Z wizytą w teatrze lalek
zadanie interaktywne
Zasób interaktywny dostępny pod adresem https://zpe.gov.pl/a/D7JQrJnVB
Czy byliście kiedyś w teatrze lalek? Jakie przedstawienie oglądaliście? Dziś zapraszamy was do Wrocławskiego Teatru Lalek. Zobaczycie rekwizytornię, garderobę i scenę od kulis. Odwiedzicie miejsca, w których rozpoczyna się teatralna przygoda.
Czy lubicie teatr? Co w nim przeżywacie? Jakie uczucia wam towarzyszą? Porozmawiajcie o swoich doświadczeniach lub wyobrażeniach dotyczących teatru.
Obejrzyj film pt. „Z wizytą w teatrze lalek”. Zwróć uwagę na nazwy prezentowanych pomieszczeń i na to, co się w nich znajduje.

Film dostępny na portalu epodreczniki.pl
Marek Koziarczyk, aktor Wrocławskiego Teatru Lalek, oprowadza nas po miejscach, do których zwykle teatralny widz nie ma wstępu Marek Koziarczyk, aktor Wrocławskiego Teatru Lalek, oprowadza nas po miejscach, do których zwykle teatralny widz nie ma wstępu Źródło: Scholaris.pl.
Odpowiedz pisemnie na pytania. Możesz to zrobić tutaj lub w zeszycie. Jeśli potrzebujesz, możesz odtworzyć film ponownie.
W jakim mieście znajduje się teatr przedstawiony w filmie?
Kim jest osoba oprowadzająca nas po teatrze?
Od jakiego miejsca rozpoczynamy odwiedziny w teatrze?
Jakie lalki są w „sypialni lalek”?
W jaki sposób aktor ożywia lalki?
Jak się nazywa miejsce, gdzie aktor przygotowuje się do spektaklu?
Co według aktora Marka Koziarczyka tworzy magię teatru?
W jaki sposób otwiera się kurtyna we Wrocławskim Teatrze Lalek?
Jakie urządzenia znajdują się na scenie?
Czego jeszcze chcielibyście się dowiedzieć o teatrze lalek? Zapiszcie swoje propozycje pytań do pana Marka Koziarczyka tutaj lub w zeszycie.
Uzupełnij tekst odpowiednimi słowami.
Teatrze, scenografii, realistyczną, komiks, program, rekwizytorni, zgaśnie, zapali się, krasnoludkami, garderoby, szatnię, przeżywać, baśniową, marzeń, widownię
Nasze odwiedziny w teatrze rozpoczynamy tuż przy pięknej fontannie z wrocławskimi .........................., które zapowiadają .......................... tajemnicę kryjącą się we wnętrzu budynku.
Już od progu czujemy uroczysty nastrój. Otacza nas stylowe wnętrze holu ozdobionego lalkami, zdjęciami ze spektakli, elementami ........................... Koniecznie musimy odwiedzić szatnię, gdzie zostawiamy kurtki i płaszcze. Potem udajemy się do foyer1 i kupujemy .......................... teatralny.
Niestety, nie możemy zwiedzić wszystkich niezwykłych miejsc-pracowni, w których przygotowuje się spektakl: .........................., lalkarni, ........................... Za to wchodzimy na miejsce przygotowane z myślą o nas – na ........................... Zasiadamy w wygodnym fotelu i przeglądamy program.
Teraz czekamy już tylko na trzeci gong – znak, że za chwilkę .......................... światło, błysną reflektory i przeniesiemy się w krainę z .......................... i snów. Uważaj! Będziesz się lękać i śmiać, wzruszać i dziwić, myśleć, wyobrażać sobie i ...........................
1 foyer [czytaj: fuaje] – sala lub korytarz obok sali widowiskowej przeznaczona na odpoczynek w czasie przerw.
Wejdź na stronę dowolnego teatru lalek i obejrzyj zdjęcia z aktualnie granych spektakli. Które przedstawienie prezentowane na zdjęciach zaciekawiło cię najbardziej? Uzasadnij swój wybór.
W wyrazach ktoś pozamieniał kolejność liter. Zapisz je poprawnie, aby powstały wyrazy bliskoznaczne (synonimy) do słowa „oklaski”.
1. jacowa ............
2. abwar ............
3. uzapla ............
4. witywa ............
Zapisz zdania tutaj lub w zeszycie i uzupełnij je słowami z poprzedniego ćwiczenia.
Widzowie nagrodzili aktorów gromkimi…
Na widowni rozległa się burza…
Przedstawienie wywołało powszechny…
…nie było końca.
Porozmawiajcie, odpowiadając na pytania:
Co sądzicie o powiedzeniu, że teatr łączy świat rzeczywisty ze światem fantazji?
Czy zgadzacie się ze zdaniem poety Marka Głogowskiego, że „teatr to jest takie miejsce, w którym mocniej bije serce”?