Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie elektromechanik pojazdów samochodowych powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji
MOT.02. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych:
przeprowadzania obsługi instalacji i konserwacji mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych,
diagnozowania stanu technicznego mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych,
wykonywania napraw elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych.
„Na co dzień obsługuję i konserwuję instalacje elektryczne oraz systemy mechatroniczne w pojazdach samochodowych.
Milan, elektromechanik pojazdów samochodowych
Dynamiczny wzrost liczby pojazdów na drogach to wzrost zapotrzebowania na specjalistów z branży motoryzacyjnej.
Przykładowe zadania zawodowe
Przeprowadzanie obsługi instalacji i konserwacji mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych
Galeria przedstawia przykładowe zdjęcia przeprowadzania obsługi instalacji i konserwacji mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych.
Zdjęcie pierwsze przedstawia wykonywanie obsługi i konserwacji mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych. Widoczny jest mężczyzna w ubraniach roboczych świecący latarką pod otwartą maską samochodu.
Zdjęcie drugie przedstawia wykonywanie badań diagnostycznych elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych. Pokazany jest mężczyzna podłączający do samochodu urządzenie diagnostyczne.
Zdjęcie trzecie przedstawia przeprowadzanie czynności kalibracyjnych i konfiguracyjnych mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych za pomocą komputera diagnostycznego. Pokazany jest mężczyzna stojący przy otwartej masce samochodu. Mężczyzna obsługuje laptopa podłączonego do samochodu.
Diagnozowanie stanu technicznego mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych
Galeria przedstawia przykładowe zdjęcia diagnozowania stanu technicznego mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych.
Zdjęcie pierwsze przedstawia obsługiwanie urządzeń do diagnostyki elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych. Pokazany jest mężczyzna stojący obok auta. W dłoniach trzyma przyrząd diagnostyczny, który jest podłączony do samochodu.
Zdjęcie drugie przedstawia diagnozowanie elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych z wykorzystaniem specjalistycznych programów komputerowych. Pokazany jest mężczyzna stojący obok samochodu. Przygląda się na ekran laptopa podłączonego do samochodu. Na ekranie widoczny jest program diagnostyczny.
Zdjęcie trzecie przedstawia diagnozowanie elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi i przyrządów do diagnostyki. Pokazany jest mężczyzna obsługujący przyrząd pomiarowy. Przykłada końcówki przyrządu do akumulatora w samochodzie.
Galeria przedstawia przykładowe zdjęcia zadań zawodowych elektromechanika pojazdów samochodowych.
Przykładowe prace elektromechanika pojazdów samochodowych. Zdjęcie pierwsze przedstawia mężczyznę w ubraniu roboczym. Wykonuje pomiar wartości elektrycznych używając multimetra.
Krok pierwszy - Przygotowanie środków ochrony osobistej. Pokazany jest mężczyzna w ubraniu roboczym, który zakłada na dłonie rękawiczki ochronne jednorazowe.
Krok drugi - Przygotowanie narzędzi. Pokazany jest mężczyzna w kombinezonie roboczym, który sięga po narzędzia znajdujące się w szufladzie szafki narzędziowej.
Krok trzeci - Wykonanie pomiarów kontrolnych zdemontowanego urządzenia. Pokazany jest multimetr leżący na stole.
Krok czwarty - Demontaż obudowy urządzenia. Pokazany jest mężczyzna, który za pomocą śrubokręta zdejmuje obudowę elementu pojazdu.
Krok piąty - Wykonanie czynności naprawczych. Pokazany jest mężczyzna w jednorazowych rękawiczkach ochronnych, który naprawia część samochodową na blacie roboczym warsztatu samochodowego.
Krok szósty - Ponowny montaż części pojazdu. Mężczyzna na zdjęciu wkłada naprawioną część pod maskę samochodu stojącego na stanowisku warsztatu samochodowego.
Podsumowanie. W prezentacji ukazane zostało typowe zadanie zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł bezpiecznie i sprawnie.
Wykonywanie napraw elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych
Galeria przedstawia przykładowe zdjęcia wykonywania napraw elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych.
Zdjęcie pierwsze przedstawia lokalizowanie uszkodzeń elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych na podstawie pomiarów i wyników badań diagnostycznych. Przedstawiony jest mężczyzna pochylony w otwartej masce samochodu. Mężczyzna zakłada klemy na akumulator.
Zdjęcie drugie przedstawia wykonywanie napraw elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych z wykorzystaniem urządzeń i narzędzi. Pokazany jest mężczyzna w ubraniu roboczym stojący obok blatu roboczego w warsztacie samochodowym. Nad blatem powieszony jest plakat z samochodem.
Zdjęcie trzecie przedstawia wykonywanie napraw elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych. Pokazany jest mężczyzna wykonujący swoją pracę w warsztacie samochodowym. Stoi przy blacie roboczym i używa narzędzi. Nad blatem powieszona jest tablica na narzędzia.
Gra edukacyjna
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu elektromechanik pojazdów samochodowych.
Indeks górny Źródło: GroMar Sp. z o.o., Gra edukacyjna, licencja CC BY‑SA 3.0 Indeks górny koniecŹródło: GroMar Sp. z o.o., Gra edukacyjna, licencja CC BY‑SA 3.0
Ćwiczenia
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do ćwiczeń, które pozwolą Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu elektromechanik pojazdów samochodowych.