Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Przed setkami lat ludzie nie mieli kompasów. Jak zatem odnajdywali kierunki świata? Jest na to parę sposobów, wystarczy tylko uważnie obserwować otoczenie. Zabawmy się w dawnych podróżników i nauczmy odnajdywać strony świata bez kompasu.

RPpyQfNdnQaVq
Kompas w łatwy sposób wskaże Ci drogę, zarówno w dzień, jak i w nocy. Co jednak zrobić gdy nie działa?
Źródło: dostępny w internecie: Pixabay, domena publiczna.
Aby zrozumieć poruszane w tym materiale zagadnienia, przypomnij sobie:
  • jakie są główne kierunki świata,

  • w jaki sposób za pomocą kompasu można wyznaczyć kierunki świata,

  • w jakich warunkach kompas jest bezużyteczny.

Twoje cele
  • Wyznaczysz główne i pośrednie kierunki świata bez użycia kompasu.

  • Ustalisz kierunki świata na podstawie obserwacji przyrody.

iUjvWrSYOk_d5e149

1. Jak Słońce „wędruje” po niebie?

Wschód Słońca ma miejsce nad wschodnim widnokręgiem. Następnie podąża łukiem i koło godziny 12:00 osiąga najwyższy punkt nad widnokręgiem. Mówimy wtedy o górowaniu Słońca. Potem Słońce zmierza łukiem ku zachodowi i zachodzi za zachodnim widnokręgiem - jest to zachód Słońca.

R6bmS50CyTelP
"Wędrówka" Słońca w ciągu doby
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Położenie Słońca na niebie zmienia się nie tylko w ciągu dnia, ale jego „trasa” różni się w zależności od pory roku.

RrWYtznsvqftG1
Na fotografii widnieje ilustracja interaktywna. Przy numerze 1 widnieje Początek wiosny, 21 marca. Słońce wtedy wschodzi dokładnie na wschodzie, a zachodzi na zachodzie. Od pierwszego dnia wiosny aż do pierwszego dnia lata Słońce "podąża" po coraz dłuższym łuku, dlatego też z każdym dniem Słońce dłużej znajduje się nad widnokręgiem. Przy drugiej ilustracji, przy numerze 2, jest Początek lata. 22 czerwca Słońce wschodzi na północnym wschodzie, a zachodzi na północnym zachodzie. W tym dniu Słońce najdłużej znajduje się nad widnokręgiem i jest to najdłuższy dzień w roku. Po tym dniu łuk po którym "podąża" Słońce skraca się. Przy numerze 3 jest Początek jesieni. 23 września Słońce, podobnie jak pierwszego dnia wiosny, wschodzi na wschodzie, a zachodzi na zachodzie. Łuk, po którym "podąża", jest coraz krótszy. Przy numerze 4 przedstawiony jest Początek zimy. 22 grudnia jest najkrótszym dniem w roku, ponieważ Słońce "zatacza" najkrótszy łuk nad widnokręgiem. Słońce tego dnia wschodzi na południowym wschodzie, a zachodzi na południowym zachodzie. Po tym dniu łuk, po którym "podąża" Słońce, staje się coraz dłuższy.
"Wędrówka" Słońca w ciągu roku
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Wysokość Słońca nad widnokręgiem ma również wpływ na długość cienia, który rzucają różne obiekty.

RHbv2FIB9g5W8
Na fotografii widoczna jest ilustracja interaktywna. Przy ilustracji z numerem 1 – po wschodzie słońca, widoczny jest chłopiec stojący na zielonej polanie. Po lewej stronie widoczne jest słońce, gdzie po jego wschodzie cienie obiektów są długie, ponieważ Słońce znajduje się nisko nad widnokręgiem. Przy ilustracji z numerem 2 – w południe, widoczny jest chłopiec stojący na zielonej polanie. Na środku ilustracji widoczne jest słońce. W ciągu dnia cienie obiektów są krótkie, ponieważ Słońce znajduje się wysoko nad widnokręgiem. Przy ilustracji z numerem 3 – przed zachodem słońca, widoczny jest chłopiec stojący na zielonej polanie. Po prawej stronie widoczne jest słońce. Przed zachodem Słońca cienie obiektów są długie, ponieważ Słońce znajduje się nisko nad widnokręgiem.
Jaki cień rzuci obiekt o różnych porach dnia?
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

2. Jak wskazać strony świata za pomocą cienia?

W Polsce, w samo południe, Słońce znajduje się po południowej stronie nieba. W tym czasie cień rzucany przez naszą sylwetkę lub inne przedmioty jest najkrótszy i wskazuje kierunek północny. Stojąc twarzą w stronę cienia, łatwo wyznaczyć pozostałe kierunki. Metoda ta jest skuteczna tylko o określonej godzinie – o 12:00 w południe.

R1V1thqbicvUC
Wyznaczanie kierunków geograficznych z wykorzystaniem cienia
Źródło: Andrzej Bogusz, licencja: CC BY 3.0.
iUjvWrSYOk_d5e185

3. Jak odnaleźć północ w nocy?

W rozpoznaniu stron świata nocą pomoże nam Gwiazda PolarnaGwiazda PolarnaGwiazda Polarna należąca do gwiazdozbioru Małej Niedźwiedzicy. Gwiazdozbiór ten, z racji swego kształtu, zwany jest także Małym Wozem, a Gwiazda Polarna znajduje się na końcu jego „dyszla”. Nie zmienia ona niemal położenia na niebie – jest umiejscowiona prawie idealnie na północy, na przedłużeniu osi Ziemi. W jej odnalezieniu na niebie pomoże nam charakterystyczny i wyraźny gwiazdozbiór Wielkiego Wozu.

R1PoLlpDiAu2H1
Animacja przedstawia wyznaczanie kierunków za pomocą Gwiazdy Polarnej. Widać nocne niebo, na którym zaznaczają się kontury gwiazdozbioru Wielkiego i Małego Wozu. Wielki Wóz znajduje się poniżej Małego Wozu. W końcowej części Małego Wozu znajduje się Gwiazda Polarna. Widać wyznaczoną prostą linię prowadzącą od Gwiazdy Polarnej do horyzontu. Tam znajduje się północ.
iUjvWrSYOk_d5e222

4. Czy zegarek pozwoli wskazać południe?

Kierunek południowy można wyznaczyć z dość dużą dokładnością przy użyciu zegarka wskazówkowego. Jak tego dokonać? Najpierw ustaw się w taki sposób, aby mała wskazówka (godzinowa) wskazywała na Słońce. Nie trzeba nawet zdejmować zegarka – wystarczy trzymać rękę tak, by jego tarcza była umieszczona poziomo. Linia dzieląca na połowę kąt między małą wskazówką a godziną 12:00 na tarczy zegarka wskazywać będzie kierunek południowy. Do południa bierzemy pod uwagę kąt między małą wskazówką a lewą stroną godziny 12:00, natomiast po południu kąt między małą wskazówką a prawą stroną godziny 12:00.

1
iUjvWrSYOk_d5e258

5. Jak przyroda pomaga wyznaczyć kierunki świata?

Kierunki geograficzne możemy także próbować wyznaczyć, obserwując przyrodę wokół nas. Jest to jednak metoda mało dokładna. Pamiętajmy, że w ten sposób wyznaczymy strony świata jedynie w przybliżeniu.

1
R12yR51FBhLuF1
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
iUjvWrSYOk_d5e291

Podsumowanie

  • Kierunki świata można określić w ciągu dnia za pomocą cienia lub zegarka wskazówkowego.

  • Nocą można wyznaczyć kierunek północny po odszukaniu Gwiazdy Polarnej.

  • Kierunki świata można wyznaczyć z małą dokładnością poprzez obserwację przyrody.

bg‑azure

Praca domowa

11
Ćwiczenie 1

Przygotuj plan lub mapę swojego miasta, kompas i taśmę mierniczą. Znajdź na mapie swój dom oraz szkołę do której chodzisz i wyznacz trasę między tymi punktami. Za pomocą kompasu sprawdź, w jakim kierunku znajduje się szkoła w stosunku do twojego domu. Za pomocą miarki oblicz rzeczywistą odległość, jaką musisz pokonać z domu do szkoły.

R1Wc3Ngzejeve
(Uzupełnij).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
R1E8lerkyAB9D
Ćwiczenie 1
Wersja alternatywna ćwiczenia: Wskaż, co w ciągu dnia, może wyznaczyć kierunek północny. Możliwe odpowiedzi: 1. obserwacja zgrubiałej strony kory na drzewach, 2. obserwacja wypłowiałej strony drzewa, 3. obserwacja porośniętej, przez mech, strony głazu, 4. obserwacja łagodniejszego stoku mrowiska
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
1
Ćwiczenie 2

Na podstawie dostępnych źródeł i informacji określ, czy metody wskazywania stron świata przez obserwację przyrody są dokładne. Uzasadnij swoje stanowisko.

R1R5PcQ5mg85P
(Uzupełnij).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
iUjvWrSYOk_d5e365

Słownik

Gwiazda Polarna
Gwiazda Polarna

gwiazda z gwiazdozbioru Małego Wozu, znajdująca się blisko przedłużenia osi Ziemi i niemal niezmieniająca swego położenia na niebie; dzięki niej odnajdujemy nocą kierunek północny

iUjvWrSYOk_d5e407

Zadania

1
Pokaż ćwiczenia:
11
Ćwiczenie 1
R17Hr8wCej5IE1
zadanie interaktywne
Źródło: Dariusz Kajewski <dariusz.kajewski@up.wroc.p>, licencja: CC BY 3.0.
2
Ćwiczenie 2
RgAzNne6CQMJH1
zadanie interaktywne
Źródło: Dariusz Kajewski <dariusz.kajewski@up.wroc.p>, licencja: CC BY 3.0.
3
Ćwiczenie 3
R8WpG0LIQxj031
zadanie interaktywne
Źródło: Dariusz Kajewski <dariusz.kajewski@up.wroc.p>, licencja: CC BY 3.0.
bg‑azure

Notatnik

RYRpeJbfKXT6G
(Uzupełnij).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.