Zastanów się
Zapoznaj się z definicją liberalizmu ekonomicznego oraz filmem edukacyjnym. Jak rozumiesz pojęcie wolność ekonomiczna? Zanotuj swoje przypuszczenia.
Doktryna głosząca wolność gospodarowania, wywodząca się z idei leseferyzmu, także polityka gospodarcza oparta na tych zasadach. Liberalizm ekonomiczny przedstawia rozwój społeczeństw (traktowany jako wzrost poziomu życia) jako ściśle związany z działaniem obiektywnych praw ekonomicznych: podaży i popytu, mechanizmów cen, inflacji i deflacji.
Liberalizm ekonomiczny cechuje definiowanie społeczeństw przez ich kondycję ekonomiczną. Wolność polityczna i demokratyczny system rządów są aprobowane, ale nie są koniecznym warunkiem rozwoju. Według zwolenników liberalizmu ekonomicznego należy skupić się na zapewnieniu wolności ekonomicznej, a wolność polityczna nastąpi jako jej naturalna konsekwencja.
Na podstawie opisanej w filmie sytuacji z życia codziennego i własnych obserwacji zanotuj cechy charakterystyczne dla doktryny liberalizmu ekonomicznego.
Zastanów się, czy doktryna liberalizmu ekonomicznego jest ci bliska, czy raczej twoje poglądy są od niej dalekie. Wyjaśnij, dlaczego możesz lub z jakich powodów nie możesz się z nią utożsamić.
W 1776 r. szkocki ekonomista Adam Smith ogłosił, że egoistyczne dążenie do pomnażania prywatnych zysków stanowi podstawę bogactwa ogółu. Oznacza to, że wzbogacanie się przynosi korzyść całemu społeczeństwu. Wyjaśnij, dlaczego możesz lub z jakich powodów nie możesz się zgodzić się z tą tezą.
Stwórz mapę myśli wokół pojęcia liberalizm ekonomiczny, która pomoże ci uporządkować dotychczasowe przemyślenia. Z czym jeszcze kojarzy ci się to pojęcie? Zapisz hasła, poglądy, przykłady zachowań, tytuły książek i filmów, imiona bohaterów, postaci historycznych, ze świata polityki i kultury.