Oparzenia termiczne i chemiczne
Ogólny wstęp wprowadzający do tematu, informujący o oparzeniach i ich skutkach. Fotografia przedramienia z opatrywanym oparzeniem.
Wskazanie jaka wiedza i umiejętności są niezbędne do zrozumienia lekcji.
Cele lekcji sformułowane w języku ucznia dotyczą pierwszej pomocy podczas oparzeń i radzenia sobie z wysokimi temperaturami.
Sekcja zawiera tekst i ilustrację. Tekst dotyczy budowy i funkcji skóry oraz wpływu oparzeń na skórę. Ilustracja przedstawia podzielony przekrój budowy skóry owłosionej i nieowłosionej. Lewy przekrój to gruba nieowłosiona skóra. Prawy przekrój to skóra cienka i owłosiona.
Sekcja zawiera zawartość tekstową i ilustrację. Tekst dotyczy definicji i podziału oparzeń. Ilustracja przedstawia oparzenie słoneczne na karku chłopca.
Sekcja zawiera podział i opis stopni oparzenia. Galerię 3 ilustracji przedstawiających przekrój skóry z poparzeniem I, II i III stopnia. Opis reguły dziewiątek. Galerię 2 ilustracji przedstawiających ocenę powierzchni oparzeń u dorosłych i dzieci. Ilustrację przedstawiającą sylwetki dziecka i człowieka z oznaczeniem miejsc, których oparzenia niezależnie od stopnia i rozległości powinny być leczone w szpitalu.
Pierwsza pomoc w przypadku oparzeń - zasady postępowania. Zasady bezpiecznego usuwania z poszkodowanego spalonej odzieży i schładzania ran. Postępowanie w przypadku oparzeń chemicznych. Czynności, których nie wolno wykonywać podczas udzielania pierwszej pomocy osobom poparzonym. Ciekawostka dotycząca opatrunków hydrożelowych. Polecenie dla ucznia dotyczy zapoznania się z filmem. Film przedstawia prawidłowe postępowanie w przypadku poparzenia wrzątkiem.
Pierwsza pomoc w przypadku oparzeń. Instrukcja postępowania krok po kroku.
Oparzenia chemiczne przewodu pokarmowego - zasady postępowania.
Charakterystyka przyczyn i objawy udaru cieplnego.
Oparzenia termiczne i chemiczne. Podsumowanie informacji w punktach. Polecenia dla ucznia dotyczą ochrony przed udarem słonecznym, wskazania miejsc potencjalnie niebezpiecznych w domu, i udzielania pierwszej pomocy w przypadku oparzenia przedstawionego na zdjęciu. Ilustracja przedstawia dłoń z czerwonym śladem oparzenia.
Oparzenia termiczne i chemiczne. Słowniczek podstawowych pojęć: hipertermia, odwodnienie, temperatura głęboka.
Oparzenia termiczne i chemiczne. Zestaw sześciu zadań interaktywnych.
Opis czynności pierwszej pomocy w przypadku udaru cieplnego. Ilustracja przedstawia mężczyznę polewającego głowę wodą z butelki w ciepły dzień.
Udar słoneczny jako szczególny rodzaj udaru cieplnego. Charakterystyka zjawiska i możliwości przeciwdziałania.