Wyszukiwanie informacji i elementów graficznych udostępnianych w internecie w otwartych zasobach edukacyjnych
Wyszukiwanie treści
Rozwój internetuP3x0ZAdPQRozwój internetu umożliwił pozyskiwanie informacji na niespotykaną dotąd skalę, dlatego tak ważną umiejętnością w dzisiejszym świecie jest świadome i skuteczne przeszukiwanie źródełP50f3YABSprzeszukiwanie źródeł w celu znalezienia potrzebnej nam wiedzy. Zapoznaj się z filmem przedstawiającym metody wyszukiwania treściPt1nhKeXymetody wyszukiwania treści w internecie za pomocą bardziej zaawansowanych metod filtracji wyników wyświetlanychP5C5LR65wzaawansowanych metod filtracji wyników wyświetlanych przez znane wyszukiwarki internetowe.
RTl27pdgIY7yP
Otwarte zasoby
Obecnie istnieje kilka rozwiązań, które ułatwiają dotarcie do zasobów na wolnych licencjach. Materiały, z których możemy korzystać bez obawy o naruszenie prawa autorskiego, a posiadające licencje Creative Commons znajdują się w serwisach, które można znaleźć na przykład poprzez wyszukiwarkę https://oldsearch.creativecommons.org, jej nową wersję dla fotografii https://wordpress.org/openverse/, wyszukiwarkę https://www.google.pl/ wyposażoną w dodatkowe możliwości pozwalające na przeglądanie wyników według typu licencji,
RVMOARFFmUY6N
lub strony zbudowane specjalnie do gromadzenia tego rodzaju zasobów, na przykład https://otwartezasoby.pl/
R29SYW0ar7Fx3
1
Ćwiczenie 1
Wyszukaj w podanych powyżej wyszukiwarkach zdjęcia na licencji Creative Commons, o wybranej przez siebie tematyce. Zwróć uwagę, czy te materiały mają takie same czy różne oznaczenia licencji. Pamiętaj, że możesz wykorzystać je tylko w taki sposób, na jaki ona zezwala. Określ, na co pozwalają licencje:
Licencja CC BY‑NC‑SA zezwala na dowolne kopiowanie, rozpowszechnianie, remiksowanie oraz zmienianie utworu w celach niekomercyjnych na tej samej licencji z uznaniem autorstwa oraz zaznaczeniem, że dokonano zmian względem oryginału.
Licencja CC BY‑NC‑ND zezwala na dowolne kopiowanie oraz rozpowszechnianie utworu w celach niekomercyjnych na tej samej licencji z uznaniem autorstwa bez zezwolenia na remiksowanie oraz zmienianie dzieła w celu jego późniejszego rozpowszechnienia.
Wyszukiwanie zdjęć
Poszukując w zasobach internetu zdjęć, możesz korzystać z możliwości wyszukiwarek ogólnych, takich jak Bing czy Google oraz wykorzystywać specjalistyczne serwisy, takie jak Flickr. Znajduje się w nim olbrzymi zasób fotografii na wolnych licencjach, a jego stronę znajdziesz po wpisaniu w pasku adresowym przeglądarki adresu http://www.flickr.com.
Flickr posiada duży zestaw materiałów objętych domeną publiczną, a do ich przeglądania nie jest potrzebne zakładanie konta.
R1UqFhwpiIZTc
Szukając zdjęcia w widocznym u góry strony okienku wyszukiwania, możesz wpisać słowa charakteryzujące je, na przykład, żeby znaleźć zdjęcia psów, możesz wpisać słowo „dog” (pies) i kliknąć klawisz Enter lub widoczną obok lupkę. W ukazanym oknie zobaczysz wiele zdjęć, z których możesz wybrać to, które będzie twoim zdaniem najbardziej przydatne do wzbogacenia tworzonego projektu.
RasTFZYT2wArX
Za pomocą filtrów dostępnych na środku strony pod wyszukiwarką, możesz określić w jakiej kolorystyce oraz na jakiej licencji mają być udostępnione wyszukane zdjęcia. Klikając zakładkę Advanced (Zaawansowane), możesz również określić orientację, rozmiar oraz datę i format znalezionych materiałów.
R14BFgUWKt4YH
Aby pobrać zdjęcie z serwisu, kliknij w nie, a następnie wybierz ikonę strzałki u dołu ekranu obrazującej możliwość zapisania zdjęcia. W ukazanym okienku możesz określić wielkość pobieranego zdjęcia, a w następnym kroku zapisać go w wybranej lokalizacji, na twoim komputerze. Pod zdjęciem znajdziesz autora, datę wykonania i szczegóły zdjęcia, komentarze oraz licencję. Zwróć szczególną uwagę na jakich zasadach fotografia została udostępniona i czy masz prawo do jej modyfikacji i rozpowszechniania.