za pomocą mapy lub GPS).
1. Wyznaczanie współrzędnych geograficznych na podstawie mapy
Będąc w terenie i posiadając dokładną mapę (najlepiej topograficzną), można wyznaczyć współrzędne geograficzne dowolnego punktu na tej mapie, w tym m.in. miejsca, w którym się znajdujemy.
Miejsce, w którym się znajdujemy
W pierwszej kolejności musimy zorientowaćzorientować mapę, a następnie odnaleźć na niej miejsce, w którym aktualnie jesteśmy. Mapę możemy zorientować na dwa sposoby: za pomocą kompasu i za pomocą obiektów na mapie. Szczegółowa instrukcja znajduje się m.in. w materiale: Zajęcia terenowe – wędrujemy z mapą po najbliższej okolicyZajęcia terenowe – wędrujemy z mapą po najbliższej okolicy:
Po wykonaniu tych kroków można przystąpić do wyznaczenia współrzędnych geograficznych. Pamiętaj, że na mapach 1 stopień (1°) dzieli się na 60 minut (60') kątowych, a 1 minutę kątową (1') dzieli się na 60 sekund (60'').
Korzystając z poniższej mapy, wybierz trzy dowolne punkty i poproś kolegę/koleżankę o wyznaczenie ich współrzędnych geograficznych z dokładnością do 1''. Sprawdź poprawność rozwiązania. W razie wątpliwości poproś nauczyciela o pomoc.
Wybierz trzy dowolne miasta i wyznacz ich współrzędne geograficzne z dokładnością do 10’’. Sprawdź poprawność rozwiązania. W razie wątpliwości poproś nauczyciela o pomoc.
Korzystając z poniższej mapy, dopasuj współrzędne do odpowiednich punktów.
Podaj współrzędne miasta Szczecin.
2. Wyznaczanie współrzędnych geograficznych za pomocą odbiornika GPS
Bardzo dokładne współrzędne geograficzne miejsca, w którym się znajdujemy, można wyznaczyć dzięki systemowi nawigacji satelitarnej. Najczęściej stosowanym jest GPS (ang. Global Positioning System [Global pozyszyning system], Globalny System Pozycjonowania). Został on stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych i obejmuje swoim zasięgiem całą Ziemię.
GPS składa się z trzech elementów (segmentów):
segment kosmiczny, obejmujący satelity,
segment naziemny, nadzorujący pracę systemu,
segment użytkowników, czyli każdy użytkownik systemu nawigacji lub urządzenie techniczne korzystające z sygnału systemu (odbiorniki GPS).
Wokół Ziemi znajduje się obecnie 30 satelitów GPS, 24 satelity Glonass (rosyjski system nawigacji), 26 satelitów Galileo (europejski system nawigacji), a potrzeba jedynie 24 satelitów w przestrzeni kosmicznej, żeby każdy punkt na Ziemi mógł odbierać sygnał przynajmniej czterech z nich.
W jaki sposób działa GPS?
Należy posiadać odbiornik GPS (np. urządzenia nawigacji samochodowej, aplikacja w smartfonie), który łączy się z dostępnymi w danej chwili satelitami (co najmniej czterema) i ustala swoje położenie.
System GPS posiada precyzyjną informację o wzajemnym położeniu wszystkich swoich satelitów oraz zna szybkość rozchodzenia się sygnałów. Na podstawie różnicy czasu dotarcia sygnału obliczane są współrzędne geograficzne miejsca, w którym się znajdujemy z dokładnością do 4–12 m.
Prezentacja multimedialna
Indeks górny Źródło: Gromar sp. z o. o., licencja: CC BY‑SA 3.0 Indeks górny koniecŹródło: Gromar sp. z o. o., licencja: CC BY‑SA 3.0
Na podstawie prezentacji wskaż szerokość i długość geograficzną dziedzińca Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.
Opisz w jaki sposób można określić współrzędne geograficzne, następnie podaj długość i szerokość geograficzną dziedzińca Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.
Korzystając z Google Maps (na komputerze lub na telefonie), określ współrzędne geograficzne miejsca na świecie, do którego chciałbyś się wybrać podczas najbliższych wakacji.
Wyszukaj inną stronę lub aplikację działającą z wykorzystaniem systemu GPS. Wypisz w wyznaczonym do tego miejscu kilka przykładów, następnie na forum klasy porównaj swoje przykłady z przykładami kolegów i koleżanek z klasy. Wybierzcie wspólnie stronę, która według was jest najbardziej przydatna w codziennym życiu.
Podsumowanie
Współrzędne geograficzne miejsca, w którym jesteśmy, można określić, mając do dyspozycji mapę lub wykorzystując GPS.
Nie trzeba posiadać specjalnego odbiornika GPS do określenia współrzędnych geograficznych - wystarczy komputer lub smartfon.
Bardzo pomocną stroną w wyznaczaniu współrzędnych geograficznych dowolnego punktu na Ziemi jest Google Maps.
Za pomocą Google Maps wyznacz długość trasy, wpisując współrzędne dwóch wybranych punktów. Może to być trasa piesza, samochodowa, rowerowa itd.
Słownik
mapy polega na takim jej ustawieniu, aby kierunki na mapie pokrywały się z kierunkami w terenie (w rzeczywistości)
szczegółowa mapa terenu wykonana w skali większej niż 1:200 000
Ćwiczenia
Zaznacz poprawny zapis współrzędnych geograficznych.
Określ współrzędne geograficzne podanych punktów: A (z dokładnością do 5’), B (z dokładnością do 1’) i C (z dokładnością do 5’’). Każdą cyfrę wpisz w oddzielne pole.
Określ i zapisz współrzędne geograficzne trzech wybranych przez ciebie punktów: współrzędne pierwszego punktu podaj z dokładnością do 5’, drugiego punktu z dokładnością do 1’ i trzeciego punktu z dokładnością do 5’’.
Korzystając z własnej wiedzy oraz dostępnych źródeł, przyporządkuj podane współrzędne do odpowiednich półkul.
Wskaż z poniżej podanych segmenty, z których składa się system GPS.
Za pomocą dostępnych narzędzi i map wskaż współrzędne swojego miejsca zamieszkania. Współrzędne podaj w formie stopni minut i sekund, z dokładnością do 1 sekundy.
Korzystając z aplikacji Google Maps, określ współrzędne geograficzne podanych miejsc.
Na podstawie własnej wiedzy i innych źródeł informacji wymień znane Ci przykłady zastosowań GPS.
Bibliografia
www.geoportal.gov.pl [DOA: 10.04.2022]