Rusztowania, pomosty, stropodachy
PLANSZA INTERAKTYWNA
Spis treści
1. Jednorzędowe rusztowanie stojakowe z drewna1. Jednorzędowe rusztowanie stojakowe z drewna
2. Rusztowanie drabinowe2. Rusztowanie drabinowe
3. Schodnie3. Schodnie
4. Rusztowanie wolnostojące typu Warszawa4. Rusztowanie wolnostojące typu Warszawa
5. Dwurzędowe rusztowanie stojakowe z drewna5. Dwurzędowe rusztowanie stojakowe z drewna
6. Kozły do robót murarskich i tynkarskich6. Kozły do robót murarskich i tynkarskich
7. Stropodach odwrócony7. Stropodach odwrócony
8. Stropodach odpowietrzony8. Stropodach odpowietrzony
9. Stropodach wentylowany9. Stropodach wentylowany
10. Stropodach pełny10. Stropodach pełny
1. Jednorzędowe rusztowanie stojakowe z drewna
Rusztowanie jednorzędowe stojakowe z drewna składa się z jednego rzędu stojaków; leżnie opierają się na murach. Długość oparcia nie może być mniejsza niż 15 cm. Rusztowanie jednorzędowe stojakowe składa się, jak wspomniano wyżej, z jednego rzędu stojaków, ponadto z: podłużnic, leżni, krzyżulców, odbojnic, pomostów, podkładek i poręczy.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
2. Rusztowanie drabinowe (zwane wiedeńskim)
Złożone jest z drabin, które są ustawione przy ścianie, a na ich szczeblach opiera się pomosty robocze. Szerokość drabin wynosi 52 cm, zaś długość od 6 do 8 metrów, natomiast odległość między szczeblami powinna wynosić 50 cm. Do wykonania pomostów wykorzystuje się bale o grubości 50 mm i szerokości 250 mm. Drabiny powinny być ustawiane na podkładach umieszczonych na równym podłożu zabezpieczone za pomocą haków wbitych w mur co 4 m. By uzyskać większą wysokość, drabiny można łączyć. Zakłada się na siebie wówczas dwie drabiny na długości 200 cm.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
3. Schodnie
Schodnie to pochylnie, które wykonuje się, gdy konieczne jest ręczne donoszenie materiałów budowlanych. Wykonuje się je z desek o szerokości co najmniej 800 mm. Ustawiane są na leżniach w jednym pionie komunikacyjnym, z nachyleniem nieprzekraczającym 65°. Wzdłuż schodni należy wykonać zabezpieczenie w postaci poręczy i odbojnic.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
4. Rusztowanie wolnostojące typu Warszawa
W konstrukcji tego rusztowania podstawowym elementem są przęsła rurowe, którym sztywność zapewniają poziome zastrzały. Jest łatwe w montażu dzięki zastosowaniu tulei na stojakach; kolejne poziomy można swobodnie łączyć w wieżę do wysokości 5 m. Gdy istnieje potrzeba budowy wyższej konstrukcji, należy ją zakotwić do ściany co 300 cm. By zapewnić stabilność konstrukcji, po przekątnej podstawy należy zamontować tężnik. Podstawą, na której ustawia się tego typu rusztowanie są kwadratowe płytki wyposażone w regulację śrubową, co zapewnia odpowiednie poziomowanie i pionowanie konstrukcji. Na nich ustawia się drewniane podkłady. Maksymalne obciążenie pomostu może wynosić 280 kg, natomiast maksymalny ciężar ładunku umieszczonego na wysięgniku transportowym 50 kg.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
5. Dwurzędowe rusztowanie stojakowe z drewna
Zgodnie z nazwą tego typu rusztowanie posiada drugi rząd stojaków umieszczonych przy murze w ten sam sposób, co w przypadku rusztowania stojakowego jednorzędowego. Również wymiary zachowuje się te same, wyjątkiem jest grubość desek podłużnic, powinna wynosić przynajmniej 38 mm przy szerokości 220 mm. Natomiast w przypadku wykorzystania do budowy podłużnic dłużyc iglastych, ich średnica w cieńszym końcu powinna wynosić przynajmniej 120 mm, a długość powinna stanowić wartość długości dwóch odstępów stojaków powiększona o 500 mm.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
6. Kozły do robót murarskich i tynkarskich
Rusztowania kozłowe służą do robót malarskich oraz tynkarskich. Składają się najczęściej z dwóch podpór przestrzennych (kozłowych) oraz pomostu. Powinny mieć wysokość do 250 cm, a długość powinna stanowić 120% wysokości przy rozstawie do 150 cm. W celu usztywnienia konstrukcji mocuje się ukośne stężenia.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
7. Stropodach odwrócony
To rodzaj stropodachu pełnego, w którym odwrócono kolejność warstw. Na podłożu znajduje się warstwa izolacji przeciwwodnej (są to zazwyczaj dwie warstwy papy termozgrzewalnej), na niej zaś układa się warstwę termoizolacyjną. Warstwy stropodachu odwróconego to: płyta konstrukcyjna, izolacja wodochronna, izolacja termiczna, warstwa wierzchnia – żwir, warstwa zieleni lub płyty chodnikowe.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
8. Stropodach odpowietrzony
W konstrukcji tego typu stropodachu znajduje się specjalna warstwa kanalików dzięki zastosowaniu papy wentylacyjnej – z rowkami lub perforacją – oraz sieci kominków wentylacyjnych. Umożliwia to odprowadzenie części wilgoci i wyrównanie ciśnienia. Konstrukcja drewniana stropodachu odpowietrzonego to: murłaty, słupki, krokwie, łaty, podkłady drewniane, warstwy wykończenia stropodachu – płyta stropu, termoizolacja, gładź betonowa, warstwa odpowietrzająca (kanaliki), pokrycie dachowe, kominek wentylacyjny.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
9. Stropodach wentylowany
Stropodach wentylowany posiada dodatkową przestrzeń wentylowaną znajdującą się pomiędzy warstwą termoizolacyjną a pokryciem dachowym. Warstwy stropodachu wentylowanego to: strop, paroizolacja, termoizolacja, szczelina wentylacyjna, deskowanie lub betonowa wylewka, hydroizolacja. Na konstrukcję drewnianą stropodachu wentylowanego składają się: murłaty, słupki, zastrzały, miecze, krokwie, łaty, podkłady drewniane, warstwy wykończenia stropodachu.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
10. Stropodach pełny
W tego rodzaju stropodachu wszystkie warstwy są ze sobą szczelnie połączone, są to: konstrukcja nośna stropu, termoizolacja, warstwa wodochronna. Konstrukcja drewniana stropodachu pełnego składa się z: krokwi, łat, podkładów drewnianych, warstw wykończenia stropodachu.