Parametry wpływające na ergonomię pracy z komputerem
Przed przystąpieniem do czytania tego materiału, zapoznaj się z zasadami jak prawidłowo pracować z komputeremP8lgAvMKSjak prawidłowo pracować z komputerem. Pomoże ci to przygotować komputerowe stanowisko pracyPcSdMVnWnprzygotować komputerowe stanowisko pracy, tak aby czas spędzony przed ekranem nie przynosił negatywnych skutków dla twojego zdrowia.
Możesz zwiększyć komfort pracy z komputerem, dostosowując niektóre parametry urządzeń do twoich własnych predyspozycji, takich jak wzrok, właściwości ruchowe ręki (prawej lub lewej) lub ostrość słuchu.
R1ZeUCBldoeuo
kartagraficzna1
Jeden z głównych podzespołów komputerowych odpowiedzialny za tworzenie i wyświetlanie obrazu na ekranie. W kompaktowych rozmiarach karty graficzne mogą być na stałe zintegrowane z płytą główną (co często wykorzystuje się w laptopach), jednak z myślą o znacznie większej wydajności stosuje się dedykowane karty graficzne. Wyposażone są one we własne procesory GPU (ang. Graphics Processing Unit) i układy pamięci (VRAM). Dedykowane karty montuje się w specjalnych gniazdach na płycie głównej np. PCIe.
piksel1
Najmniejszy jednokolorowy element obrazu cyfrowego wyświetlanego na ekranach urządzeń cyfrowych.
Ustawienia monitora
Ważnym parametrem obrazu wyświetlanego na monitorze jest rozdzielczośćPVaHRAFZaWażnym parametrem obrazu wyświetlanego na monitorze jest rozdzielczość określona liczbą pikseli w szerokości i wysokości ekranu. Jest to parametr karty graficznej komputerakartagraficznakarty graficznej komputera. Przypomnij sobie, co to są pikselepikselpiksele i w jaki sposób tworzą one obraz cyfrowy. Możesz określić najlepszą dla twojego wzroku rozdzielczość monitora. Zwróć uwagę, że im wyższa rozdzielczość monitora, tym więcej elementów widzisz na ekranie, ale jednocześnie bardziej męczysz wzrok z powodu ich małych rozmiarów.
Ważne!
Obecne monitory najlepiej pracują w tzw. rozdzielczości natywnej. Oznacza ona liczbę pikseli w szerokości i wysokości ekranu, z jaką została wyprodukowana matryca LCD monitora. Zastosowanie rozdzielczości natywnej w parametrach karty graficznej spowoduje najlepszą jakość wyświetlanego obrazu.
R13bkRSGKzhR6
Ćwiczenie 1
Ustaw rozdzielczość ekranu, dostosowując ją do własnych potrzeb. Obserwuj zmiany na ekranie podczas ustawiania rozdzielczości. Co się zmieniło? Swoje spostrzeżenia zapisz w polu tekstowym poniżej.
R1BmSw8WsW2ZC
Jeżeli masz problem ze znalezieniem odpowiednich funkcji, skorzystaj z podpowiedzi lub zajrzyj do odpowiedzi.
W systemie Windows (Windows 10 lub Windows 11) wyszukaj w Ustawieniach zakładki Wyświetlacz, a następnie zmień Rozdzielczość wyświetlacza.
W systemie Linux podobną funkcję w Ustawieniach znajdziesz pod nazwą Ekrany.
W systemach macOS ustawienia Wyświetlacza znajdziesz w Preferencjach Systemowych.
Wybierz przycisk z nazwą systemu operacyjnego, z którego korzystasz, aby uzyskać potrzebne informacje.
1
Windows
Windows
W systemie Windows istnieją dwa sposoby ustawienia rozdzielczości ekranu.
Pierwszy sposób:
kliknij przycisk Start, a następnie wybierz Ustawienia;
RhD83iXhp4093
W Ustawienia znajdź i wybierz opcję Wyświetlacz;
RhkSSbFZdxXRX
W oknie Wyświetlacz rozwiń listę Rozdzielczość wyświetlacza i wybierz tę, która najbardziej ci odpowiada;
R1N41Li13Dh13
W ciągu 15 sekund kliknij w przycisk Zachowaj zmiany, gdyż w przeciwnym wypadku zostaną przywrócone poprzednie ustawienia monitora;
RC2lpQp1RIw2Z
Drugi sposób:
wywołaj prawym przyciskiem myszy menu kontekstowe na pulpicie ekranu, nie wskazując na nim żadnego obiektu;
RwlTTQz9orTug
z rozwiniętego menu wybierz Ustawienia ekranu;
wykonaj polecenie nr 3 i 4 zgodnie z pierwszym sposobem.
Linux
Linux
Aby zmienić rozdzielczość ekranu w komputerach z systemem Ubuntu (Linux), należy:
uruchomić Ustawienia, korzystając z odpowiedniej ikony w pasku uruchamiania lub klikając na ikonę w prawym górnym rogu ekranu i wybierając odpowiednią opcję z menu;
R1DlEeY8mtEVe
wybrać opcję Ekrany;
R1FvYxFnc11yy
rozwinąć menu rozdzielczość i wybrać żądaną wartość;
R1MjdVWEbgmoz
kliknąć na zielony przycisk Zastosuj;
R1IPBa9KUZUGW
macOS
macOS
Komputery ze starszymi systemami macOS (komputery firmy Apple) udostępniają możliwość zmiany rozdzielczości ekranu tylko wtedy, gdy do komputera podłączony zostanie dodatkowy monitor – urządzenie wyświetlające obraz, np. rzutnik. Jeżeli komputer korzysta tylko z własnego wyświetlacza, system ustawia rozdzielczość natywną monitora. Wyjątkiem są komputery tej firmy, które nie mają zintegrowanego monitora. Wtedy, po podłączeniu monitora, możemy ustawić wybraną rozdzielczość – będzie dostępny wybór.
W nowszych systemach macOS (m. in. Monterey) dostępne są dwie opcje rozdzielczości:
domyślna dla monitora,
skalowalna.
Po wybraniu opcji skalowalna możemy wybrać żądaną rozdzielczość z listy.
Uruchamiamy preferencje systemowe, klikając na ikonę jabłka w lewym górnym rogu ekranu i wybierając z menu odpowiednią opcję lub na ikonę Preferencji Systemowych w docku (jeśli została tam umieszczona).
R1RLh8iUn7V7f
wybieramy opcję Wyświetlacze;
R7aDP5nNfYrGS
Upewnij się, że zaznaczona została opcja Skalowana, ustawiamy wymaganą rozdzielczość;
RR5YnXijXelIR
Zmiana rozdzielczości przede wszystkim wpływa na wielkość obrazu wyświetlanego na ekranie twojego monitora. Przy niskiej rozdzielczość, na szerokości ekranu po lewej i prawej stronie pojawią się puste czarne przestrzenie. Wyświetlane elementy staną się mniej wyraźne, nieostre, a odległości między nimi zostaną skondensowane. Ikony na pulpicie zmienią swoje położenie, i staną się większe. Może się zdarzyć, że część z nich będzie „wychodzić” poza obszar roboczy pulpitu, co utrudni możliwość ich kliknięcia.
Innym ważnym parametrem monitora mającym duży wpływ na jakość wyświetlanego obrazu, a więc i komfort twojej pracy, jest częstotliwość odświeżania obrazuCzęstotliwość odświeżania monitoraczęstotliwość odświeżania obrazu. Częstotliwość odświeżania mierzona jest w HercachHercHercach (Hz) i określa, ile razy w ciągu 1 sekundy na ekranie monitora pojawia się nowy obraz. Gdy wartość tego parametru obrazu jest zbyt niska (ergonomiczna częstotliwość odświeżania ekranu to minimum 78Hz), twoje oko zarejestruje migotanie obrazu i praca z takim monitorem będzie męcząca. Natomiast większość nowoczesnych monitorów oraz matryc laptopów ma standardową częstotliwość 60Hz. Istnieją również specjalne monitory dla graczy komputerowych, w nich maksymalna częstotliwość odświeżania ekranu wynosi 144Hz, a czasem nawet 300Hz. Częstotliwość odświeżania monitora możesz zmienić w ustawieniach systemu operacyjnego.
Ciekawostka
Niektóre starsze stanowiska komputerowe wyposażone są w monitory typu CRT, tzn. takie, które wyświetlają obraz za pomocą lampy kineskopowej. Obraz takiego monitora rysowany jest za pomocą linii pojawiających się z określoną częstotliwością. Dlatego wyróżnia się dwie częstotliwości - pionową (ile razy w ciągu sekundy odświeżany jest cały ekran) oraz poziomą (wyrażoną w kilohercach, określającą ile razy w ciągu sekundy wiązka wędruje wzdłuż linii poziomej i wraca na jej początek). Monitory CRT są ciężkie i grube, od dawna ich się nie produkuje.
Ustawienia myszy
Do najważniejszych parametrów myszy (urządzenia wskazującego) należą: ergonomiczny kształt (dopasowany do ręki), ustawienie dla osób praworęcznych lub leworęcznych oraz szybkość podwójnego kliknięcia.
Ustawienia te w istotny sposób wpływają na komfort pracy użytkownika komputera.
Ponadto pomaga obecność podkładki pod mysz, która poprawia dokładność myszy oraz chroni biurko przed porysowaniem. Dla osób, które spędzają więcej czasu przy komputerze, wskazane jest używanie podparcia pod nadgarstek. Istnieją również podkładki pod mysz z wbudowanym oparciem na nadgarstek.
Ważne!
Długotrwałe używanie myszy i klawiatury komputerowej, bez zapewnienia rękom odpowiedniego podparcia może przyczynić się do pojawienia się objawów zespołu cieśni nadgarstka. Zbiór tych objawów związany jest z uciskiem na nerw przyśrodkowy w kanale nadgarstka. Oznacza to, że niekorzystne zmiany w nerwie są spowodowane nadmiernym uciskiem mechanicznym.
Ćwiczenie 2
Dokonaj modyfikacji ustawień myszy, dostosowując je do swoich potrzeb.
Jeżeli masz problem ze znalezieniem odpowiednich ustawień, skorzystaj z podpowiedzi lub zajrzyj do odpowiedzi.
Ustawienia myszy, w każdym systemie wspominanym w materiale, znajdują się w tym samym miejscu, co zakładka odpowiedzialna za ustawienia wyświetlacza. Skorzystaj z odpowiedzi do ćwiczenia pierwszego, jeśli nie wiesz, gdzie znaleźć ustawienia swojego systemu.
W systemie Windows (Windows 10 lub Windows 11) wyszukaj Ustawienia Bluetooth i innych urządzeń, a następnie znajdź Dodatkowe ustawienia myszy.
W systemach Ubuntu oraz macOS wyszukaj zakładkę Mysz w ustawieniach systemu.
Wybierz przycisk z nazwą systemu operacyjnego, z którego korzystasz, aby uzyskać potrzebne informacje.
1
Windows
Windows
Przejdź do Start, a następnie Ustawienia -> Bluetooth i urządzenia -> Mysz -> Dodatkowe opcje/ustawienia myszy
R1IWFZokctIXO
Linux
Linux
Ustawienia myszy znajdziesz w Ustawienia w zakładce Mysz i panel dotykowy.
R10ynngoDoKwb
RXQ7TnHcPbVUn
macOS
macOS
Ustawienia myszy znajdziesz w Preferencje systemowe w zakładce Mysz.
R1C69WzyjRWzr
RynItRdbIJ5UA
Ustawienia klawiatury
Ustawienia klawiatury powinny być dostosowane do predyspozycji osoby obsługującej komputer. Ustawienia te w istotny sposób wpływają na komfort pracy użytkownika komputera.
Ćwiczenie 3
Ustaw częstotliwość i opóźnienie powtarzania znaków wprowadzanych z klawiatury oraz częstotliwość migotania kursora.
Jeżeli masz problem ze znalezieniem odpowiednich ustawień, skorzystaj z podpowiedzi lub zajrzyj do odpowiedzi.
W systemie Windows (Windows 10 lub Windows 11) ustawienia klawiatury znajdziesz w Panelu Sterowania.
Ustawienia klawiatury systemie Linux oraz macOS znajdują się w tym samym miejscu, co zakładka odpowiedzialna za ustawienia wyświetlacza i myszy. Skorzystaj z odpowiedzi do ćwiczenia pierwszego, jeśli nie wiesz, gdzie znaleźć ustawienia swojego systemu.
Wybierz przycisk z nazwą systemu operacyjnego, z którego korzystasz, aby uzyskać potrzebne informacje.
1
Windows
Windows
Przejdź do Start, a następnie włącz Panel sterowania. W panelu sterowania wyszukaj zakładki Klawiatura.
RE8NYRUvdjZOI
Linux
Linux
Ustawienia klawiatury znajdziesz w Ustawienia.
RCGC5yVywREqC
ROS2oxecpkMcG
macOS
macOS
Ustawienia klawiatury znajdziesz w Preferencje systemowe.
R1R5tIPyZLfxi
RP9xSewDeFc4p
Częstotliwość odświeżania monitora1
Częstotliwość odświeżania monitora
Mówi o tym, ile razy w ciągu 1 sekundy na ekranie monitora pojawia się nowy obraz.
Herc1
Herc
Jest to jednostka częstotliwości określająca, ile razy dane zdarzenie następuje w ciągu 1 sekundy.