Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji

HGT.02. Przygotowanie i wydawanie dań:

  • oceniania jakości produktów,

  • przechowywania żywności,

  • obróbki produktów i przygotowania stanowiska pracy,

  • obsługi sprzętu gastronomicznego,

  • przygotowania dań zimnych, gorących i podstawowych deserów,

  • wydawania dań.

HGT.12. Organizacja żywienia i usług gastronomicznych:

  • oceniania jakości żywności,

  • planowania żywienia z uwzględnieniem alternatywnego sposobu żywienia,

  • organizowania żywienia w produkcji gastronomicznej,

  • wykonywania usług gastronomicznych,

  • ekspedycji potraw i napojów.

R12Am6EJYjLEA1
Źródło: GroMar Sp. z o.o., Technik żywienia i usług gastronomicznych, licencja: CC BY-SA 3.0.

„Na co dzień zajmujemy się przede wszystkim wykonywaniem prac związanych z właściwym przechowywaniem żywności i ocenianiem jej jakości, a także sporządzaniem potraw i napojów.”

Zofia, technik żywienia i usług gastronomicznych

Przykładowe zadania zawodowe

Przygotowanie dań zimnych, gorących i podstawowych deserów

Galeria przedstawia przykładowe zajęcia zawodowe. W galerii są cztery zdjęcia.

Pierwsze zdjęcie jest podpisane Przygotowanie głównego dania gorącego. Na zdjęciu widać dwa duże garnki z gotującymi się potrawami na profesjonalnej kuchni restauracyjnej. Para unosi się nad gorącą zawartością. W tle, nieco rozmazany przez parę, stoi mężczyzna w białej kucharskiej bluzie i brązowym fartuchu, który wydaje się być zajęty pracą.

Drugie zdjęcie jest podpisane Przygotowanie dania zimnego. Na zdjęciu widoczna jest ręka kucharza w niebieskiej gumowej rękawicy. Kucharz układa składniki, takie jak liście szpinaku, suszone pomidory, biały ser, na płaskim cieście leżącym na żółtej desce do krojenia. W tle znajdują się pojemniki z innymi składnikami. Cała scena rozgrywa się na profesjonalnej kuchni restauracyjnej.

Trzecie zdjęcie jest podpisane Dopracowanie szczegółów. Na zdjęciu znajduje się talerz z posiłkiem, na który składa się kawałek mięsa z przybraniem z makaronu oraz z dodatkiem, który wygląda jak porcja sosu lub kremu. Widoczna jest ręka osoby, która nakłada zielony sos lub ziołową posypkę na danie za pomocą łyżki. Całość wygląda na etap finalizowania przygotowania potrawy, prawdopodobnie w restauracyjnej kuchni.

Czwarte zdjęcie jest podpisane Przygotowanie deseru. Na zdjęciu widać rękę osoby, która za pomocą białego rękawa cukierniczego dekoruje kremem jedną z wielu babeczek ułożonych na drewnianej desce. Babeczki umieszczone są w papierowych foremkach.

Obróbki produktów i przygotowania stanowiska pracy

1,1
R1enQaS96dkOD
Ostrzenie przyrządów kuchennych
Źródło: Los Muertos Crew Los Muertos Crew, Ostrzenie noża, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
RHNQtxLzuf2fO
Przygotowanie miejsca pracy
Źródło: Adrien Olichon, Kuchnia, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są dwa zdjęcia.

Pierwsze zdjęcie jest podpisane Ostrzenie przyrządów kuchennych. Na zdjęciu widać kucharza w ciemnym uniformie z białymi pionowymi paskami, który ostrzy duży nóż kuchenny o szerokim ostrzu za pomocą stalowej ostrzałki. Jego twarz jest poza kadrem, co skupia uwagę na czynności, którą wykonuje. Na pierwszym planie na stole znajdują się rozmyte, żółte przedmioty, które mogą być owocami czy warzywami.

Drugie zdjęcie jest podpisane Przygotowanie miejsca pracy. Zdjęcie przedstawia nowoczesne wyposażoną profesjonalną kuchnię restauracyjną. Centralnym punktem jest stacja kuchenna z połyskującymi stalowymi urządzeniami, w tym z dużymi garnkami na gazowej kuchence i  frytownicą. Na pierwszym planie znajduje się ekspres do kawy z dotykowym panelem sterowania. Całość jest umieszczona na tle ściany wykończonej białym marmurem, a nad kuchenną wyspą wisi masywny, metalowy okap.

Wydawanie dań

Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.

Pierwsze zdjęcie jest podpisane Podanie estetycznych dań. Na zdjęciu kelner trzyma dwa talerze z przygotowanymi daniami. Na pierwszym talerzu znajduje się sałatka z mieszanych zieleni i kawałków pomidora. Drugi talerz prezentuje przekąskę na ciepło składającą się z  kilku kawałków pieczywa z dodatkami pomidorów i ziół. Tło jest rozmyte, ale można rozpoznać, że zdjęcie zostało wykonane w  przytulnej restauracji.

Drugie zdjęcie jest podpisane Serwowanie posiłku. Na zdjęciu widoczna jest ręka osoby w ciemnym uniformie, która trzyma drewnianą deskę z porcją jedzenia. Na desce leżą panierowane kawałki kurczaka, udekorowane plasterkami cytryny i paskami selera naciowego. Obok kurczaka znajduje się mała porcja sałaty z sosem oraz dodatkowy sos w małej miseczce.

Trzecie zdjęcie jest podpisane Obsługa związana z wydawaniem potraw. Na zdjęciu mężczyzna w ciemnym T‑shircie i bordowych spodniach trzyma w dłoniach dwa talerze z kanapkami. Scena rozgrywa się w tle lokalu gastronomicznego, gdzie rozmyte postacie ludzi i wnętrze restauracji tworzą tło dla serwowanych posiłków.

Wykonywanie usług gastronomicznych

1,1
Rx8GsSkq358PY
Przygotowanie produktów do dalszych etapów
Źródło: Malidate Van, Wyrabianie ciasta, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
RgUalf5H0YfQ1
Obróbka termiczna składników
Źródło: Martin Lopez, Gotowanie, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są dwa zdjęcia.

Pierwsze zdjęcie jest podpisane Przygotowanie produktów do dalszych etapów. Na zdjęciu widoczne są ręce osoby przygotowującej ciasto, które jest pokryte mąką. Ręce są złączone i energicznie uderzają o siebie, powodując, że mąka rozpryskuje się w powietrzu nad rozwałkowanym kręgiem ciasta leżącym na powierzchni.

Drugie zdjęcie jest podpisane Obróbka termiczna składników. Na zdjęciu widać czarną patelnię, na której smaży się mieszanka warzyw. Z  patelni unosi się para. Widoczne są kawałki zielonej papryki, cebuli i innych warzyw, a na pierwszym planie znajduje się czarna łopatka kuchenna.

Ekspedycja potraw i napojów

1,1,1
RLNwl5h1jHBVj
Obsługa gości
Źródło: Cottonbro studio, Rodzina w restauracji, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
R1MZxSKzKQ0yG
Wydawanie posiłków
Źródło: Luca Luperto, Dania, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
R1ERd8q0eBB7J
Wydawanie napojów
Źródło: Ron Lach Ron Lach, Ludzie w restauracji, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.

Pierwsze zdjęcie jest podpisane Obsługa gości. Na zdjęciu przedstawiono kelnera w ciemnej koszuli w białą kratę i w szarym fartuchu. Kelner stoi przy stole, przy którym siedzi rodzina: kobieta, mężczyzna i  małe dziecko. Dziecko coś je, a dorośli są zatopieni w  przeglądaniu menu. Scena ma miejsce w jasnym i przestronnym wnętrzu restauracji.

Drugie zdjęcie jest podpisane Wydawanie posiłków. Na zdjęciu pokazano dwa talerze z elegancko przygotowanymi daniami. Na pierwszym planie danie składa się z kawałka ciemnego mięsa w sosie z dodatkiem zielonych warzyw liściastych i  strąków. Na drugim talerzu znajduje się podobna porcja mięsa z sosem i  warzywami. Całość jest starannie ułożona.

Trzecie zdjęcie jest podpisane Wydawanie napojów. Na zdjęciu przedstawiono kelnera w czarnym garniturze i białej koszuli, serwującego drinki grupie osób siedzącej w eleganckim wnętrzu restauracji. Kelner uśmiecha się, podając napoje, a goście wydają się być w dobrych humorach i zaangażowani w rozmowę.

Galeria przedstawia przykładowe zadania w pracy technika żywienia i usług gastronomicznych w formie prezentacji krok po kroku. W galerii jest pięć zdjęć.

Na zdjęciu podpisanym Sałatka widać talerz z sałatką z tuńczyka oraz różne warzywa, takie jak zielona fasolka i pomidory. Sałatka jest posypana grubo mielonym pieprzem. Po lewej stronie zdjęcia znajduje się srebrne sztućce ułożone na białej serwetce.

Krok pierwszy, Planowanie żywienia z uwzględnieniem preferencji konsumentów. Na zdjęciu, podpisanym Planowanie zaopatrzenia, widać kobietę w biurowym otoczeniu, skupioną na pisaniu w notesie. Przed nią na stole leżą otwarte dokumenty, kalkulator i laptop. Biurko jest pokryte licznymi przedmiotami związanymi z pracą, w tym teczkami, notatnikami.

Krok drugi, Przechowywanie żywności. Na zdjęciu podpisanym Lodówka widoczna jest otwarta lodówka z dobrze zorganizowaną zawartością. Na półkach ułożone są różnorodne świeże produkty, w tym warzywa takie jak zielona papryka, szparagi, brukselka i jarmuż, owoce takie jak cytryny, pomarańcze i truskawki. Widoczne są też pojemniki na żywność w żywych kolorach. Na dolnej półce znajduje się mleko i natka pietruszki.

Krok trzeci, Ocena jakości żywności. Na zdjęciu podpisanym Świeże warzywa widać świeże, wilgotne warzywa ułożone na ciemnym blacie. Dominują tu dojrzałe, czerwone pomidory na gałązce, które są pokryte kropelkami wody, obok których leżą marchewki o intensywnym pomarańczowym kolorze oraz pasternak o jasnym, kremowym odcieniu.

Krok czwarty, Przygotowywanie posiłków. Na zdjęciu podpisanym Przygotowanie sałatki widać ręce kucharza ubranego w ciemny strój i niebieskie rękawice lateksowe, który dokonuje finalnego doprawienia dania. Kucharz trzyma małą miseczkę i łyżeczką polewa sos na sałatkę znajdującą się na białym talerzu.

Krok piąty, Ekspedycja żywności i napojów. Na zdjęciu podpisanym Serwowanie dań widać mężczyznę w czarnym uniformie, który trzyma w obu rękach dwa talerze z daniami. Na jednym talerzu znajdują się placki z ciemnej mąki, obok których umieszczono sałatkę z rukoli i  pomidorków cherry. Na drugim talerzu również znajdują się naleśniki i sałatka, ale ta jest udekorowana marchewką i ziarnami granatu.

Podsumowanie. W prezentacji ukazane zostało typowe zadanie zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę, wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł bezpiecznie.