Kupując nowy rower, zwracamy uwagę na to, aby był on wygodny, bezpieczny, lekki i szybki. Miłośnik jazdy rowerowej wie, jaką radością jest jazda na dobrym i sprawnym rowerze. Aby była ona w pełni przyjemna, należy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo: dostosować do swojego wzrostu wysokość siodełka i kierownicy, sprawdzić hamulce i oświetlenie, zadbać o odpowiedni strój, którego niezbędnym elementem jest kask. Ruszając w drogę, rowerzysta zna przepisy o ruchu drogowym i bezwzględnie ich przestrzega.
Podobnie jest z komputerem. Jeśli użytkownik pragnie skutecznie z niego korzystać i czerpać z tego przyjemność, musi pamiętać o postępowaniu zgodnie z zasadami bezpiecznego korzystania ze sprzętuDfvTP4rAcsprzętu i oprogramowaniaD1FYvudgBoprogramowania. Należy też zadbać o jak najlepsze stanowisko i komfort pracy. Nie wolno zapominać o tym, że z komputerów mogą korzystać inne osoby. Dlatego dbałość o sprzęt jest obowiązkiem każdego użytkownika.
R6T8kM58d8MFc
RBaKipItAk7yv
R14DJ7GP2FT32
R1ZbbpDwkSK8p
Dziedzina nauki zajmująca się optymalnym przystosowaniem stanowisk, narzędzi i środowiska pracy do możliwości psychofizycznych człowieka to ergonomia. Zasady ergonomii pozwalają projektować wygodne sprzęty, które minimalizują zmęczenie i dyskomfort osób z nich korzystających. Tworzą też przyjazne środowisko pracy i życia. Usprawniają pracę poprzez organizację układu: człowiek - maszyna - warunki otoczenia, aby wykonywana była efektywnie i przy jak najniższym obciążeniu pracownika.
Poznaj kilka wymagań dotyczących stanowiska komputerowego:
1
Krzesło
Krzesło
Krzesło powinno być dopasowane do twojego wzrostu.
Powinno stosować się krzesła ergonomiczne z podłokietnikami.
Oparcie powinno posiadać takie wyprofilowanie, by przede wszystkim prawidłowo podpierać odcinek lędźwiowy pleców.
Siedzisko musi być zaokrąglone z przodu, by nie uciskało naczyń krwionośnych pod kolanami.
Krzesło powinno posiadać wiele dostępnych regulacji ułożenia.
Dla własnej wygody można użyć podnóżka.
Biurko
Biurko
Biurko powinno być dopasowane do twojego wzrostu.
Wymiary blatu biurka muszą natomiast być takie, aby pomieścić wszystko, co do pracy potrzebne.
Mysz
Mysz
Kształt myszy jest ważny, dlatego wykorzystuje się ergonomiczne myszki. Mięśnie najmniej obciążane są w przypadku modeli pionowych oraz centralnych.
Podczas pracy z komputerem warto kilka razy wykonywać krótkie ćwiczenia - delikatne obracanie nadgarstkami, wykonywanie ruchów w różnych kierunkach czy delikatne rozmasowywanie nadgarstków przyniesie ulgę obolałym mięśniom i poprawi przepływ krwi.
Monitor
Monitor
Należy upewnić się, że monitor ma stopkę z dużym zakresem regulacji umożliwiającą zajęcie optymalnej pozycji pracy.
Monitor powinien być ustawiony na wprost użytkownika. Jego górna krawędź powinna być nieco poniżej linii wzroku, a środek ekranu na linii swobodnego patrzenia.
Ekran monitora należy ustawić w odpowiedniej odległości, dostosowanej do wzrostu i wzroku użytkownika
Klawiatura
Klawiatura
Klawiaturę należy ustawić w odpowiedniej odległości, dostosowanej do wzrostu i wzroku użytkownika.
Dłoń powinna stanowić przedłużenie przedramienia i znajdować się nad klawiaturą, pisząc nie powinniśmy unosić nadgarstków.
Można stosować poduszki pod nadgarstki, aby odciążyć nadgarstki.
Laptop
Laptop
Zdejmij laptop z kolan. Nie tylko powoduje to przegrzewanie się urządzenia i skraca jego żywotność, ale również powoduje pochylanie się podczas patrzenia na ekran.
Podnieś ekran wyżej, idealna wysokość i kąt nachylenia laptopa powinien umożliwiać oglądanie ekranu bez zginania szyi. Laptop powinien znajdować się na wygodnej podstawce od 15 do 30 cm nad biurkiem, a kąt nachylenia ekranu powinien wynosić od 30 do 45 stopni.
Przy dłuższej pracy należy korzystać z urządzeń zewnętrznych takich jak myszka i klawiatura, a najlepiej również osobny monitor.
Z racji, że ekrany laptopów są mniejsze niż przeciętny monitor, zaleca się powiększenie rozmiaru wyświetlanego obrazu.
Ważne!
Podczas pracy przy komputerze nie zapominaj o najważniejszych zasadach:
Plecy powinny być wyprostowane i przylegać do oparcia krzesła;
Przedramiona ugięte pod kątem zbliżonym do kąta prostego, powinny opierać się o brzeg biurka;
Dłonie powinny być prawidłowo ułożone na klawiaturze;
Wzrok użytkownika komputera powinien być skierowany na wprost, a odległość twarzy od monitora to od 40 do 75 cm (w zależności od wielkości monitora);
Monitor powinien być odchylony nieznacznie do tyłu.
RmRk3T627LbJM
Oświetlenie powinno być ustawione tak, aby światło nie odbijało się w monitorze. Monitor nie powinien być ustawiony na tle okna.
RpW5vp0z0kvBs
Aby skutecznie pracować przy komputerze, musisz zadbać o częste przerwy w pracy. Nieprzerwana praca przy monitorze powinna trwać nie dłużej niż 30 do 45 minut.
R1VpFBJcFkg6m
Przerwę w pracy wykorzystaj na zajęcia ruchowe oraz odpoczynek dla oczu. W tym celu zrób kilka przysiadów oraz spójrz przez okno. Znajdź w oddali zielony obiekt i popatrz na niego przez chwilę.
RDeXfZ8Wt1TIX
Temperatura powietrza w pomieszczeniach pracy siedzącej, czyli przy komputerze, powinna wynosić około 23‑26 stopni Celsjusza w lecie oraz 20‑24 stopnie Celsjusza w zimie. Optymalna wilgotność powietrza natomiast zamyka się w granicy od 40 do 60 procent w zależności od temperatury.
Praca przy komputerze w niewłaściwych warunkach może być powodem dolegliwości i chorób:
Zbyt długie patrzenie na monitor może powodować pogorszenie wzroku.
Niewłaściwa postawa, podczas siedzenia przy komputerze, może przyczynić się do zmęczenia mięśni, bólu kręgosłupa, szyi, barku i dłoni.
Długotrwała praca przy komputerze może być przyczyną choroby długotrwale obciążonych stawów.
Długotrwałe i częste korzystanie z komputera może doprowadzić do uzależnienia i wpłynąć negatywnie na samopoczucie, wywołując ciągłe zmęczenie, zmianę nastrojów i zły humor, oraz brak kontaktów z rówieśnikami w świecie rzeczywistym.
1
Ćwiczenie 1
Znasz już warunki, jakie musisz spełnić, pracując przy komputerze. Na podstawie swojej wiedzy opracuj zestaw zasad, które powinny obowiązywać podczas zajęć komputerowych. Zapisz je w poniższym dzienniczku.
R14ho6a4WR4w2
Rf8QM1AwpFXm9
R2wIPd3pVCJ79
RMxmm21D0Q3OL
Po zakończeniu pracy porównaj swój zestaw zasad z przykładowym zestawem z odpowiedzi.
Zastanawiając się nad zasadami, zapoznaj się z ilustracjami zaprezentowanymi w ćwiczeniu. Pomogą ci one sformułować zasady prawidłowego zachowania uczniów w trakcie zajęć komputerowych.
Zasady korzystania z pracowni komputerowej
W pracowni komputerowej uczniowie mogą przebywać wyłącznie za zgodą i pod opieką nauczyciela.
Po wejściu do pracowni uczniowie zajmują stałe, wyznaczone wcześniej miejsca przy komputerze.
Włączyć lub wyłączyć komputer można jedynie za zgodą nauczyciela.
Spożywanie posiłków oraz picie napojów jest możliwe tylko w miejscach wyznaczonych przez nauczyciela.
Uczniowie dbają o swoje stanowisko komputerowe i utrzymują je w należytym porządku.
Nie wolno dotykać połączeń elektrycznych i rysować na ekranach monitorów.
O wszelkich nieprawidłowościach zauważonych podczas pracy z komputerem, należy niezwłocznie powiadomić nauczyciela prowadzącego zajęcia.
Można uruchamiać tylko te programy, na które wyrazi zgodę nauczyciel.
Podczas pracy z urządzeniami komputerowymi należy zachować szczególną ostrożność i stosować się do ogólnych zasad bezpieczeństwa.
Stanowisko komputerowe musi być tak przygotowane, aby zapewnić ci bezpieczeństwo oraz przyjemną i komfortową pracę. W pracowni komputerowej obowiązują zasady bezpiecznego korzystania z komputerów.