Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie kucharz powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji
HGT.02. Przygotowanie i wydawanie dań:
oceniania jakości produktów,
przechowywania żywności,
obróbki produktów i przygotowania stanowiska pracy,
obsługi sprzętu gastronomicznego,
przygotowania dań zimnych, gorących i podstawowych deserów,
wydawania dań.
„Na co dzień zajmuję się sporządzaniem różnego rodzaju potraw i dań, ciast oraz deserów”
Małgorzata, kucharz
Warzywa rosnące pod ziemią np. buraki, powinno się zacząć gotować w zimnej wodzie natomiast te rosnące nad ziemią np. groszek, można wrzucić od razu do wrzątku.
Przykładowe zadania zawodowe
Obróbka produktów i przygotowanie stanowiska pracy
Galeria przedstawia przykładowe zajęcia zawodowe.
Zdjęcie pierwsze przedstawia stanowisko pracy kucharza. Pod sufitem umieszczony jest uchwyt, na którym wiszą patelnie. Na drugim planie widoczne są murowane piece do pieczenie pizzy.
Zdjęcie drugie przedstawia obróbkę cieplną mięsa. Pokazany jest ruszt, na którym są kawałki mięsa. Obok stoi mężczyzna obracający mięso za pomocą szczypiec. Spod rusztu wyłania się ogień.
Zdjęcie trzecie przedstawia cięcie ciasta makaronowego. Pokazane jest ciasto, które wsuwa się do maszynki do cięcia makaronu. od góry ciasto jest w jednym kawałku, od spodu maszyny wychodzą pocięte paski makaronowe.
Zdjęcie czwarte przedstawia krojenie warzyw. Osoba w fartuchu i czarnych rękawiczkach jednorazowych kroi na fioletowej desce do krojenia natkę pietruszki. Obok deski lezą drewniane łyżki, miseczki oraz szczypiorek.
Przygotowanie dań zimnych, gorących i podstawowych deserów
Galeria przedstawia przykładowe zajęcia zawodowe.
Zdjęcie pierwsze przedstawia przygotowanie dania gorącego. Widoczny jest mężczyzna w białym fartuchu kucharskim, który trzyma w ręce szczypce i obraca nimi mięso znajdujące się na rozgrzanej patelni. Obok leży deska do krojenia.
Zdjęcie drugie przedstawia przygotowanie dania zimnego. Osoba w białym fartuchu i czarnych rękawiczkach jednorazowych nakłada na talerz sałatkę owocową za pomocą łopatki.
Zdjęcie trzecie przedstawia deser. Osoba w białym fartuchu i białych rękawiczkach jednorazowych trzyma w jednym ręku kwadratowy talerz. Drugą ręką kładzie owoc maliny na kawałku ciasta znajdującego się na talerzu.
Galeria przedstawia przykładowe zajęcia zawodowe.
Zdjęcie pierwsze przedstawia mężczyznę w stroju kucharza. Mężczyzna stoi przed okienkiem do wydawania dań z kuchni. Jedną ręką stawia talerz z przygotowanym daniem w okienku, drugą rękę ma położoną na dzwoneczku umieszczonym w okienku.
Krok pierwszy - Przygotowanie narzędzi i stanowiska pracy. Czarno białe zdjęcie przedstawia kucharza podczas pracy w kuchni. W jednej ręce trzyma łopatkę, na której znajduje się kawałek gorącego mięsa. Na blacie widoczne są liczne miski, garnki i patelnie.
Krok drugi - Obróbka (tarcie) produktu. Przedstawiona jest kobieta w fartuchu i opasce na głowie. Kobieta stoi przed blatem roboczym w kuchni. W jednej ręce trzyma tarkę do warzyw, w drugiej ręce ma cukinię. Na blacie ustawiona jest duża ilość stalowych miseczek. Za kobietą widoczne są elektroniczne sprzęty używane w kuchni.
Krok trzeci - Przygotowanie sosu oraz obróbka cieplna produktu. Przy blacie roboczym w kuchni stoi kobieta i mężczyzna ubrani w fartuchy kucharskie. Kobieta używa opalarki, mężczyzna w jednym ręku trzyma nóż, drugą ręką wlewa sos do miseczki. Na blacie widoczna jest duża ilość stalowych miseczek i przypraw.
Krok czwarty - Formowanie posiłku i przygotowanie do wydania. Na pierwszym planie przedstawiony jest mężczyzna w fartuchu kucharskim. Na blacie przed nim stoi talerz, miseczki i butelki z sosami. Mężczyzna za pomocą szczypiec nakłada potrawę na talerz. W tle widoczny jest drugi mężczyzna przygotowujący danie.
Krok piąty - Wydanie dania. Przedstawione jest zimne danie w miseczce postawionej na talerzu. Znajdują się w niej warzywa polane sosem.
Obsługa sprzętu gastronomicznego
Galeria przedstawia przykładowe zajęcia zawodowe.
Piekarnik. Zdjęcie pierwsze przedstawia mężczyznę w białej koszuli. Mężczyzna znajduje się w kuchni. Jedną ręką otwiera piekarnik, drugą ręką wkłada stalowe naczynie do piekarnika.
Zdjęcie drugie przedstawia mielarkę. Pokazana jest kobieta w stroju kucharskim. Kobieta stoi przed blatem w kuchni, na którym znajduje się maszynka do mielenia. Z maszynki wylatuje na tacę zmielone mięso.
Zdjęcie trzecie przedstawia mikser planetarny. Pokazana jest kobieta w fartuchu, która stoi przed blatem, na którym ustawiony jest mikser planetarny. Kobieta za pomocą mieszadła miesza ciasto znajdujące się w misce od miksera.
Ocena jakości produktów
Galeria przedstawia przykładowe zajęcia zawodowe.
Ocena jakości przyrządzonego dania. Zdjęcie pierwsze przedstawia miseczkę, w której znajduje się deser składający się z jogurtu i owoców. Wokół miseczki artystycznie rozłożone są na blacie owoce - truskawki, borówki, ananas, natka pietruszki.
Ocena jakości potrawy. Zdjęcie drugie przedstawia ocenę jakości potrawy. Pokazany jest prostokątny talerz. Na talerzu rozłożone są kawałki sushi oraz dwie drewniane pałeczki.
Przechowywanie żywności
Galeria przedstawia przykładowe zajęcia zawodowe.
Suche produkty w szklanych słoiczkach. Zdjęcie pierwsze przedstawia cztery słoiczki z produktami sypkimi. Słoiczki mają szklane przykrywki. Obok widoczne są drewniane tacki.
Przechowywanie deserów. Zdjęcie drugie przedstawia przechowywanie deserów. Widoczne są cztery szklane słoiki z metalowymi nakrętkami, w których znajdują się desery. Obok są dwa plastikowe pojemniki z deserami, ustawione jeden na drugim.
Gra edukacyjna
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu kucharz.
Ćwiczenia
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do ćwiczeń, które pozwolą Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu kucharz.