Zioła stosowane w schorzeniach dróg oddechowych
Zioła stosowane w przeziębieniu
Surowcem stosowanym w lecznictwie są kwiaty (Sambuci flos) i owoce (Sambuci fructus). Kwiaty bzu czarnego wykazują działanie napotne, co jest uwarunkowane obecnością flawonoidów i kwasów fenolowych w surowcu. Z kolei owoce bzu czarnego są bogatym źródłem antocyjanów, a ich działanie związane jest z aktywnością przeciwwirusową (także wobec wirusa SARS‑CoV‑2), przeciwbakteryjną oraz stymulującą układ odpornościowy. Surowce polecane są do leczenia objawowego przeziębienia i grypy oraz w profilaktyce tych chorób. Zgodnie z zaleceniami osoby od 12. roku życia powinny stosować kwiaty w formie naparu: 10–15 g wysuszonych kwiatów w trzech podzielonych dawkach na dzień. Dorośli mogą przyjmować owoce w formie ekstraktu: 15 ml 4 razy dziennie. Europejska Agencja Leków (EMA) nie zaleca stosowania owoców u osób poniżej 18. roku życia. W praktyce jednak obecne na rynku farmaceutycznym preparaty na bazie owoców bzu czarnego są zalecane do stosowania u dzieci powyżej 3. roku życia. Brak jest odpowiednich badań dotyczących stosowania obu surowców u kobiet w okresie ciąży i laktacji.
W lecznictwie stosowany jest owoc pozorny dzikiej róży (Rosae pseudofructus), wykazujący działanie przeciwzapalne. Surowiec może być podawany jako lek pomocniczy w przeziębieniu i katarze. Brak danych o możliwości stosowania w okresie ciąży i laktacji. Surowiec zalecany jest do stosowania w formie naparu w ilości 2–5 g kilka razy dziennie.
W lecznictwie stosowane są kwiaty lipy (Tiliae flos) jako środek napotny w przeziębieniu, któremu towarzyszą podwyższona temperatura oraz kaszel. Surowiec polecany jest także w łagodzeniu objawów stresu psychicznego. Kwiaty lipy zalecane są w postaci naparu: u dzieci w wieku 4–12 lat w dawce 1 g 2–4 razy dziennie, a u młodzieży i dorosłych w dawce 1,5 g 2–4 razy dziennie.
W lecznictwie stosowane są kwiat i ziele wiązówki błotnej (Filipendulae ulmariae flos et herba). Obecne w surowcu pochodne kwasu salicylowego warunkują wykorzystanie wiązówki jako środka o właściwościach przeciwgorączkowych i napotnych. Surowiec polecany jest w przeziębieniu i grypie. W przypadku zaziębienia z gorączką dla zwiększenia diurezy zaleca się stosowanie kwiatów wiązówki. Działanie lecznicze kwiatów jest silniejsze niż działanie ziela, dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy ich stosowaniu przez osoby z nadwrażliwością na salicylany. U dorosłych ziele w formie naparu zalecane jest do stosowania w dawce pojedynczej 1,5–6 g, u dzieci w wieku 4–10 lat – w dawce dziennej 2–3 g, u najmłodszych dzieci (od roku do 4 lat) – w dawce dobowej 1–2 g. U osób dorosłych kwiaty w formie gorącego naparu zalecane są w dawce dobowej 2,5–3,5 g.
Surowcem leczniczym jest kora (Salicis cortex), zawierająca pochodne kwasu salicylowego. Kora wierzby wykazuje działanie przeciwzapalne, napotne i przeciwbólowe. Zalecana jest do stosowania w stanach chorobowych z towarzyszącą gorączką, w bólach głowy i chorobach reumatycznych. Surowiec w formie naparu przyjmuje się w dawce jednorazowej 1–3 g 3–5 razy dziennie. Dawka dobowa surowca wynosi 6–12 g. Kory wierzby nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na salicylany.
Zioła stosowane w suchym kaszlu
W lecznictwie stosowane są liść i ziele (Plantaginis folium et herba), które oprócz śluzów o działaniu osłaniającym zawierają także związki warunkujące działanie przeciwzapalne. Surowiec polecany jest w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła, a także w chronicznym zapaleniu oskrzeli mającym podłoże spastyczne i niespastyczne. Zaleca się przygotowywanie z ziół naparów do użytku wewnętrznego lub maceratów z zimnej wody, podgrzanych bezpośrednio przed użyciem, wykorzystywanych do płukania gardła. Dawka dobowa surowca wynosi 1–2 g surowca u dzieci od roku do 4 lat, 2–4 g u dzieci w wieku 4–10 lat, 3–6 g u dorosłych i dzieci powyżej 10. roku życia.
W lecznictwie stosowany jest kwiat dziewanny wykazujący działanie wykrztuśne (saponozydy), przeciwzapalne (irydoidy) i łagodzące podrażnienia (polisacharydy). Surowiec wykazuje też działanie przeciwwirusowe wobec wirusa herpes simplex (HSV) i wirusów grypy typu A i B. Kwiat dziewanny stosowany jest pomocniczo w przeziębieniu i grypie oraz w nieżytach górnych dróg oddechowych. U osób powyżej 12. roku życia zaleca się stosowanie surowca w postaci naparów lub odwarów w dawce 1,5–2 g 3–4 razy dziennie.
W lecznictwie wykorzystywane są liście podbiału (Farfarae folium) o działaniu osłaniającym i powlekającym górne drogi oddechowe, za co odpowiadają śluzy roślinne. Liście podbiału stosowane są w suchym kaszlu, podrażnieniach górnych dróg oddechowych, a także w przewlekłych stanach zapalnych oskrzeli oraz w rozedmie płuc i krzemicy. Surowiec może zawierać alkaloidy pirolizydynowe o działaniu hepatotoksycznym i kancerogennym. Dlatego jest on przeciwwskazany u kobiet w ciąży i u dzieci poniżej 12. roku życia. Preparatów z liśćmi podbiału nie należy stosować dłużej niż 6–8 tygodni w roku. W chorobach przewlekłych (krzemica i rozedma), wymagających dłuższego leczenia, można używać tylko surowca pozbawionego alkaloidów (fakt, że surowiec nie zawiera alkaloidów, musi zostać potwierdzony przez producenta). Liście podbiału są składnikami niektórych preparatów farmaceutycznych.
W lecznictwie stosowane są liście (Althaeae folium) i korzeń prawoślazu (Althaeae radix). Zawierają one śluzy, które powlekają cienką warstwą górne drogi oddechowe, łagodząc w ten sposób podrażnienia i działając przeciwkaszlowo. Z uwagi na przyjemny smak prawoślaz często wykorzystuje się w pediatrii. Zalecany jest do stosowania w formie maceratu: w dawce 0,5–1 g 3 razy dziennie u dzieci od 3 do 5 lat, w dawce 0,5–1,5 g 3 razy dziennie u dzieci w wieku 6–11 lat, w dawce 0,5–3 g kilka razy dziennie u młodzieży i dorosłych. Maksymalna dawka dobowa surowca wynosi 15 g.
Stosowany w lecznictwie porost islandzki (Lichen islandicus) zawiera kwasy porostowe. Surowiec ten to skuteczny lek w suchym kaszlu, podrażnieniach lub stanach zapalnych jamy ustnej i krtani. Polecany jest szczególnie pacjentom geriatrycznym, a także osobom z astenią lub osłabionym z powodu silnego, męczącego kaszlu. Porost islandzki powinien być stosowany w formie naparu lub maceratu w dawce 1,5 g 3–4 razy dziennie. Jak dotąd nie odnotowywano działań niepożądanych podczas przyjmowania preparatów z porostu islandzkiego w dawkach leczniczych.
Zioła wykrztuśne
W lecznictwie stosowany jest liść bluszczu (Hederae helicis folium), zawierający saponozydy. Surowiec wykazuje działanie sekretolityczne, mukolityczne i spazmolityczne. Polecany jest jako lek wykrztuśny w kaszlu, któremu towarzyszy zalegająca w drogach oddechowych wydzielina. Pomocniczo może być stosowany w przewlekłych i ostrych stanach zapalnych dróg oddechowych. Z uwagi na ryzyko nasilenia się objawów ze strony układu oddechowego nie wolno podawać preparatów z bluszczu pospolitego dzieciom poniżej 2. roku życia. Surowiec jest zalecany do stosowania w postaci gotowych preparatów obecnych na rynku farmaceutycznym.
Surowcem leczniczym jest liść eukaliptusa (Eucalypti folium), bogaty w olejek eteryczny, który warunkuje jego działanie antyseptyczne, przeciwgorączkowe i wykrztuśne. Nalewka z liści eukaliptusa polecana jest jako skuteczny środek w przewlekłych, ropnych infekcjach ucha, w przypadku zalegania w nosie wydzieliny podczas przeziębienia, a także w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych i jamy ustnej. Liści eukaliptusa nie wolno stosować u dzieci w wieku poniżej 2,5 roku (ryzyko skurczu krtani). U młodzieży i dorosłych surowiec zalecany jest do stosowania w formie naparu w dawce 1,5–3 g do 4 razy dziennie. Napar do inhalacji należy przygotować z 3 g rozdrobnionych liści zalanych gorącą wodą i używać go do 3 razy dziennie.
W lecznictwie stosowany jest korzeń lukrecji (Liquiritiae radix), zawierający saponozydy. Surowiec wykazuje działanie wykrztuśne i przeciwbakteryjne. W nieżytach górnych dróg oddechowych polecany jest w postaci naparu lub odwaru w dawce 1,5 g podawanej 2 razy dziennie. Maksymalna dawka dzienna surowca wynosi 15 g. Korzeń lukrecji jest przeciwwskazany w przewlekłym zapaleniu wątroby, cholestatycznych chorobach wątroby, marskości wątroby, ciężkiej niewydolności nerek, nadciśnieniu, otyłości, hipokaliemii i ciąży. Duże dawki korzenia lukrecji stosowane przez dłuższy czas (dłużej niż 4 tygodnie) mogą prowadzić do zatrzymania sodu i wody w organizmie, hipokaliemii, nadciśnienia i zaburzeń rytmu serca.
W lecznictwie stosowane jest ziele macierzanki (Serpylli herba), wykazujące działanie wykrztuśne i przeciwbakteryjne, ale nieco słabsze w porównaniu z działaniem tymianku. Surowiec w formie naparu należy stosować w dawce 1–2 g wielokrotnie w ciągu dnia. Jest on zalecany w nieżytach górnych dróg oddechowych.
W lecznictwie stosowane są korzeń i kwiat pierwiosnka (Primulae radix et flos). Obecne w surowcu saponozydy odpowiadają za jego działanie wykrztuśne i przeciwdrobnoustrojowe. Pierwiosnek znajduje zastosowanie w nieżytach dróg oddechowych z zalegającą w oskrzelach wydzieliną, w połączonych z przeziębieniem chronicznych stanach zapalnych oskrzeli. Podczas stosowania kwiatów mogą się pojawić reakcje alergiczne. Dla młodzieży i dorosłych surowiec zalecany jest w formie naparów w dawce 0,2–0,5 g korzeni 3 razy dziennie lub 1 g kwiatów 3 razy dziennie.
W lecznictwie stosowane są pączki sosny (Pini gemmae), zawierające olejek eteryczny odpowiedzialny za ich działanie sekretolityczne i antyseptyczne. Surowiec polecany jest w nieżytach górnych dróg oddechowych. Preparaty z pączków i igieł sosny są przeciwwskazane w astmie oskrzelowej i krztuścu. Zalecane są do stosowania w formie odwarów przygotowanych z jednej łyżeczki świeżych pączków sosny zebranych wiosną: 1 szklanka odwaru 2–3 razy dziennie. Bardzo popularny jest syrop ze świeżych pączków sosny: świeże pączki sosny umieszczamy w 5-, 6‑litrowym słoju, zasypujemy obficie cukrem i pozostawiamy na 10–14 dni w słonecznym miejscu. Następnie powstały syrop zlewamy do pasteryzowanych butelek. Syrop można stosować po łyżeczce (dzieci powyżej 4 lat) lub łyżce 2–3 razy dziennie (od 12. roku życia). Preparat przeznaczony dla dorosłych można zakonserwować etanolem (w proporcji 1 10).
W lecznictwie stosowane jest ziele tymianku zawierające olejek eteryczny i flawonoidy. Surowiec wykazuje działanie spazmolityczne, wykrztuśne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe wobec wirusa grypy typu A i RSV. Tymianek polecany jest do stosowania w nieżytach i stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, a także jako lek pomocniczy w krztuścu. Dorosłym i dzieciom powyżej 1. roku życia należy podawać surowiec w postaci naparu w dawce jednorazowej 1–2 g ziela. Dawka dobowa dla dorosłych wynosi 8 g.
Zioła stosowane w chorobach układu oddechowego
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści