Strona główna
Kształcenie zawodowe
branża budowlana
Technologie wykonywania robót ciesielskich
Konstrukcje ścian drewnianych
Powrót
Konstrukcje stropów drewnianych
Rusztowania, pomosty, stropodachy
E-materiały do kształcenia zawodowego
Technologie wykonywania robót ciesielskich
BUD.02.
Wykonywanie robót ciesielskich - CIEŚLA 711501
bg‑green
Konstrukcje ścian drewnianych
INFOGRAFIKA
R1D60YuLUQ815
1
Infografika zatytułowana „Konstrukcje ścian drewnianych” przedstawia różne rodzaje drewnianych konstrukcji oraz materiały użyte do ich budowy. Infografika składa się z piętnastu punktów. Każdy został opatrzony aktywnym znacznikiem w postaci kółka z cyfrą. Obok przycisku znajduje się miniatura zdjęcia i tytuł punktu. Po kliknięciu znacznika wyświetla się zdjęcie, pasek odtwarzania audio oraz tekst opisu. Wszystkie nagrania są tożsame z treścią opisów.
1. Lite ściany wieńcowe słowiańskie. Zdjęcie przedstawia drewniany dom, którego ściany zostały wybudowane w tej technologii. Poziomo ułożone belki są przedzielone ozdobnymi białymi listwami. W ścianie znajdują się dwa białe okna ze szprosami. Okna zostały ozdobione skrzynkami z czerwonymi pelargoniami. Pod opisem umieszczono także grafikę przedstawiającą sposób połączenia belek w narożach. Każda belka posiada na końcu węższy element. Przy naprzemiennym połączeniu belek elementy te zazębiają się. Tekst Ściana składa się z poziomo ułożonych belek drewnianych (wieńców), połączonych w narożach (węgłach) zamkami z ostatkami (lub bez nich).
2. Lite ściany wieńcowe podhalańskie. Zdjęcie prezentuje drewniany dom podhalański. Dom posiada piętro i poddasze. Pokryty jest spadzistym dachem, charakterystycznym dla tego regionu. Pod opisem umieszczono grafikę ilustrującą połączenie belek w technologii wznoszenia ścian wieńcowych podhalańskich. Belki są okrągłe i przy końcu posiadają półokrągłe wgłębienie, które umożliwia połączenie w narożach w ten sposób, iż zakończenie belki wystaje poza lico ściany. Tekst Ściana wznoszona wzdłuż rdzenia belek zwanych płazami. Do jej budowy wykorzystywano świerkowe okrąglaki. Podhalańskie chałupy i kościoły posiadają szereg ozdobnych elementów.
3. Lite ściany wieńcowe zębowe. Na zdjęciu przedstawiono niski drewniany dom z dwuspadowym dachem. Dom znajduję się w pobliżu lasu. Pod opisem umieszczono rysunek obrazujący połączenie prostokątnych belek. Każda z nich posiada prostokątne wycięcie na dole, co pozwala na połączenie zachodzących na siebie elementów. Tekst Ściana składa się z poziomo ułożonych belek drewnianych (wieńców), połączonych w narożach (węgłach) zamkami z ostatkami (lub bez nich). Kształt belek zróżnicowany: okrąglaki, połowizny, prostokątne (połączone na wpusty).
4. Lite ściany z elementów pionowych. Na zdjęciu widoczny jest stary drewniany dom. Jego ściany zewnętrzne zbudowane są z pionowo ułożonych desek. Pod tekstem zamieszczono grafikę obrazująca sposób ułożenia desek. Przylegają one ściśle do siebie bocznymi krawędziam. Tekst Konstrukcje ściany stanowią elementy pionowe z desek.
5. Ściany szkieletowe sumikowo-jętkowe. Na zdjęciu zaprezentowano stary drewniany dom wybudowany w tej technologii. Dom posiada piętro oraz drewniane ażurowe schody umieszczone na zewnątrz. Pod tekstem znajduje się ilustracja przedstawiająca elementy ściany szkieletowej. Poziome belki są połączone pionowymi belkami. Tekst Dzięki zastosowaniu tej konstrukcji można wykonać ściany dłuższe niż pojedyncze belki. Sumik jest belką poziomą, łątka – belką pionową. Belki pionowe i poziome mają charakterystyczne wycięcia i można je łączyć na „pióro i wpust”.
6. Mur pruski. Zdjęcie ukazuje stary drewniany dom z piętrem i poddaszem. Dach składa się z trzech dwuspadowych, stromych daszków. Ściany budynku tworzy drewniana konstrukcja wypełniona murem z cegły. Konstrukcje tego rodzaju muru została zobrazowana na grafice umieszczonej pod tekstem. Ukazano drewnianą konstrukcję złożoną z poziomych oraz pionowych i ukośnych belek, pomiędzy którymi znajduje się mur z cegły. Tekst Rodzaj ściany szkieletowej (ryglowej); niekiedy mylonej z szachulcem. Drewniana rama wypełniona jest cegłą.
7. Ściany ryglowe. Na zdjęciu przedstawiono miejską zabudowę złożoną z przylegających do siebie budynków o ścianach ryglowych. Ściany te są wzmacniane drewnianą konstrukcją. Pod opisem znajduje się rysunek drewnianego szkieletu tego typu ściany. Składa się on z połączonych ze sobą poziomych i pionowych belek. Tekst Ściany drewniane ryglowe składają się z: podwaliny, rygli, zastrzałów, oczepów, belki stropowej.
8. Ściany z desek i bali. Zdjęcie ukazuje stary drewniany dom. Jego ściana składa się z poziomych bali. Pod opisem umieszczono grafikę ilustrującą ścianę z bali. Przedstawiono poziomo ułożone belki ścięte na górze i na dole w miejscu połączenia. Tekst Konstrukcja ścian mieszana – częściowo z bali (zazwyczaj o przekrojach prostokątnych) i ścian podlegających deskowaniu, które może być pionowe, poziome lub ukośne.
9. Deskowanie pionowe i poziome ścian. Zdjęcie przedstawia dwa budynki gospodarcze, które posiadają drewniane ściany. Jeden posiada deskowanie poziome, a drugi pionowe. Grafika pod tekstem obrazuje sposób ułożenia drewnianych desek w tego typu ścianach. Do konstrukcji ułożonej z pionowo rozmieszczonych belek poziomo przymocowano deski. Tekst Deskowanie ścian może być pionowe, poziome lub ukośne. Szerokość deski jest nie większa niż 16 cm, grubość zaś to 25-38 mm.
10. Ścianki działowe nietynkowane. Tekst Konstrukcja ścian działowych drewnianych składa się z: podwaliny, słupków, belki nadprożowej, oczepu.
11. Jedno- i dwuwarstwowe ścianki przeznaczone do tynkowania. Na zdjęciu zaprezentowano drewnianą konstrukcję ściany działowej. Składa się z poziomo ułożonej na podłożu belki oraz równolegle do niej drugiej belki przymocowanej do sufitu. Pomiędzy nimi znajdują się w równych odległościach pionowe, grube deski. Rysunek tej konstrukcji umieszczono pod tekstem. Tekst Jednowarstwowa ściana składa się z: podwaliny, słupków, belki nadprożowej, oczepu. Pomiędzy słupkami znajduje się wełna mineralna. Ściana opłytowana jest płytami OSB. Na ścianach dwuwarstwowych umieszcza się dodatkową warstwę ocieplenia, a następnie przygotowuje się je pod nałożenie tynku.
12. Ścianki szkieletowe. Zdjęcie przedstawia drewnianą konstrukcję niedużego domu. Konstrukcja została zbudowana na grubszych belkach odizolowanych od gruntu betonowymi bloczkami. Belki te tworzą podstawę, do której przymocowano pionowe elementy ścian, nad nimi wieniec z belek oraz konstrukcja dwuspadowego dachu. Grafika umieszczona pod opisem ilustruje konstrukcję ściany szkieletowej. Składają się na nią: poziome belki na górze i na dole, pomiędzy nimi w równych odstępach prostopadłe słupki połączone wzmacniającymi listewkami. Ściany szkieletowe działowe składają się z: podwaliny, słupków, belki nadprożowej, oczepu.
13. Rodzaje i jakość użytych materiałów. Materiały do konstrukcji drewnianych ścian zilustrowano na poszczególnych grafikach. Grafiki zostały odpowiednio podpisane. Bal „okrągły pełny”.
Bal „dwustronnie zaokrąglony”.
Bal „klasyczny” z jedną zewnętrzną stroną wyokrągloną, natomiast z drugą, wewnętrzną – prostą.
Bal „prostokątny” zwykły lub ze ściętymi pod różnym kątem krawędziami zewnętrznymi.
Inne przekroje (spotykane sporadycznie):bal o wcięciu bocznym: pojedynczym lub podwójnym,bal w kształcie „podwójnej czwórki”,bal w kształcie „trapezu”.
Przykłady bali klejonych: pierwszy bal ma eliptyczny przekrój, drugi z jednej strony półokrągły, a z drugiej płasko ścięty, trzeci bal ma bardzo podobny przekrój, jednak jest węższy od drugiego, trzeci posiada prostokątny przekrój.
14. Oznaczenia graficzne materiałów budowlanych według polskiej normy PN-B-01030 Grafika prezentuje tabelę, w której przedstawiono graficzne oznaczenia materiałów budowlanych. Tabela składa się z dwóch kolumn, w pierwszej umieszczono nazwy materiałów, a w drugiej grafiki ilustrujące ich oznaczenia. Nazwy materiałów: powierzchnia gruntu (w przekroju), posypka, tynki, zaprawy, beton niezbrojony albo kamień, beton zbrojony (żelbet), beton lekki, beton lekki zbrojony, cegła, pustaki lub kształtki, drewno: przekrój prostopadły do włókien oraz przekrój wzdłuż włókien, sklejka, płyty drewnopochodne, metale, izolacja termiczna i akustyczna, izolacja wodochronna, szkło i inne materiały przezroczyste w stanie stałym, tworzywa sztuczne.
15. Rysunki szczegółów konstrukcyjnych różnego rodzaju ścian drewnianych. Typowe rozwiązanie narożnika ściany zewnętrznej.
Grafiki ukazują poprzeczne przekroje belek, na których widoczny jest przebieg usłojenia w postaci okręgów o nierównych brzegach. Na pierwszym rysunku znajduje się przekrój z rysunkiem pełnego usłojenia, zaś na drugim tylko jego wycinka.
Węgły.
Ukazano dwie grafiki. Pierwsza przedstawia wzdłużny przekrój belki z zarysowaniem usłojenia w postaci nieregularnych linii. Druga zaś ukazuje połączenie okrągłych belek w narożu. Belki mają półokrągłe wycięcia na dole oraz na górze, dzięki czemu zostały do siebie ściśle dopasowane.
Przykłady ocieplenia ścian zewnętrznych.
Rysunek przedstawia budowę węgła. Odpowiednio wycięte belki zostały ze sobą połączone w taki sposób, że utworzyły naroże. W belkach zostały pionowo zamocowane pręty.
Warstwowy układ izolacji cieplnej.
Grafika ukazuje naroże wykonane z drewnianych belek.
Węgły: układy izolacji cieplnej.
Grafika ukazuje naroże wykonane z drewnianych belek ściśle do siebie dopasowanych dzięki specjalnym wycięciom. W środku naroża znajdują się warstwy termoizolacji.
Infografika zatytułowana „Konstrukcje ścian drewnianych” przedstawia różne rodzaje drewnianych konstrukcji oraz materiały użyte do ich budowy. Infografika składa się z piętnastu punktów. Każdy został opatrzony aktywnym znacznikiem w postaci kółka z cyfrą. Obok przycisku znajduje się miniatura zdjęcia i tytuł punktu. Po kliknięciu znacznika wyświetla się zdjęcie, pasek odtwarzania audio oraz tekst opisu. Wszystkie nagrania są tożsame z treścią opisów.
1. Lite ściany wieńcowe słowiańskie. Zdjęcie przedstawia drewniany dom, którego ściany zostały wybudowane w tej technologii. Poziomo ułożone belki są przedzielone ozdobnymi białymi listwami. W ścianie znajdują się dwa białe okna ze szprosami. Okna zostały ozdobione skrzynkami z czerwonymi pelargoniami. Pod opisem umieszczono także grafikę przedstawiającą sposób połączenia belek w narożach. Każda belka posiada na końcu węższy element. Przy naprzemiennym połączeniu belek elementy te zazębiają się. Tekst Ściana składa się z poziomo ułożonych belek drewnianych (wieńców), połączonych w narożach (węgłach) zamkami z ostatkami (lub bez nich).
2. Lite ściany wieńcowe podhalańskie. Zdjęcie prezentuje drewniany dom podhalański. Dom posiada piętro i poddasze. Pokryty jest spadzistym dachem, charakterystycznym dla tego regionu. Pod opisem umieszczono grafikę ilustrującą połączenie belek w technologii wznoszenia ścian wieńcowych podhalańskich. Belki są okrągłe i przy końcu posiadają półokrągłe wgłębienie, które umożliwia połączenie w narożach w ten sposób, iż zakończenie belki wystaje poza lico ściany. Tekst Ściana wznoszona wzdłuż rdzenia belek zwanych płazami. Do jej budowy wykorzystywano świerkowe okrąglaki. Podhalańskie chałupy i kościoły posiadają szereg ozdobnych elementów.
3. Lite ściany wieńcowe zębowe. Na zdjęciu przedstawiono niski drewniany dom z dwuspadowym dachem. Dom znajduję się w pobliżu lasu. Pod opisem umieszczono rysunek obrazujący połączenie prostokątnych belek. Każda z nich posiada prostokątne wycięcie na dole, co pozwala na połączenie zachodzących na siebie elementów. Tekst Ściana składa się z poziomo ułożonych belek drewnianych (wieńców), połączonych w narożach (węgłach) zamkami z ostatkami (lub bez nich). Kształt belek zróżnicowany: okrąglaki, połowizny, prostokątne (połączone na wpusty).
4. Lite ściany z elementów pionowych. Na zdjęciu widoczny jest stary drewniany dom. Jego ściany zewnętrzne zbudowane są z pionowo ułożonych desek. Pod tekstem zamieszczono grafikę obrazująca sposób ułożenia desek. Przylegają one ściśle do siebie bocznymi krawędziam. Tekst Konstrukcje ściany stanowią elementy pionowe z desek.
5. Ściany szkieletowe sumikowo-jętkowe. Na zdjęciu zaprezentowano stary drewniany dom wybudowany w tej technologii. Dom posiada piętro oraz drewniane ażurowe schody umieszczone na zewnątrz. Pod tekstem znajduje się ilustracja przedstawiająca elementy ściany szkieletowej. Poziome belki są połączone pionowymi belkami. Tekst Dzięki zastosowaniu tej konstrukcji można wykonać ściany dłuższe niż pojedyncze belki. Sumik jest belką poziomą, łątka – belką pionową. Belki pionowe i poziome mają charakterystyczne wycięcia i można je łączyć na „pióro i wpust”.
6. Mur pruski. Zdjęcie ukazuje stary drewniany dom z piętrem i poddaszem. Dach składa się z trzech dwuspadowych, stromych daszków. Ściany budynku tworzy drewniana konstrukcja wypełniona murem z cegły. Konstrukcje tego rodzaju muru została zobrazowana na grafice umieszczonej pod tekstem. Ukazano drewnianą konstrukcję złożoną z poziomych oraz pionowych i ukośnych belek, pomiędzy którymi znajduje się mur z cegły. Tekst Rodzaj ściany szkieletowej (ryglowej); niekiedy mylonej z szachulcem. Drewniana rama wypełniona jest cegłą.
7. Ściany ryglowe. Na zdjęciu przedstawiono miejską zabudowę złożoną z przylegających do siebie budynków o ścianach ryglowych. Ściany te są wzmacniane drewnianą konstrukcją. Pod opisem znajduje się rysunek drewnianego szkieletu tego typu ściany. Składa się on z połączonych ze sobą poziomych i pionowych belek. Tekst Ściany drewniane ryglowe składają się z: podwaliny, rygli, zastrzałów, oczepów, belki stropowej.
8. Ściany z desek i bali. Zdjęcie ukazuje stary drewniany dom. Jego ściana składa się z poziomych bali. Pod opisem umieszczono grafikę ilustrującą ścianę z bali. Przedstawiono poziomo ułożone belki ścięte na górze i na dole w miejscu połączenia. Tekst Konstrukcja ścian mieszana – częściowo z bali (zazwyczaj o przekrojach prostokątnych) i ścian podlegających deskowaniu, które może być pionowe, poziome lub ukośne.
9. Deskowanie pionowe i poziome ścian. Zdjęcie przedstawia dwa budynki gospodarcze, które posiadają drewniane ściany. Jeden posiada deskowanie poziome, a drugi pionowe. Grafika pod tekstem obrazuje sposób ułożenia drewnianych desek w tego typu ścianach. Do konstrukcji ułożonej z pionowo rozmieszczonych belek poziomo przymocowano deski. Tekst Deskowanie ścian może być pionowe, poziome lub ukośne. Szerokość deski jest nie większa niż 16 cm, grubość zaś to 25-38 mm.
10. Ścianki działowe nietynkowane. Tekst Konstrukcja ścian działowych drewnianych składa się z: podwaliny, słupków, belki nadprożowej, oczepu.
11. Jedno- i dwuwarstwowe ścianki przeznaczone do tynkowania. Na zdjęciu zaprezentowano drewnianą konstrukcję ściany działowej. Składa się z poziomo ułożonej na podłożu belki oraz równolegle do niej drugiej belki przymocowanej do sufitu. Pomiędzy nimi znajdują się w równych odległościach pionowe, grube deski. Rysunek tej konstrukcji umieszczono pod tekstem. Tekst Jednowarstwowa ściana składa się z: podwaliny, słupków, belki nadprożowej, oczepu. Pomiędzy słupkami znajduje się wełna mineralna. Ściana opłytowana jest płytami OSB. Na ścianach dwuwarstwowych umieszcza się dodatkową warstwę ocieplenia, a następnie przygotowuje się je pod nałożenie tynku.
12. Ścianki szkieletowe. Zdjęcie przedstawia drewnianą konstrukcję niedużego domu. Konstrukcja została zbudowana na grubszych belkach odizolowanych od gruntu betonowymi bloczkami. Belki te tworzą podstawę, do której przymocowano pionowe elementy ścian, nad nimi wieniec z belek oraz konstrukcja dwuspadowego dachu. Grafika umieszczona pod opisem ilustruje konstrukcję ściany szkieletowej. Składają się na nią: poziome belki na górze i na dole, pomiędzy nimi w równych odstępach prostopadłe słupki połączone wzmacniającymi listewkami. Ściany szkieletowe działowe składają się z: podwaliny, słupków, belki nadprożowej, oczepu.
13. Rodzaje i jakość użytych materiałów. Materiały do konstrukcji drewnianych ścian zilustrowano na poszczególnych grafikach. Grafiki zostały odpowiednio podpisane. Bal „okrągły pełny”.
Bal „dwustronnie zaokrąglony”.
Bal „klasyczny” z jedną zewnętrzną stroną wyokrągloną, natomiast z drugą, wewnętrzną – prostą.
Bal „prostokątny” zwykły lub ze ściętymi pod różnym kątem krawędziami zewnętrznymi.
Inne przekroje (spotykane sporadycznie):bal o wcięciu bocznym: pojedynczym lub podwójnym,bal w kształcie „podwójnej czwórki”,bal w kształcie „trapezu”.
Przykłady bali klejonych: pierwszy bal ma eliptyczny przekrój, drugi z jednej strony półokrągły, a z drugiej płasko ścięty, trzeci bal ma bardzo podobny przekrój, jednak jest węższy od drugiego, trzeci posiada prostokątny przekrój.
14. Oznaczenia graficzne materiałów budowlanych według polskiej normy PN-B-01030 Grafika prezentuje tabelę, w której przedstawiono graficzne oznaczenia materiałów budowlanych. Tabela składa się z dwóch kolumn, w pierwszej umieszczono nazwy materiałów, a w drugiej grafiki ilustrujące ich oznaczenia. Nazwy materiałów: powierzchnia gruntu (w przekroju), posypka, tynki, zaprawy, beton niezbrojony albo kamień, beton zbrojony (żelbet), beton lekki, beton lekki zbrojony, cegła, pustaki lub kształtki, drewno: przekrój prostopadły do włókien oraz przekrój wzdłuż włókien, sklejka, płyty drewnopochodne, metale, izolacja termiczna i akustyczna, izolacja wodochronna, szkło i inne materiały przezroczyste w stanie stałym, tworzywa sztuczne.
15. Rysunki szczegółów konstrukcyjnych różnego rodzaju ścian drewnianych. Typowe rozwiązanie narożnika ściany zewnętrznej.
Grafiki ukazują poprzeczne przekroje belek, na których widoczny jest przebieg usłojenia w postaci okręgów o nierównych brzegach. Na pierwszym rysunku znajduje się przekrój z rysunkiem pełnego usłojenia, zaś na drugim tylko jego wycinka.
Węgły.
Ukazano dwie grafiki. Pierwsza przedstawia wzdłużny przekrój belki z zarysowaniem usłojenia w postaci nieregularnych linii. Druga zaś ukazuje połączenie okrągłych belek w narożu. Belki mają półokrągłe wycięcia na dole oraz na górze, dzięki czemu zostały do siebie ściśle dopasowane.
Przykłady ocieplenia ścian zewnętrznych.
Rysunek przedstawia budowę węgła. Odpowiednio wycięte belki zostały ze sobą połączone w taki sposób, że utworzyły naroże. W belkach zostały pionowo zamocowane pręty.
Warstwowy układ izolacji cieplnej.
Grafika ukazuje naroże wykonane z drewnianych belek.
Węgły: układy izolacji cieplnej.
Grafika ukazuje naroże wykonane z drewnianych belek ściśle do siebie dopasowanych dzięki specjalnym wycięciom. W środku naroża znajdują się warstwy termoizolacji.
Konstrukcje ścian drewnianych
Źródło:
Akademia Finansów i Biznesu Vistula
, licencja: CC BY 3.0.
Powiązane materiały
Powiązane materiały
D1AemLUcz
R18fmP1EGN4cO
Sekwencje filmowe - Wykonywanie deskowań
Sekwencje filmowe - Wykonywanie deskowań
DfchWM5GU
RSPWgA3tn9MMe
Wizualizacja 3D - Konstrukcje stropów drewnianych
Wizualizacja 3D - Konstrukcje stropów drewnianych
D108OrNP3
R8KUx4akuxZ2F
Plansza interaktywna - Rusztowania, pomosty, stropodachy
Plansza interaktywna - Rusztowania, pomosty, stropodachy
Ćwiczenia powiązane
3. Elementy konstrukcyjne i rodzaje stropów
Grupuj elementy
3. Elementy konstrukcyjne i rodzaje stropów
R13CylsMzEhAb
2
Dopasuj elementy do odpowiednich grup.
Rodzaje stropów Możliwe odpowiedzi: 1. belkowy, 2. gęstożebrowy, 3. wieniec, 4. pułap, 5. płytowy, 6. ława fundamentowa, 7. nadproże, 8. stropodach Elementy konstrukcyjne Możliwe odpowiedzi: 1. belkowy, 2. gęstożebrowy, 3. wieniec, 4. pułap, 5. płytowy, 6. ława fundamentowa, 7. nadproże, 8. stropodach
Dopasuj elementy do odpowiednich grup.
Rodzaje stropów Możliwe odpowiedzi: 1. belkowy, 2. gęstożebrowy, 3. wieniec, 4. pułap, 5. płytowy, 6. ława fundamentowa, 7. nadproże, 8. stropodach Elementy konstrukcyjne Możliwe odpowiedzi: 1. belkowy, 2. gęstożebrowy, 3. wieniec, 4. pułap, 5. płytowy, 6. ława fundamentowa, 7. nadproże, 8. stropodach