Scenariusz lekcji realizowanej z wykorzystaniem modułowego e‑podręcznika opracowany w ramach projektu „Pilotażowe wdrożenie modułowych e‑podręczników oraz opracowanie założeń do zaawansowanych technologicznie e‑materiałów wspierających nowoczesne metody nauczania i uczenia się”

bg‑azure

Informacje ogólne

Imię i nazwisko autora: Anna Zacharzyńska

Etap edukacyjny i klasa: szkoła podstawowa - klasa 7

Przedmiot: historia

Czas potrzebny na realizację lekcji: 45 min.

Na lekcji uczniowie poznają okoliczności powstania NSZZ „Solidarność” w 1980 roku. Pracując z tekstem i materiałem ikonograficznym z e‑podręcznika, analizują czasy PRL i przyczyny niezadowolenia społecznego. W zespołach klasyfikują postulaty MKS według ich charakteru. Oglądają film edukacyjny i wykonują ćwiczenia utrwalające. Zajęcia rozwijają umiejętność współpracy, analizy źródeł i wyciągania wniosków. W podsumowaniu uczniowie reflektują, czym dla nich jest „solidarność”.

Tematy modułów z e‑podręcznika, w oparciu o które prowadzona jest lekcja:

Kryzysy społeczne w 1976 i 1980 roku oraz ich konsekwencje

Powstanie “Solidarności”

bg‑azure

Cele lekcji oraz realizowane punkty podstawy programowej

Cel ogólny lekcji: 
Dowiesz się, jakie były okoliczności i znaczenie podpisania Porozumień Sierpniowych.

Cele operacyjne w sferze kognitywnej zgodnie z taksonomią Blooma

  1. Z zakresu pamiętania informacji (przywoływanie istotnych informacji). Uczeń: 

  • potrafi wskazać datę podpisania Porozumień Sierpniowych, 

  • wymienia główne postulaty strajkujących robotników, 

  • rozpoznaje kluczowe postacie związane z wydarzeniami sierpnia 1980 roku (np. Lech Wałęsa), 

  1. Z zakresu rozumienia informacji (wyjaśnienie istotnych informacji). Uczeń:

  • wyjaśnia, czym były Porozumienia Sierpniowe i dlaczego miały znaczenie dla historii Polski,

  • tłumaczy, jakie były przyczyny strajków w Stoczni Gdańskiej,

  1. Z zakresu zastosowania informacji (rozwiązywanie problemów o zamkniętej strukturze, o jednoznacznym rozwiązaniu). Uczeń:

  • analizuje tekst źródłowy i odpowiada na pytania dotyczące treści Porozumień Sierpniowych,

  • przyporządkowuje wydarzenia do odpowiednich dat i miejsc,

  1. Z zakresu analizowania, oceniania i tworzenia informacji (rozwiązywanie problemów o otwartej strukturze, tworzenie własnych rozwiązań zadanych problemów, ocena dotycząca wartości idei lub materiałów). Uczeń:

  • ocenia wpływ Porozumień Sierpniowych na dalsze losy PRL,

  • formułuje własną opinię na temat znaczenia ruchu Solidarności dla przemian demokratycznych w Polsce,

  • tworzy krótką wypowiedź pisemną lub ustną na temat solidarności.

Sposób realizacji zaplanowanych celów przez nauczyciela:

Na lekcji uczniowie poznają okoliczności powstania NSZZ „Solidarność” w 1980 roku. Pracując z tekstem i materiałem ikonograficznym z e‑podręcznika, analizują czasy PRL‑u i przyczyny niezadowolenia społecznego. Uczniowie dzielą się na 3 osobowe grupy i pracują  z tekstem źródłowym – analiza fragmentów Porozumień Sierpniowych. W zespołach klasyfikują postulaty Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego według ich charakteru: politycznego, społecznego i ekonomicznego. Obejrzą film edukacyjny i wykonają na jego podstawie ćwiczenia sprawdzające zrozumienie prezentowanych w filmie treści. W rozmowie podsumowującej, uczniowie odpowiadają na pytania dotyczące powstania, solidarności i jej wpływu życie Polaków. Lekcja zakończyła się refleksją o tym, co dla nich znaczy „solidarność” i podsumowaniem zdobytej wiedzy.

Realizowane punkty podstawy programowej
bg‑azure

Przygotowanie do lekcji

Przygotowanie nauczyciela

- zapoznanie się z materiałem, dostosowanie materiału informacyjnego modułowego e‑podręcznika do potrzeb uczniów,
- wydrukowane lub cyfrowe kopie postulatów MKS,
- film edukacyjny „Powstanie Solidarności”:

R24WeqV31mDdV
Film wydarzenia z sierpnia 1980 r. Zawiera informacje o przebiegu wydarzeń na Wybrzeżu z lat 80.

- przygotowanie arkusza A1 na którym będą zapisywane numery, poklasyfikowanych postulatów porozumień sierpniowych,
- przygotowanie sali do pracy w grupach,
- słuchawki,
- opcjonalnie aplikacja np. Padlet lub Mentimeter.

Co zrobić, aby lekcja była dostępna dla wszystkich uczniów?

- dostosowanie treści z e‑podręcznika do możliwości uczniów z różnorodnymi potrzebami edukacyjnymi,
- wsparcie ze strony nauczyciela,
- proste i krótkie pytania,
- uproszczone teksty, piktogramy, nagrania audio,
- możliwość pracy w grupie wspierającej.

Przygotowanie uczniów

- Przypomnienie co to był PRL?
- Jak wyglądało życie codzienne w PRL‑u?

bg‑azure

Przebieg lekcji

Przedstawiony w punktach przebieg lekcji, uwzględniający podział na działania wykonywane przez nauczyciela i uczniów.

Faza wprowadzająca

1

Czas

Działania nauczyciela

Działania uczniów

Uwagi / wskazówki metodyczne

5 min.

Nauczyciel zaczyna od wprowadzenia uczniów w czasy PRL‑u. Już wiecie, że o przeszłości można opowiadać nie tylko słowami, lecz także np. muzyką, obrazami albo... budowlami z klocków. 

 Wskaż pięć elementów rzeczywistości PRL, które wybrali autorzy tej rekonstrukcji ulicy.

Nauczyciel w trakcie, kiedy uczniowie zastanawiają się nad odpowiedzią proponuje uczniom wysłuchanie ballady Jacka Kaczmarskiego pt. ” Mury”.

Nauczyciel zadaje pytanie jakie jest przesłanie tego utworu?

Uczniowie wyszukują na zdjęciu, które przedstawia rekonstrukcję ulicy 5 elementów, które świadczą że są to czasy PRL‑u.

Uczniowie odpowiadają na pytanie nauczyciela.

Nauczyciel może wyświetlić obraz rekonstrukcji Lego na dużym monitorze lub uczniowie mogą wykonać samodzielnie to zadanie na e‑podręczniku

Można wykorzystać fragment utworu.

3 min.

Przedstawia temat i cele lekcji. Zapisuje temat lekcji, cel i kryteria.

Łączy uczniów w trzyosobowe zespoły.

Zapisują temat lekcji, tworzą zespoły.

Cel i kryteria stale widoczne dla uczniów.

Faza realizacyjna

1

Czas

Działania nauczyciela

Działania uczniów

Uwagi / wskazówki metodyczne

5 min.

Nauczyciel zadaje uczniom pytania:

- Co mogło być przyczyną niezadowolenia społeczeństwa polskiego na początku lat 80 XX wieku?

- Gdzie i kiedy doszło do największych strajków?

- Kto stał na czele protestów?

- Czy protestujący mieli jakieś żądania?

Burza mózgów: uczniowie podają propozycje.

Odpowiadają wykorzystując m.in. tekst i materiał ikonograficzny z e‑podręcznika.

Uczniowie mogą skorzystać z e‑podręcznika z fragmentu “Strajki w lipcu 1980 roku”, ze zdjęć przedstawiają‑cych miejsca protestów, postacie, które stanęły na czele protestów i postulaty MKS.

10 min.

Nauczyciel prezentuje Tablice z 21 postulatami Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Przydziela każdemu zespołowi po 3 postulaty.

Podaje polecenie: 
- Zapoznaj się z postulatami robotników i pogrupuj je - wypisz numery tych, które miały charakter: polityczny, ekonomiczny i społeczny.

Nauczyciel kontroluje czas pracy.

Pytanie nauczyciela:

 -Wyjaśnij, z którymi z tych postulatów się zgadzasz?

- Jak oceniacie te postulaty ?

Uczniowie pracują w 3 osobowych zespołach. Przedstawiciel grupy podaje pogrupowane postulaty. Uczniowie z każdej grupy zapisują lub zaznaczają na dużym kartonie/lub na monitorze numery postulatów do odpowiednich kategorii;

politycznych, ekonomicznych, społecznych.

Uczniowie podają propozycje postulatów z którymi się zgadzają, chętni uczniowie odpowiedź argumentują.

Nauczyciel prezentuje postulaty, można wydrukować postulaty dla każdej grupy lub skorzystać z 
e‑podręcznika.

Ilość postulatów, którymi zajmuje się grupa zależy od ilości uczniów w klasie.
W przypadku większej ilości uczniów grupy mogą pracować nad tym samym materiałem, ale każda następna uzupełnia lub poprawia pracą poprzedniej grupy.

Należy uwzględnić uczniów ze SPE.

12 min.

Nauczyciel prezentuje z 
e- podręcznika film pt. “ Powstanie solidarności” (fragment ukazujący następstwa podpisania Porozumień Sierpniowych).

Nauczyciel informuje, że na podstawie filmu uczniowie wykonują zadania z e‑podręcznika m.in. nr 3, 4.

Pytanie nauczyciela:

- Jakie zmiany społeczne i polityczne zapoczątkowała solidarność?

Propozycja dodatkowych pytań o charakterze problemowym;

- Jakie postulaty mogłaby dziś wysunąć młodzież w Polsce?

- Czym mógłby się różnić protest młodzieży w latach 80 i obecnie?

- Jakie formy protestu są Twoim zdaniem skuteczne i bezpieczne?

- Czy media społecznościowe mogą być narzędziem walki o ważne sprawy?

- Za co Ty byłbyś/byłabyś gotów/gotowa protestować?

Uczniowie oglądają film, wykonują ćwiczenia z 
e‑podręcznika.

Odpowiadają chętni uczniowie.

Uczniowie oglądają film wspólnie lub samodzielnie korzystając ze słuchawek, wtedy pracują we własnym tempie. Wykonują zadania z 
e‑podręcznika dostosowane przez nauczyciela do SPE ucznia.

Pytanie skierowane do uczniów, którzy wykonali wcześniejsze polecenie.

Faza podsumowująca

1

Czas

Działania nauczyciela

Działania uczniów

Uwagi / wskazówki metodyczne

7 min.

Na podsumowanie nauczyciel kieruje do uczniów pytania. Pytania są zapisane na tablicy.

- Które wydarzenie lub fakt zrobił na mnie największe wrażenie?

- Z którym postulatem „Solidarności” najbardziej się zgadzasz i dlaczego?

- Dlaczego „Solidarność” była ważna dla historii Polski?

- Oceń wpływ powstania „Solidarności” na Europę Środkowo- Wschodnią.

Uczniowie zapisują odpowiedzi na pytania, uczniowie czytają swoje odpowiedzi.

Można wykorzystać kartki, zeszyty lub aplikację typu Padlet / Mentimeter.

3 min.

Czy cele lekcji zostały osiągnięte?

Uczniowie mogą pokazać kciuk w górę/środek/dół lub użyć skali 1–5.

bg‑azure

Po lekcji

Propozycja działań dla uczniów, które mają na celu integrację i utrwalenie zdobytej wiedzy.

Refleksja ustna: uczniowie odpowiadają  co dla nich znaczy solidarność. 
Każdy uczeń kończy zdanie: “Solidarność dla mnie to…”.

Propozycja ewaluacji lekcji i stopnia realizacji zaplanowanych celów edukacyjnych

Polecenia dla uczniów:

„Napisz 5 rzeczy, które zapamiętałeś z omawianej lekcji”.

„Czy uważasz, że ruch “Solidarność” miał wpływ na Twoje życie lub życie Twojej rodziny? Dlaczego”?

bg‑azure

Bibliografia i załączniki

Linki do wykorzystanych stron z modułowego e‑podręcznika:

Od Gomułki do Gierka – Polska w latach 1957‑1981. Czasy, w których Polak został papieżem i narodziła się „Solidarność”

Materiały na ZPE:

Długa droga do wolności
(Grafika “Życie codzienne w PRL w świecie klocków”, Źródło: K. Wojdon, domena publiczna)