Ryby - kręgowce wodne
Scenariusz lekcji realizowanej z wykorzystaniem modułowego e‑podręcznika opracowany w ramach projektu „Pilotażowe wdrożenie modułowych e‑podręczników oraz opracowanie założeń do zaawansowanych technologicznie e‑materiałów wspierających nowoczesne metody nauczania i uczenia się”
Informacje ogólne
Imię i nazwisko autora: Bożena Daniłowska
Szkoła: podstawowa - klasa VI
Przedmiot: biologia
Czas potrzebny na realizację lekcji: 45 min.
Tematy modułów z e‑podręcznika, w oparciu o które prowadzona jest lekcja:
Kręgowce zmiennocieplne – ryby, płazy i gady.
Temat: Ryby – kręgowce wodne
Lekcja dotyczy cech w budowie zewnętrznej i wewnętrznej, które przystosowują rybę do życia w wodzie. Uczniowie poznają informacje na temat podziału ryb ze względu na sposób odżywiania oraz budowę szkieletu, przyporządkowują ryby do środowiska życia. Uczniowie poznają również podstawowe pojęcia, takie jak: ławica, linia naboczna, skrzela, pęcherz pławny.
Lekcja jest realizowana z wykorzystaniem materiałów w modułowym e‑podręczniku: krótki film, symulacje interaktywne, prezentacja ryb z galerii zdjęć, wybrane ćwiczenia oraz ciekawostki.
Na koniec lekcji uczniowie wykonują ćwiczenia utrwalające i podsumowujące poznane wiadomości.
Efektem lekcji będzie zdobycie podstawowej wiedzy o rybach oraz rozwinięcie umiejętności analizy i prezentowania informacji.
Cele lekcji oraz realizowane punkty podstawy programowej
Cel ogólny lekcji:
Poznanie cech budowy zewnętrznej i wewnętrznej, które umożliwiają rybom życie w środowisku wodnym.
Cele operacyjne w sferze kognitywnej zgodnie z taksonomią Blooma:
Z zakresu pamiętania informacji (przywoływanie istotnych informacji). Uczeń:
przyporządkowuje ryby do odpowiednich środowisk życia;
wymienia przystosowania ryb do życia w wodzie wynikające z budowy zewnętrznej;
omawia przystosowania ryb do życia w wodzie wynikające z budowy wewnętrznej.
Z zakresu rozumienia informacji (wyjaśnienie istotnych informacji). Uczeń:
wyjaśnia, dlaczego ryby są zmiennocieplne;
potrafi wyjaśnić podstawowe pojęcia, takie jak: ławica, linia naboczna, skrzela, pęcherz pławny.
Z zakresu zastosowania **informacji (rozwiązywanie problemów o zamkniętej strukturze, o jednoznacznym rozwiązaniu).**Uczeń:
podaje podział ryb ze względu na sposób odżywiania oraz budowę szkieletu;
rozwiązuje quiz lub krzyżówkę dotyczącą ryb.
Z zakresu analizowania, oceniania i tworzenia informacji (rozwiązywanie problemów o otwartej strukturze, tworzenie własnych rozwiązań zadanych problemów, ocena dotycząca wartości idei lub materiałów). Uczeń:
ocenia znaczenie wybranych cech ryb, które ułatwiają życie w wodzie.
Sposób realizacji zaplanowanych celów przez nauczyciela:
Wprowadzenie do tematu – omówienie budowy zewnętrznej i wewnętrznej ryby na podstawie ilustracji w modułowym e‑podręczniku oraz pogadanka o różnych środowiskach życia ryb.
Galeria ryb – prezentacja zdjęć w e‑podręczniku wraz z omówieniem cech, które ułatwiają im życie w wodzie.
Praca w grupach – wspólne wykonywanie zadań i ćwiczeń.
Quizy i zabawy edukacyjne – wykorzystanie wybranych ćwiczeń z e‑podręcznika.
Podsumowanie – utrwalenie zdobytej wiedzy
Przygotowanie do lekcji
Przygotowanie nauczyciela
Zapoznanie się z materiałami dydaktycznymi (filmami, artykułami, grafikami), dotyczącymi ryb.
Przygotowanie materiałów pomocniczych (karty pracy, quizy, krzyżówki).
Przygotowanie zestawu zdjęć i filmów prezentujących różnorodność ryb.
Zgromadzenie materiałów plastycznych do do zrobienia wystawki, m.in. albumowe wydania książek o rybach.
Co zrobić, aby lekcja była dostępna dla wszystkich uczniów?
Zapewnienie dodatkowych materiałów w wersji uproszczonej lub z większą czcionką dla uczniów z trudnościami w uczeniu się.
Możliwość pracy w parach lub grupach.
Umożliwienie odpowiedzi ustnej zamiast pisemnej dla uczniów z dysleksją.
Włączenie materiałów wizualnych i dźwiękowych wspomagających uczniów
z trudnościami w przetwarzaniu tekstu pisanego.Zastosowanie podczas omawiania prostego języka i jednoznacznych poleceń.
Przygotowanie uczniów
Przeczytanie w podręczniku informacji o rybach.
Przyniesienie na lekcję zdjęcia dowolnej ryby lub krótkiej ciekawostki na jej temat.
Przypomnienie ogólnych cech kręgowców, poznanych na wcześniejszych lekcjach.
Przebieg lekcji
Przedstawiony w punktach przebieg lekcji, uwzględniający podział na działania wykonywane przez nauczyciela i uczniów.
Faza wprowadzająca
Czas | Działania nauczyciela | Działania uczniów | Uwagi / wskazówki metodyczne |
|---|---|---|---|
4 min. | Nauczyciel wita uczniów, następnie zajmuje się sprawami organizacyjnymi: | Powitanie nauczyciela. | |
6 min. | Nauczyciel przedstawia temat lekcji, zapisując go na tablicy multimedialnej lub wyświetlając przygotowaną wcześniej wersję. Nauczyciel przedstawia uczniom cele lekcji w prostym, zrozumiałym języku. Wyjaśnia je ustnie oraz wyświetla na tablicy multimedialnej, aby uczniowie mogli je zarówno usłyszeć, jak i zobaczyć. Przykładowe cele lekcji:
| Uczniowie notują temat lekcji. Uczniowie słuchają nauczyciela, który podaje cele lekcji i odczytują je z tablicy. |
Faza realizacyjna
Czas | Działania nauczyciela | Działania uczniów | Uwagi / wskazówki metodyczne |
|---|---|---|---|
7 min. | Wprowadzenie do tematu za pomocą pogadanki na temat najliczniejszej i najbardziej zróżnicowanej grupy kręgowców oraz przedstawienie galerii zdjęć ryb z przykładami ich różnorodności. Nauczyciel omawia rybie wizytówki, czyli płetwy, ich podział na parzyste (piersiowe i brzuszne) oraz nieparzyste (grzbietowa, odbytowa i ogonowa) Nauczyciel zadaje uczniom pytania: Nauczyciel omawia budowę wewnętrzną ryby - skrzela i wyjaśnia pojęcie zmiennocieplności. Nauczyciel dyskutuje z uczniami i kieruje ich wypowiedziami. | Uczeń dokonuje obserwacji przedstawicieli ryb (akwarium szkolne, przygotowana wcześniej wystawa zdjęć ryb żyjących w różnych środowiskach oraz ilustracja z budową okonia pospolitego w e‑podręczniku. Uczeń omawia cechy, które ułatwiają rybom życie w wodzie: opływowy kształt ciała, płetwy, łuski, śluz, skrzela, pęcherz pławny. Nauczyciel podaje przykłady ryb żyjących w środowisku słodkowodnym i morskim. Nauczyciel podaje przykłady ryb drapieżnych i roślinożernych. Podaje przykłady ryb kostnoszkieletowych i chrzęstnoszkieletowych. Nauczyciel określa ryby jako zwierzęta zmiennocieplne. | |
11 min. | Nauczyciel prosi uczniów o kliknięcie “rozpocznij”, aby przeprowadzić symulację interaktywną: „Sterowanie ruchem ryby” Nauczyciel podaje ciekawostkę o rybach latających z modułowego e- podręcznika. Nauczyciel wyjaśnia działanie pęcherza pławnego ryb: pęcherz pławny zwiększa swoją objętość, gdy ryba chce pływać bliżej powierzchni wody, a zmniejsza ją, gdy chce się zanurzyć. Swoje słowa ilustruje fragmentem filmu z modułowego e‑podręcznika „Powstanie pęcherz pławnego” (od 01:18 do 01:58). Następnie nauczyciel prosi o uruchomienie drugiej symulacji interaktywnej, dotyczącej działania pęcherza pławnego i jego wpływu na głębokość zanurzenia ryby. | Uczniowie wykonują ćwiczenie interaktywne, które pozwala na zapamiętanie roli poszczególnych płetw w życiu ryby. Na symulacji interaktywnej możliwa jest zmiana kierunku czy prędkości poruszania się ryby. Uczniowie słuchają wyjaśnień nauczyciela. Uczniowie oglądają krótki fragment filmu. Uczniowie wykonują drugą symulację interaktywną. | Symulacje interaktywne są bardzo interesujące dla uczniów, dlatego trzeba pilnować czasu pracy z nimi. Uczniowie chętnie przedłużają ten fragment lekcji. Można zachęcić uczniów i uczennice, aby po lekcji obejrzeli cały film. |
7 min. | Nauczyciel dzieli uczniów na grupy i wprowadza ich w kolejne ćwiczenia w modułowym e‑podręczniku. | Uczniowie mają przypisane numery ćwiczeń w grupach i wykonują je na własnych laptopach. Następnie chętni uczniowie z poszczególnych grup wykonują ćwiczenia przy tablicy multimedialnej, pozostali sprawdzają poprawność wykonania ćwiczeń. |
Faza podsumowująca
Czas | Działania nauczyciela | Działania uczniów | Uwagi / wskazówki metodyczne |
|---|---|---|---|
7 min. | Nauczyciel zachęca uczniów do wyciągania wniosków i udzielania odpowiedzi na następujące pytania: | Uczniowie zastanawiają się i analizują zdobytą na lekcji wiedzę. Uczniowie udzielają odpowiedzi na pytania nauczyciela. | Używaj pytań otwartych zamiast „tak/nie”, aby pobudzać myślenie uczniów. Zapewnij chwilę ciszy, by uczniowie mogli w spokoju przemyśleć i udzielić poprawnych odpowiedzi. Dla uczniów mniej pewnych siebie należy zapewnić możliwość wypowiedzi pisemnej na przygotowanych wcześniej kartkach. |
3 min. | Nauczyciel dziękuje uczniom za pracę i zaangażowanie na lekcji i prosi ich o dokonanie oceny za pomocą kolorowych kartek. Najbardziej aktywni uczniowie zostają ocenieni za poprawne wykonanie ćwiczeń przy tablicy multimedialnej oraz za udzielenie wyczerpujących odpowiedzi na pytania nauczyciela. | Uczniowie pokazują wybraną przez siebie kartkę, co pozwala nauczycielowi ocenić zainteresowanie uczniów tematem. |
Po lekcji
Propozycja działań dla uczniów, które mają na celu integrację i utrwalenie zdobytej wiedzy
Mapa myśli – Co już wiem o rybach?
Uczniowie w parach, małych grupach lub indywidualnie tworzą mapę myśli dotyczącą ryb, zawierającą pojęcia poznane na lekcji. Dzielą je na cechy wspólne, różnice, przystosowania w budowie zewnętrznej, przystosowania w budowie wewnętrznej, ułatwiające rybom życie w wodzie. Najciekawsze mapy można wywiesić na gazetce biologicznej w klasie albo wkleić do zeszytów.
Ćwiczenia w modułowym e‑podręczniku typu „dobierz pary” lub memory, np.: ryba + środowisko, ryba + przystosowania do życia w wodzie.
Propozycja ewaluacji lekcji i stopnia realizacji zaplanowanych celów edukacyjnych
Ewaluacja powinna umożliwić sprawdzenie, czy uczniowie:
przyswoili wiedzę o budowie ryby,
potrafią wskazać przystosowania, ułatwiające rybom życie w wodzie,
potrafią pracować zespołowo i korzystać z e‑materiałów.
Propozycje działań ewaluacyjnych:
a) refleksja pisemna lub ustna – „Dokończ zdanie”;
b) krótki test (na koniec lekcji lub na początek kolejnej lekcji), zawierający 3 pytania zamknięte, np.; wielokrotnego wyboru i 1 otwarte, np.:
Dlaczego ryby mogą zajmować środowisko wodne?
Jakie cechy mają ryby w budowie zewnętrznej, aby żyć w wodzie?
Jakie cechy mają ryby w budowie wewnętrznej, aby żyć w wodzie?;
c) samoocena ucznia – „Termometr wiedzy”
Uczniowie zaznaczają na symbolicznej skali rysunkowej lub cyfrowej, jak dobrze opanowali materiał o rybach (mało wiem, coś wiem, dużo się nauczyłam/łem);
d) obserwacja pracy uczniów podczas aktywności.
Bibliografia i załączniki
Linki do wykorzystanych stron z modułowego e‑podręcznika:
Materiały z ZPE
Adaptacja ryb do życia w wodzie
Inne niezbędne środki i pomoce dydaktyczne
laptop dla każdego ucznia,
tablica multimedialna,
szkolne akwarium,
symulacje interaktywne dotyczące wypełniania się powietrzem pęcherza pławnego oraz poruszania się ryb na różnych głębokościach,
plansza edukacyjna z budową zewnętrzną i wewnętrzną ryby, plansze przedstawiające najbardziej znane gatunki ryb występujących w Polsce oraz ryb akwariowych,
wystawka albumowych wydań książek o rybach,
Internetowy atlas ryb (aby obejrzeć dowolny gatunek ryby, wyszukuj go po pierwszej literze z nazwy polskiej).
Źródła literaturowe
„Ryby słodkowodne Polski”– Maria Brylińska, Wydawnictwo naukowe PWN, 2001;
„Ryby morskie i słodkowodne Polski” – Przemysław Czerniejewski, Robert Czerniawski – Wydawnictwo Frel, 2016;
„Świat zwierząt” – autor zbiorowy, redaktor naukowy – Henryk Garbarczyk, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i leśne, Warszawa 1986;
„Ginące zwierzęta świata” – Laura Obiso Socha, wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1992;
„Ziemia, rośliny, zwierzęta” – Larousse, tłumaczyli: dr Jadwiga Wernerowa i dr Jan Żabiński, Polska Oficyna Wydawnicza „BGW”, Warszawa 1990.