W tym materiale dowiesz się o elementach zestawu komputerowego. Dodatkowe urządzeniaD1FEnwxzQDodatkowe urządzenia zwiększające możliwości komputera można podłączyć do jednostki centralnej nie tylko zewnętrznie. Za sprawną pracę komputera odpowiedzialne są podzespoły, zamontowane wewnątrz obudowy komputera.
Ru1SawZViK4AH
Niektóre z nich są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, inne opcjonalnie rozbudowywują jego funkcjonalności.
Płyta główna
Jest to płyta zawierająca obwody drukowane, na której montuje się najważniejsze elementy, umożliwiając jednoczesną komunikację między nimi. Znajdują się na niej liczne układy scalone i gniazda służące do zainstalowania procesora, pamięci RAM oraz różnego rodzaju kart, np.: graficznej, dźwiękowej, sieciowej. Podłączane są również do niej dyski twarde i napędy optyczne.
RcZJlx6YYvO1p
R13S9wmqTEHhK
Procesor CPU
Jest to najważniejszy element zestawu komputerowego, który wykonuje wszystkie obliczenia i steruje pracą wszystkich jego elementów. Pobiera rozkazy i dane z pamięci i wykonuje jako kolejne polecenia. Im większą moc obliczeniową ma procesor, tym wydajniejszy jest komputer. Szybkość działania współczesnych procesorów instalowanych w komputerach to standardowo 3,0 – 4,0 GHz, co oznacza że w ciągu sekundy wykonują od 3 do 4 miliardów operacji. Człowiekowi zajęłoby to wiele lat. Ze względu na to, że podczas pracy procesora wydziela się dużo ciepła, musi posiadać on odpowiednie chłodzenie. Zazwyczaj jest to radiator z wentylatorem umieszczonym bezpośrednio nad procesorem lub równie popularny radiator chłodzony cieczą (wodą).
R1F0aVpf4XNST
R137R1VIGeB2U
RpXOd5E16ZWVC
Pamięć RAM
Jest to pamięć operacyjna. Stanowi ją mała płytka drukowana zawierająca układy scalone pamięci. W tej pamięci przechowywane są aktualnie używane programy i dane. Pojemność pamięci RAM określana jest w GB (gigabajtach). Pamięć RAM jest pamięcią ulotną, co oznacza, że w momencie, w którym zostanie wyłączone zasilanie, wszelkie znajdujące się w niej dane zostaną utracone.
Rjt94eukcpiN2
R40A8nNbeY8a5
Pamięć ROM
Jest pamięcią stałą, tylko do odczytu. W niej zawarte są wszystkie informacje, potrzebne komputerowi do rozpoczęcia pracy. Jej zawartość jest zaprogramowana w procesie produkcji komputera i w zasadzie nie jest zmieniana w trakcie jego eksploatacji.
Karta graficzna
Jest to płytka z odpowiednimi układami scalonymi, zintegrowana z procesorem. Karta graficzna jest odpowiedzialna za wyświetlanie obrazu na ekranie.
RAetaDJI9Pl4o
R19DEpN3jX0JV
R1MXiFWtIDWha
RS6p8SBf3U71o
Karta dźwiękowa
Jest to podzespół z odpowiednimi układami scalonymi, który często jest zintegrowany z płytą główną lub stanowi osobną kartę rozszerzeń. Zwykle używa się go do zastosowań półprofesjonalnych lub profesjonalnych. Służy do odtwarzania i nagrywania dźwięku.
RoWRJu65mtZtk
R1EB19axLp15w
Karta sieciowa
Jest to karta rozszerzeń, które pozwala podłączyć komputer do sieci komputerowej uzyskując tym dostęp do internetu.
R1XfFdDBmgOYq
Rg4OQPJBO23RD
Dysk twardy
Jest pamięcią masowąD1HRamvhSpamięcią masową (trwałą) umożliwiającą przechowywanie dużych ilości danych. Dane te nie są tracone po wyłączeniu zasilania komputera. Na dysku twardym może znajdować się system operacyjny, programy komputerowe oraz tworzone dokumenty. Dysk twardy HDD składa się z wirujących krążków magnetycznych oraz głowic elektromagnetycznych służących do zapisywania i odczytywania informacji. Obecnie dyski HDD są wypierane przez dyski SSD, w których nie ma elementów ruchomych. Dane w nich zapisuje się w układach elektronicznych o specjalnej konstrukcji, w których po wyłączeniu napięcia zasilającego dane nie są kasowane. Podobną konstrukcję mają karty pamięci i pendrivie’y. Dyski SSD posiadają wiele zalet, są szybsze i wydatniejsze od tradycyjnych dysków magnetycznych i mniej podatne na uszkodzenia. Dyski twarde pełnią rolę magazynu dla programów i danych, a więc ich pojemność powinna być duża. Jest ona określona w GB (gigabajtach), oraz w TB (terabajtach).
R1dvQt7Sbkbjn
RgZFMnKw8p1ZN
R8wl48NIigZRQ
RGpweITMeB72m
R172qGaKWL94l
RLAIwajd9eLFl
Napęd płyt optycznych CD, DVD, Blu‑Ray
Są to urządzenia służące do odczytywania i nagrywania płyt CD, DVD, Blu‑Ray. Do odczytywania i zapisywania danych napędy te wykorzystują wiązkę lasera. Napędy Blu‑Ray umożliwiają zapisanie największej ilości danych. Odtwarzacze są coraz rzadziej montowane w komputerach i laptopach ze względu na coraz mniejsze używanie dysków optycznych do rozprowadzania danych lub oprogramowania i zostały zastąpione pamięciami typu flash / pendrive lub dyskami przenośnymi. Alternatywą do uruchamiania starych płyt mogą być obecnie zewnętrzne przenośne napędy podłączane do komputera za pomocą kabla USB.
R4bX6EJsF33VW
Zasilacz
Jest to urządzenie umieszczone w obudowie komputera, dostarcza różne wartości napięć do zasilania wszystkich urządzeń komputera. Laptopy, tablety i smartfony zasilane są przez akumulator, który pozwala na ich pracę przez kilka godzin, bez korzystania z zasilacza.
R4I1YyVBfaRW5
Wykorzystaj poniższy dzienniczek do zapisania swoich notatek oraz przemyśleń.
R1R3h16Aw5GIF
Bardziej szczegółowych informacji o współdziałaniu ze sobą podzespołów komputerowych dowiesz się z materiału Elementy zestawu komputerowegoDBS6YgxV5Elementy zestawu komputerowego.