Od szkolnej ławki do urny wyborczej – O zasadach demokracji w Polsce
Scenariusz lekcji realizowanej z wykorzystaniem modułowego e‑podręcznika opracowany w ramach projektu „Pilotażowe wdrożenie modułowych e‑podręczników oraz opracowanie założeń do zaawansowanych technologicznie e‑materiałów wspierających nowoczesne metody nauczania i uczenia się”
Informacje ogólne
Imię i nazwisko autora: Jolanta Bilska‑Sulima
Etap edukacyjny i klasa: szkoła podstawowa - klasa VIII
Przedmiot: wiedza o społeczeństwie
Czas potrzebny na realizację lekcji: 45 min.
Tematy modułów z e‑podręcznika, w oparciu o które prowadzona jest lekcja:
Demokracja w Rzeczypospolitej Polskiej
Temat: Demokracja bezpośrednia i pośrednia
Lekcja poświęcona jest zasadom demokracji bezpośredniej i pośredniej. Uczniowie podczas lekcji przedstawiają sprawy, które mogą być poddane pod referendum, porównują zasady demokracji bezpośredniej i pośredniej oraz wskazują wady i zalety referendum. Uczniowie pracują indywidualnie, w parach i w tzw. grupach eksperckich. Uczniowie uczą się od siebie nawzajem, formułują i uzasadniają opinie o sprawach, które ich dotyczą.
Cele lekcji oraz realizowane punkty podstawy programowej
Cel ogólny lekcji:
Głównym celem lekcji jest poznanie zasad demokracji bezpośredniej i pośredniej.
Cele operacyjne w sferze kognitywnej zgodnie z taksonomią Blooma:
1. Z zakresu pamiętania informacji (przywoływanie istotnych informacji). Uczeń:
definiuje pojęcia: demokracja i referendum;
wymienia referenda ogólnokrajowe;
rozpoznaje, kiedy referenda lokalne są ważne.
2. Z zakresu rozumienia informacji (wyjaśnienie istotnych informacji). Uczeń:
wyraża opinię na temat demokratycznych zasad;
podaje przykłady spraw, które mogą być poddane pod referendum.
3. z zakresu zastosowania informacji (rozwiązywanie problemów o zamkniętej strukturze, o jednoznacznym rozwiązaniu). Uczeń:
korzysta z różnych źródeł informacji (modułowy e‑podręcznik, internet) w celu przygotowania własnej wypowiedzi;
przedstawia wady i zalety demokracji bezpośredniej i pośredniej.
4. Z zakresu analizowania, oceniania i tworzenia informacji (rozwiązywanie problemów o otwartej strukturze, tworzenie własnych rozwiązań zadanych problemów, ocena dotycząca wartości idei lub materiałów). Uczeń:
analizuje przedstawiane sytuacje oraz ocenia prezentowane opinie;
uzasadnia własne zdanie;
zastanawia się i proponuje nowe rozwiązania problemów.
Sposób realizacji zaplanowanych celów przez nauczyciela:
Nauczyciel realizuje zaplanowane cele, organizując różnorodne formy pracy uczniów: indywidualnie, w parach, w grupach eksperckich oraz w plenum. Nauczyciel motywuje uczniów do aktywnego udziału w zajęciach, stosując m.in. ćwiczenie na koncentrację, zagadkę i scenkę sytuacyjną jako wprowadzenie do tematu oraz aktywność ruchową „cztery katy”. Nauczyciel dba o atmosferę wzajemnego szacunku, przygotowując na koniec zajęć tzw. energizer, mający na celu wzmocnienie pozytywnych relacji pomiędzy uczniami.
Przygotowanie do lekcji
Przygotowanie nauczyciela
Nauczyciel i uczniowie posiadają dostęp do modułowego e‑podręcznika do Wiedzy o społeczeństwie pt. Świat wokół nas. Nauczyciel przygotowuje slajd z zasadami ćwiczenia na koncentrację, które przeprowadza z uczniami na początku lekcji. Nauczyciel przygotowuje temat lekcji w formie lustrzanego tekstu. W tym celu można wykorzystać funkcjonalności Office 365 Word lub bezpłatne narzędzia online.
Nauczyciel przygotowuje slajd przedstawiający scenkę sytuacyjną: dziewczynki dyskutują z chłopcami o nowych zasadach pełnienia dyżurów w szkole. Dziewczynki przegłosowały większością głosów, że od dnia głosowania dyżury będą pełnić wyłącznie chłopcy. Nauczyciel przygotowuje 5 kart z zagadnieniami dla grup. Nauczyciel przygotowuje slajdy z kilkoma sytuacjami oraz po 4 propozycje rozwiązań dla każdej sytuacji (do wykorzystania podczas aktywności „cztery kąty”.
Nauczyciel przygotowuje slajd/plakat ewaluacyjny: 6 różnych wypowiedzi, które uczniowie mogą zaznaczać, jeśli ich dotyczą, np. Poznałem/łam podstawowe zasady demokracji bezpośredniej i pośredniej, Trochę zrozumiałam/em, o co chodzi w demokracji, Nadal nie znam zasad demokracji, Lekcja była interesująca i byłem/łam aktywny/a, Lekcja trochę mnie zainteresowała i starałam/łem się być aktywna/y, Lekcja mnie nie zainteresowała, nie chciałam/łem współpracować. Nauczyciel przygotowuje karteczki z komplementami do odrywania (energizer „Ciepły prysznic”).
Co zrobić, aby lekcja była dostępna dla wszystkich uczniów?
Nauczyciel i wszyscy uczniowie posiadają dostęp do modułowego e‑podręcznika do wiedzy o społeczeństwie pt. Świat wokół nas. Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi muszą zostać wdrożeni przez nauczyciela do korzystania z trybu dostępności w modułowym e‑podręczniku (dostosowanie rozmiaru czcionki, kontrastu, czytnik immersyjny).
Dodatkowo nauczyciel przygotowuje dla uczniów z trudnościami w nauce wersję uproszczoną treści lekcji, korzystając na przykład z narzędzi opartych na sztucznej inteligencji.
Można przygotować dodatkowy materiał wizualny (grafiki piktogramy) wspierający prezentowane treści.
Uczniowie niedowidzący mogą korzystać z czytnika immersyjnego lub nagrań tekstów przygotowanych z wykorzystaniem bezpłatnych narzędzi TTS (text‑to‑speech).
Należy zaplanować dostosowanie ról i form udziału w lekcji do możliwości psychofizycznych uczniów: np. uczeń z trudnościami w komunikacji może być obserwatorem lub rozdawać pomoce, uczeń może odczytać wcześniej przygotowaną wypowiedź, uczeń może realizować zadania wspólnie z rówieśnikami lub nauczycielem współorganizującym kształcenie specjalne.
Nauczyciel może przygotować plakat/slajd z gotowymi środkami językowymi do wykorzystania przez uczniów, np. Moim zdaniem…, Uważam, że…
Przygotowując lekcję, należy zaplanować więcej czasu dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, zaplanowane treści należy podzielić na mniejsze części.
Instrukcje i polecenia powinny być jasno sformułowane i wyraźnie przedstawione, ewentualnie powtórzone oraz zaprezentowane także w formie pisemnej na tablicy/slajdzie.
Nauczyciel powinien zadbać o to, aby na lekcji panowała atmosfera wzajemnego szacunku oraz aby wszyscy uczniowie czuli się bezpiecznie. Wypowiedzi na forum klasy nie powinny być publicznie oceniane.
Przygotowanie uczniów
Uczniowie posiadają dostęp do modułowego e‑podręcznika do wiedzy o społeczeństwie pt. Świat wokół nas.
Uczniowie zapoznają się z tematem Demokracja bezpośrednia i pośrednia w modułowym e‑podręczniku.
Przebieg lekcji
Przedstawiony w punktach przebieg lekcji, uwzględniający podział na działania wykonywane przez nauczyciela i uczniów.
Faza wprowadzająca
Czas | Działania nauczyciela | Działania uczniów | Uwagi / wskazówki metodyczne |
|---|---|---|---|
2 min. | Nauczyciel wita uczniów i zaprasza ich do wykonania wraz Po kilkukrotnym wykonaniu ćwiczenia nauczyciel pyta uczniów, jak się czują, jak podobało im się ćwiczenie. Nauczyciel informuje, że teraz można rozpocząć lekcję. | Uczniowie witają się z nauczycielem i wykonują ćwiczenie wspierające koncentrację. Uczniowie przyjmują pozycję uważnego siedzenia: siedzą na brzegu krzesła z wyprostowanymi plecami, nogi tworzą kąt prosty, stopy równolegle na podłodze, dłonie należy położyć na udach. Nauczyciel kilkakrotnie odlicza od 3 do 1, uczniowie słuchają uważnie i klaszczą: przy pierwszym odliczaniu przy 1, przy drugim klaszczą przy 2, za trzecim razem klaszczą przy 3. Ćwiczenie jest powtarzane kilka razy. Następnie uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela, informują o swoim samopoczuciu. | Uczniowie pracują w plenum. |
2 min. | Nauczyciel wyświetla na tablicy temat lekcji w formie lustrzanego tekstu i zaprasza uczniów do rozwiązania zagadki: Jak myślicie, jak brzmi temat naszej lekcji? | Uczniowie oglądają slajd z lustrzanym tekstem. Zastanawiają się, jaki temat zawiera zagadka. | Do stworzenia lustrzanego tekstu można wykorzystać funkcjonalności oprogramowania do tworzenia tekstu lub inne bezpłatne narzędzie cyfrowe. |
1 min. | Nauczyciel potwierdza poprawność tematu oraz przedstawia cele lekcji, wyświetlając je na slajdzie. | Uczniowie słuchają i zapisują temat lekcji w zeszycie. | |
5 min. | Nauczyciel wyświetla slajd przedstawiający scenkę sytuacyjną: dziewczynki dyskutują z chłopcami o nowych zasadach pełnienia dyżurów w klasie. Informują, że demokratycznie przegłosowały większością głosów, że od następnego dnia dyżury będą pełnić wyłącznie chłopcy. Nauczyciel pyta, czy zdaniem uczniów przedstawiona sytuacja jest zgodna z zasadami demokracji czy nie. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na ewentualne skutki stosowania pozornie demokratycznych rozwiązań. | Uczniowie oglądają slajd przedstawiający dyskusję chłopców i dziewczynek na temat nowych zasad dyżurów w klasie i zastanawiają się, czy przedstawiona sytuacja jest zgodna z zasadami demokracji, czy nie. | Uczniowie pracują w plenum. |
Faza realizacyjna
Czas | Działania nauczyciela | Działania uczniów | Uwagi / wskazówki metodyczne |
|---|---|---|---|
5 min. | Nauczyciel prosi uczniów o zalogowanie się do modułowego e‑podręcznika i głośno odczytuje 5 zagadnień, którymi będą zajmować się uczniowie, tj. Czym jest demokracja? Demokracja bezpośrednia – referendum jako przykład demokracji bezpośredniej, Zalety i wady referendów oraz inne formy demokracji bezpośredniej, Formy demokracji bezpośredniej w Polsce, Demokracja pośrednia (przedstawicielska) i zasady wyborów. Nauczyciel prosi, aby do każdego zagadnienia zgłosili się zainteresowani uczniowie i w ten sposób utworzyli 5 grup. Nauczyciel prosi, aby uczniowie zapoznali się w modułowym e‑podręczniku z wybranym zagadnieniem oraz napisali krótką notatkę w „miejscu na twoje notatki” w e‑podręczniku. Nauczyciel prosi, aby uczniowie porozmawiali o wybranym zagadnieniu z innymi członkami swojej grupy. | Uczniowie logują się do modułowego e‑podręcznika. Uczniowie wybierają zagadnienie i tworzą pięć grup. Uczniowie zajmują miejsca w sali w grupach i zapoznają się z wybranym zagadnieniem w modułowym e‑podręczniku i piszą krótkie notatki w „miejscu na twoje notatki”. Uczniowie rozmawiają w grupach, czego dowiedzieli się z podręcznika. | Każda grupa zapoznaje się tylko z jednym, wybranym zagadnieniem. |
10 min. | Nauczyciel prosi, aby uczniowie zmienili skład grup w taki sposób, aby w każdej grupie od A do E byli reprezentanci pięciu dotychczasowych grup. W taki sposób powstają tzw. grupy eksperckie. Nauczyciel prosi, aby w nowych grupach uczniowie wyjaśnili pozostałym, czego się dowiedzieli. Nauczyciel obserwuje pracę grup, wyjaśnia zasadę funkcjonowania grup eksperckich, pomaga w formułowaniu wypowiedzi. Opcjonalnie nauczyciel wyświetla środki językowe pomocne przy formułowaniu wypowiedzi, tj. Dowiedziałem się, że demokracja bezpośrednia polega na…, Chciałbym omówić zasady demokracji pośredniej…, przedstawię wam zagadnienie…, Demokracja pośrednia polega na… lub inne. | Uczniowie tworzą nowe grupy w taki sposób, aby w każdej grupie był „ekspert” od każdego zagadnienia. Uczniowie wyjaśniają pozostałym członkom swojej grupy, czego się dowiedzieli, | Wykorzystano metodę grup eksperckich (Jigsaw). Uczniowie ze specjalnymi potrzebami mogą korzystać z wyświetlanych na slajdzie przykładowych środków językowych ułatwiających formułowanie wypowiedzi. |
5 min. | Nauczyciel prosi, aby uczniowie w parach wykonali dwa wybrane ćwiczenia interaktywne w modułowym | Uczniowie sprawdzają zrozumienie zagadnień: dobierają pasujące dokończenie zdania, wyjaśniają pojęcia. | Uczniowie pracują w parach. |
Faza podsumowująca
Czas | Działania nauczyciela | Działania uczniów | Uwagi / wskazówki metodyczne |
|---|---|---|---|
10 min. | Nauczyciel wyjaśnia, na czym polega aktywność „4 kąty”. Nauczyciel prezentuje slajdy, na których są cztery możliwe rozwiązania przedstawionej sytuacji, np. Slajd 1: Obywatel polski ma prawo wybierania Prezydenta Rzeczypospolitej. 1. Prezydenta RP powinien wybierać Sejm i Senat, wówczas szybciej powstawałyby ustawy. Nauczyciel prosi, aby uczniowie ustawili się w tym kącie, którego numer odpowiada wybranej przez nich odpowiedzi. Stań przy numerze, którym oznaczono pasującą do Ciebie odpowiedź. Zastanów się, jaki są wady i zalety podanych rozwiązań. Następnie nauczyciel prezentuje kolejną sytuację i cztery możliwe rozwiązania, ponownie prosi uczniów o zajęcie odpowiedniego miejsca w „kącie” sali i uzasadnienie wyboru: Dyrekcja szkoły pozyskała środki finansowe umożliwiające zorganizowanie dodatkowych zajęć. W jaki sposób dokonać wyboru zajęć?1. Uzgodnić z rodzicami uczniów, ponieważ oni znają najlepiej potrzeby uczniów. 2. Dyrektor powinien sam zadecydować, ponieważ zarządza szkołą. 3. Zorganizować szkolne referendum – każdy uczeń będzie mógł głosować. 4. Dyrektor powinien spotkać się z przedstawicielami klas (np. Samorząd) i uzgodnić wybór zajęć. | Uczniowie zapoznają się z informacjami na slajdzie oraz możliwymi rozwiązaniami, następnie zajmują odpowiednie miejsce w sali. Uczniowie uzasadniają, dlaczego ich zdaniem wybrane rozwiązanie jest odpowiednie. Odwołują się do treści z modułowego e‑podręcznika, do zasad demokracji, zasad przeprowadzania wyborów, referendów itp. | Do oznaczenia kątów można przykleić kartki z numerem lub powiesić kolorowe balony z widocznymi numerami. |
2 min. | Nauczyciel dziękuje uczniom za udział w aktywności. Podsumowuje lekcję, zwracając uwagę na wady i zalety mechanizmów demokratycznych. Nauczyciel wyświetla slajd z różnymi wypowiedziami, np. Poznałem/łam podstawowe zasady demokracji bezpośredniej i pośredniej, Trochę zrozumiałam/em, o co chodzi w demokracji, Nadal nie znam zasad demokracji, Lekcja była interesująca i byłem/łam aktywny/a, Lekcja trochę mnie zainteresowała i starałam/łem się być aktywna/y, Lekcja mnie nie zainteresowała, nie chciałam/łem współpracować. | Uczniowie zapoznają się z wypowiedziami dotyczącymi lekcji i zastanawiają się, które z nich najbardziej do nich pasują. Uczniowie podchodzą do tablicy interaktywnej i zaznaczają wybrane wypowiedzi na slajdzie. | Slajd można przygotować, wykorzystując dowolny program do tworzenia prezentacji multimedialnych. |
3 min. | Nauczyciel dziękuje uczniom za udział w lekcji. Omawia ich zaangażowanie i aktywność. | Uczniowie odrywają pojedynczo karteczki z komplementami | Energizer „ciepły prysznic” ma na celu wzmocnienie pozytywnych relacji w klasie. |
Po lekcji
Propozycja działań dla uczniów, które mają na celu integrację i utrwalenie zdobytej wiedzy
We współpracy z samorządem uczniowskim uczniowie mogą przeprowadzić szkolne referendum na wybrany temat, np. organizacja szkolnej imprezy, wprowadzenie określonych dni/zwyczajów w szkole, zakup pomocy dla uczniów itp. Referendum można zorganizować w formie tradycyjnej, wykorzystując karty do głosowania lub w formie online udostępniając kod QR prowadzący do ankiety online.
Propozycja ewaluacji lekcji i stopnia realizacji zaplanowanych celów edukacyjnych
Nauczyciel przygotowuje dla uczniów karty z niedokończonymi zdaniami,
np. Na lekcji zaskoczyło mnie…, Nie wiedziałem/łam, że…
Uczniowie losują karty i formułują własne dokończenie zdania.
Bibliografia i załączniki
Linki do wykorzystanych stron z modułowego e‑podręcznika:
Temat: Demokracja bezpośrednia i pośredniaDemokracja bezpośrednia i pośrednia
Materiały z ZPE inne niż modułowy e‑podręcznik:
Grafika ze scenką przedstawiającą dyskusję chłopców i dziewczynek na temat dyżurów w szkole: Znam swoje prawa. Prawa i wolności człowieka.Znam swoje prawa. Prawa i wolności człowieka.
Inne niezbędne środki i pomoce dydaktyczne:
slajd z zasadami ćwiczenia wspierającego koncentrację;
temat lekcji w formie lustrzanego tekstu;
lusterko;
slajd z celami lekcji;
karty z zagadnieniami;
slajdy z opisem sytuacji i 4 propozycjami rozwiązań;
slajd z wypowiedziami do ewaluacji;
karteczki z komplementami do odrywania.