E-materiały do kształcenia zawodowego

Technologie wykonywania robót ciesielskich

BUD.02. Wykonywanie robót ciesielskich - CIEŚLA 711501

bg‑green

Rusztowania, pomosty, stropodachy

PLANSZA INTERAKTYWNA

s

Spis treści

1. Jednorzędowe rusztowanie stojakowe z drewna1. Jednorzędowe rusztowanie stojakowe z drewna

2. Rusztowanie drabinowe2. Rusztowanie drabinowe

3. Schodnie3. Schodnie

4. Rusztowanie wolnostojące typu Warszawa4. Rusztowanie wolnostojące typu Warszawa

5. Dwurzędowe rusztowanie stojakowe z drewna5. Dwurzędowe rusztowanie stojakowe z drewna

6. Kozły do robót murarskich i tynkarskich6. Kozły do robót murarskich i tynkarskich

7. Stropodach odwrócony7. Stropodach odwrócony

8. Stropodach odpowietrzony8. Stropodach odpowietrzony

9. Stropodach wentylowany9. Stropodach wentylowany

10. Stropodach pełny10. Stropodach pełny

1. Jednorzędowe rusztowanie stojakowe z drewna

1
R1LzwQT47igoK
Nagranie tożsame z treścią zamieszczoną poniżej.

Rusztowanie jednorzędowe stojakowe z drewna składa się  z jednego rzędu stojaków; leżnie opierają się na murach. Długość oparcia nie może być mniejsza niż 15 cm. Rusztowanie jednorzędowe stojakowe składa się, jak wspomniano wyżej, z  jednego rzędu stojaków, ponadto z: podłużnic, leżni, krzyżulców, odbojnic, pomostów, podkładek i poręczy.

R5knz9fB24OQG1
Pierwsza część planszy zatytułowana „Jednorzędowe rusztowania stojakowe z drewna” przedstawia dwa rysunki tego rodzaju konstrukcji. Po lewej stronie ukazano przekrój poprzeczny, a po prawej widok z przodu. Poszczególne elementy zostały podpisane za pomocą znaczników. Po kliknięciu znacznika wyświetla się nazwa danej części. Rusztowanie składa się z pionowych dłuższych elementów umieszczonych na podkładkach, są to stojaki wykonane z dłużyc. Na rysunku zaznaczono odległość między tymi częściami. Na przekroju poprzecznym wynosi ona jeden i sześć dziesiątych metra, a na widoku z przodu dwa i pół metra. Pomiędzy stojakami znajdują się elementy poziome tworzące pomosty oraz podłużnice i leżenie. Konstrukcja jest wzmocniona przybitymi na krzyż deskami – są to krzyżulce. Nad pomostami znajdują się poręcze, a także daszki zbite z desek. Poziome leżenie są wzmocnione przybitymi od spodu na łączeniu podpórkami. Elementy na rysunku: 1. Odbojnica, 2. Pomost, 3. Pomost ochronny, 4. Podpórka, 5. Leżeń, 6. Odbojnica, 7. Pomost, 8. Poręcz, 9. Krzyżulec, 10. Pomost, 11. Stojak, 12. Podłużnica, 13. Daszek ochronny, 14. Podkładka
Jednorzędowe rusztowanie stojakowe z drewna
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.

2. Rusztowanie drabinowe (zwane wiedeńskim)

2
RglJqGKnapiAu
Nagranie tożsame z treścią zamieszczoną poniżej.

Złożone jest z drabin, które są ustawione przy ścianie, a na ich szczeblach opiera się pomosty robocze. Szerokość drabin wynosi 52 cm, zaś długość od 6 do 8 metrów, natomiast odległość między szczeblami powinna wynosić 50 cm. Do wykonania pomostów wykorzystuje się bale o grubości 50 mm i szerokości 250 mm. Drabiny powinny być ustawiane na podkładach umieszczonych na równym podłożu zabezpieczone za pomocą haków wbitych w mur co 4 m. By uzyskać większą wysokość, drabiny można łączyć. Zakłada się na siebie wówczas dwie drabiny na długości 200 cm.

R1ASecBc7eMTk1
Druga część planszy interaktywnej ukazuje rysunek rusztowania drabinowego. Składa się ono z trzech drabin ustawionych pionowo przy ścianie na betonowych podkładkach. Na ich szczeblach ułożono pomosty robocze. Rusztowanie zostało wzmocnione przybitymi na krzyż deskami, krzyżulcami. Do drabin zostały przymocowane kolejne drabiny przy użyciu jarzm i klinów. Wszystkie elementy rusztowania zostały podpisane za pomocą znaczników: 1. Drabina, 2. Krzyżulec, 3. Podkładka, 4. Odbojnica, 5. Pomost, 6. Poręcz. Na rysunku zaznaczono również wymiary elementów i odległości między nimi.
Rusztowanie drabinowe (zwane wiedeńskim)
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.

3. Schodnie

3
R1KpBhC0DaNve
Nagranie tożsame z treścią zamieszczoną poniżej.

Schodnie to pochylnie, które wykonuje się, gdy konieczne jest ręczne donoszenie materiałów budowlanych. Wykonuje się je z desek o szerokości co najmniej 800 mm. Ustawiane są na leżniach w jednym pionie komunikacyjnym, z nachyleniem nieprzekraczającym 65°. Wzdłuż schodni należy wykonać zabezpieczenie w postaci poręczy i odbojnic.

R1RhaDuAuZrYK1
Trzecia plansza ukazuje rysunek konstrukcji schodni. Poziome pomosty z desek zostały oparte na belkach podtrzymywanych przez pionową konstrukcję. Kolejne poziomy połączono drabinami, a krawędzie zabezpieczono poręczami . Elementy konstrukcji zostały podpisane za pomocą znaczników: 1. Drabina, 2. Stojak, 3. Poręcz, 4. Pomost
Schodnie
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.

4. Rusztowanie wolnostojące typu Warszawa

4
RUp8HcvfzDhcQ
Nagranie tożsame z treścią zamieszczoną poniżej.

W konstrukcji tego rusztowania podstawowym elementem są przęsła rurowe, którym sztywność zapewniają poziome zastrzały. Jest łatwe w montażu dzięki zastosowaniu tulei na stojakach; kolejne poziomy można swobodnie łączyć w wieżę do wysokości 5 m. Gdy istnieje potrzeba budowy wyższej konstrukcji, należy ją zakotwić do ściany co 300 cm. By zapewnić stabilność konstrukcji, po przekątnej podstawy należy zamontować tężnik. Podstawą, na której ustawia się tego typu rusztowanie są kwadratowe płytki wyposażone w regulację śrubową, co zapewnia odpowiednie poziomowanie i pionowanie konstrukcji. Na nich ustawia się drewniane podkłady. Maksymalne obciążenie pomostu może wynosić 280 kg, natomiast maksymalny ciężar ładunku umieszczonego na wysięgniku transportowym 50 kg.

RYCUUfCzr17uz1
Czwarta część planszy zawiera grafikę ilustrującą rusztowanie wolnostojące typu Warszawa. Główna konstrukcja została zbudowana ze stalowych rur opartych na podstawie. Rury tworzą ramy konstrukcyjne. Na górze osadzono drewniany podest wzmocniony od dołu i zabezpieczony burtą ochronną w postaci desek, a także balustradą małą i dużą. Do podestu prowadzi drabina, a kwadratowy otwór w jego powierzchni umożliwia wejście. Elementy konstrukcyjne zostały podpisane za pomocą znaczników: 1. Wysięgnik transportowy, 2. Podest drewniany, 3. Stężenie poziome, 4. Drabina, 5. Poprzeczka, 6. Poręcz mała, 7. Poręcz duża, 8. Burta ochronna, 9. Podest drewniany połówka, 10. Wzmocnienie pod podesty, 11. Rama konstrukcyjna rusztowania, 12. Podstawa
Rusztowanie wolnostojące typu Warszawa
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.

5. Dwurzędowe rusztowanie stojakowe z drewna

5
RYxFZ9eWZKPjU
Nagranie tożsame z treścią zamieszczoną poniżej.

Zgodnie z nazwą tego typu rusztowanie posiada drugi rząd stojaków umieszczonych przy murze w ten sam sposób, co w przypadku rusztowania stojakowego jednorzędowego. Również wymiary zachowuje się te same, wyjątkiem jest grubość desek podłużnic, powinna wynosić przynajmniej 38 mm przy szerokości 220 mm. Natomiast w przypadku wykorzystania do budowy podłużnic dłużyc iglastych, ich średnica w cieńszym końcu powinna wynosić przynajmniej 120 mm, a długość powinna stanowić wartość długości dwóch odstępów stojaków powiększona o 500 mm.

RudR8F2Ftis5J1
Piąta plansza ukazuje rysunek dwurzędowego rusztowania stojakowego z drewna. Po lewej stronie ukazano przekrój poprzeczny, a po prawej widok z przodu. Rusztowanie składa się z pionowych dłuższych elementów umieszczonych na podkładkach, są to stojaki wykonane z dłużyc. Zostały ułożone w dwóch rzędach. Pomiędzy stojakami znajdują się elementy poziome tworzące pomosty oraz podłużnice i leżenie. Konstrukcja jest wzmocniona przybitymi na krzyż deskami – są to krzyżulce. Nad pomostami znajdują się poręcze. Elementy konstrukcyjne zostały podpisane za pomocą znaczników: 1. Odbojnica, 2. Pomost, 3. Pomost ochronny, 4. Podpórka, 5. Podkładka, 6. Poręcz, 7. Krzyżulec, 8. Podłużnica.
Dwurzędowe rusztowanie stojakowe z drewna
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.
RSB71OdQar1Es1
Kolejna plansza składa się z czterech zdjęć. Każde zdjęcie posiada znacznik w postaci kółka z cyfrą. Po kliknięciu znacznika wyświetla się opis oraz pasek odtwarzania audio. Nagrania są tożsame z tekstem. 1. Rusztowanie z krawędziaków Zdjęcie przedstawia dom, przy którego ścianie rozstawiono drewniane rusztowanie z krawędziaków. Konstrukcja opiera się na długich pionowych stojakach i posiada dwa poziomy połączone drabinami. Od zewnątrz przybito na krzyż wzmacniające belki. Tekst Rusztowanie z krawędziaków składa się ze stojaków, które mogą być pojedyncze lub łączone jako podwójne rzędy stojaków, podłużnic, leżni, krzyżulców, odbojnic, pomostów, podkładek i poręczy. 2. Rusztowanie z dłużyc Zdjęcie ukazuje rusztowanie wybudowane wzdłuż ściany bardzo dużego budynku. Konstrukcję rusztowania stanowią metalowe rurki ułożone pionowo oraz umocowane w poziomie. Na nich ułożono dłużyce tworzące pomosty. Od zewnątrz konstrukcję wzmacniają umocowana na krzyż metalowe rurki. Tekst Do wykonywania rusztowania stojakowego wykorzystuje się, oprócz krawędziaków, również dłużyce, uzyskiwane z przycinki młodych drzew. Dłużyce są wykorzystywane jako stojaki, podłużnice i leżnie. Pozostałe elementy rusztowania mają takie same wymiary i wykonuje się je podobnie jak w przypadku rusztowania z krawędziaków. 3. Rusztowanie wspornikowe na wysuwnicach Zdjęcie ukazuje tego typu konstrukcję zamontowaną przy dwóch przylegających do siebie ścianach budynku. Metalowa konstrukcja została zakotwiona w ścianie. Pomosty powstały z długich drewnianych elementów, a barierki ochronne z metalowych rurek. Tekst Rusztowanie  wspornikowe na wysuwnicach – to rusztowanie z belek (wysuwnic), wystających wspornikowo na zewnątrz budynku przez otwory w murze, a wewnątrz budynku zamocowanych w istniejącej konstrukcji budynku. Rusztowanie wspornikowe na wysuwnicach składa się ze: wsporników zakotwionych w murze, drewnianego pomostu roboczego, barierki. 4. Rusztowanie przesuwne i przejezdne Na zdjęciu przedstawiono tego typu rusztowanie. Jest ono w całości wykonane z metalowych elementów umieszczonych na prostokątnej platformie jezdnej. Konstrukcja jest złożona i zabezpieczona. Tekst Rusztowanie przesuwne i przejezdne zawiera elementy do montażu:
- ramy nośne i czołowe,
- poręcze,
- krawężniki,
- elementy podłużne i poprzeczne,
- pomosty robocze,
- stężenia pionowe,
- podpory,
- belki jezdne,
- stężenia poziome,
- stężenie ukośne,
- łączniki usztywniające,
- łączniki bazowe,
- koła – zespoły jezdne,
- stopę balastową.
Rusztowania
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.
R140cblCKMne31
Następna plansza przedstawia kolejne cztery zdjęcia różnego rodzaju tarasów, pomostów i innych drewnianych konstrukcji. Każde zdjęcie posiada znacznik w postaci kółka z cyfrą. Po kliknięciu znacznika wyświetla się opis oraz pasek odtwarzania audio. Nagrania są tożsame z tekstem. 1. Pomosty i kładki Zdjęcie ukazuje konstrukcję rusztowania wybudowanego wzdłuż ściany bardzo dużego budynku. Rusztowanie posiada kilka poziomów, a jego główna konstrukcja została wykonana z metalowych rurek. Na niej zostały zamontowane drewniane pomosty. Tekst Pomosty robocze i komunikacyjne wykonane są z drewna, na podstawie indywidualnego projektu. Każdy pomost roboczy i komunikacyjny, ze względów bezpieczeństwa, musi być wyposażony w barierkę, a także burtę ochronną. 2. Pomosty i kładki. Na zdjęciu ukazano montaż pomostu. Na utwardzonym gruncie zabetonowano metalową konstrukcję, zaś na niej są mocowane drewniane deski. Tekst Pomosty i kładki składają się ze słupków, legarów drewnianych, pomostu komunikacyjnego 3. Tarasy Zdjęcie ukazuje drewniany domek letniskowy z drewnianym tarasem. Widać legary podtrzymujące jego konstrukcję. Wzdłuż tarasu znajduje się niska balustrada złożona z dwóch poziomów listew. Tekst Konstrukcję drewnianego tarasu na gruncie wykonuje się z drewna sosnowego lub bardziej wytrzymałych gatunków egzotycznych. Podłoże pod konstrukcją powinno zostać utwardzone i wyrównane, może być przygotowane z podsypki, gruzu i tłucznia lub w formie betonowej wylewki. Na nim osadza się wsporniki, a na nich legary. W przypadku gdy konstrukcja musi być wyższa, osadza się je na betonowych słupkach. Należy pamiętać, iż powierzchnia tarasu nie może znajdować się powyżej poziomu podłogi przylegającego pomieszczenia. Legary powinny być rozmieszczone co 40-60 cm. Do legarów montuje się deski tarasowe przy użyciu wkrętów, klejów lub blaszek. 4. Balustrady Zdjęcie przedstawia drewnianą balustradę wybudowaną na skraju skarpy znajdującej się nad morzem. Balustrada składa się z desek zamocowanych na trzech poziomach. Deski te zostały przymocowane do pionowych słupków osadzonych w podłożu. Tekst Balustrada drewniana składa się ze słupków i poprzeczek poziomych oraz poręczy.
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.

6. Kozły do robót murarskich i tynkarskich

6
R1JXuQ2BByyvJ
Nagranie tożsame z treścią zamieszczoną poniżej.

Rusztowania kozłowe służą do robót malarskich oraz  tynkarskich. Składają się najczęściej z dwóch podpór przestrzennych (kozłowych) oraz pomostu. Powinny mieć wysokość do 250 cm, a długość powinna stanowić 120% wysokości przy rozstawie do 150 cm. W celu usztywnienia konstrukcji mocuje się ukośne stężenia.

RStyNhE4lRFGq1
Plansza numer sześć zawiera grafiki ukazujące kozły do robót murarskich i tynkarskich. Dwa rysunki przedstawiają konstrukcje kozłów, natomiast trzeci ilustruje przekrój poprzeczny konstrukcji. Przedstawiono również wymiary wszystkich elementów oraz odległości między nimi. Kozły to niewielkie drewniane konstrukcje złożone z połączonych ze sobą desek. Podstawą kozła są podpory zbudowane z przylegających w górnej krawędzi desek. Dwie podpory łączy od góry poprzeczka, a także ukośnie przybite krzyżulce. Podpory dodatkowo wzmacniają dwie poprzeczne deski, dłuższa na dole, a krótsza na górze.
Kozły do robót murarskich i tynkarskich
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.

7. Stropodach odwrócony

7
RonTUV4mkmy7u
Nagranie tożsame z treścią zamieszczoną poniżej.

To rodzaj stropodachu pełnego, w którym odwrócono kolejność warstw. Na podłożu znajduje się warstwa izolacji przeciwwodnej (są to zazwyczaj dwie warstwy papy termozgrzewalnej), na niej zaś układa się warstwę termoizolacyjną. Warstwy stropodachu odwróconego to: płyta konstrukcyjna,  izolacja wodochronna, izolacja termiczna, warstwa wierzchnia – żwir, warstwa zieleni lub płyty chodnikowe.

Rkh01l10IiwsT1
Siódma plansza ukazuje grafikę stropodachu odwróconego. Ukazano na niej poszczególne elementy i warstwy tego rodzaju stropodachu. Poszczególne elementy zostały podpisane za pomocą znaczników. Po kliknięciu znacznika wyświetla się nazwa danej części. Główny szkielet konstrukcji stanowią drewniane belki i umieszczone na nich łaty, następnie warstwa płyty i paraizolacji. Na paraizolacji widoczna jest wełna mineralna, a na niej hydroizolacja. Poszczególne elementy zostały podpisane za pomocą znaczników. Po kliknięciu znacznika wyświetla się nazwa danej części: 1. Hydroizolacja, 2. Wełna mineralna, 3. Łata, 4. Paraizolacja, 5. Płyta, 6. Belka.
Stropodach odwrócony
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.

8. Stropodach odpowietrzony

8
R16CnSLF6GYhU
Nagranie tożsame z treścią zamieszczoną poniżej.

W konstrukcji tego typu stropodachu znajduje się specjalna warstwa kanalików dzięki zastosowaniu papy wentylacyjnej – z rowkami lub perforacją – oraz sieci kominków wentylacyjnych. Umożliwia to odprowadzenie części wilgoci i wyrównanie ciśnienia. Konstrukcja drewniana stropodachu odpowietrzonego to: murłaty, słupki, krokwie, łaty, podkłady drewniane, warstwy wykończenia stropodachu – płyta stropu, termoizolacja, gładź betonowa, warstwa odpowietrzająca (kanaliki), pokrycie dachowe, kominek wentylacyjny.

R1Yj0BQbI6r4N1
Ósma plansza ukazuje grafikę stropodachu odpowietrzonego. Ukazano na niej poszczególne elementy i warstwy tego rodzaju stropodachu. Poszczególne elementy zostały podpisane za pomocą znaczników. Po kliknięciu znacznika wyświetla się nazwa danej części. Główna konstrukcja nośna zbudowana jest z belek. Zapewnia ona spadek, ponieważ jej jeden bok jest niższy niż drugi. Wewnątrz głównej konstrukcji znajduje się termoizolacja z wyprofilowanymi kanalikami odpowietrzającymi. Od spodu i przy wyższym boku konstrukcji znajduje się paraizolacja. Od spodu do paraizolacji przyczepiona jest blacha trapezowa. Od góry termoizolacja pokryta jest papą wentylacyjną. Na niej widoczne jest pokrycie papowe. Z pokrycia wyodrębnia się pionowy kominek. Poszczególne elementy zostały podpisane za pomocą znaczników. Po kliknięciu znacznika wyświetla się nazwa danej części: 1. Konstrukcja nośna pokrycia zapewniająca spadek, 2. Kominek, 3. Pokrycie papowe, 4. Paraizolacja, 5. Papa wentylacyjna, 6. Termoizolacja z wyprofilowanymi kanalikami odpowietrzającymi, 7. Blacha trapezowa.
Stropodach odpowietrzony
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.

9. Stropodach wentylowany

9
RtdCYbTgw1vNk
Nagranie tożsame z treścią zamieszczoną poniżej.

Stropodach wentylowany posiada dodatkową przestrzeń wentylowaną znajdującą się pomiędzy warstwą termoizolacyjną a pokryciem dachowym. Warstwy stropodachu wentylowanego to: strop, paroizolacja, termoizolacja, szczelina wentylacyjna, deskowanie lub betonowa wylewka, hydroizolacja. Na konstrukcję drewnianą stropodachu wentylowanego składają się: murłaty, słupki, zastrzały, miecze, krokwie, łaty, podkłady drewniane, warstwy wykończenia stropodachu.

RXIbK6zIGCHVW1
Dziewiąta plansza ukazuje grafikę stropodachu wentylowanego. Ukazano na niej poszczególne elementy i warstwy tego rodzaju stropodachu. Poszczególne elementy zostały podpisane za pomocą znaczników. Po kliknięciu znacznika wyświetla się nazwa danej części. Główna konstrukcja nośna zbudowana jest z belek. Zapewnia ona spadek, ponieważ jej jeden bok jest niższy niż drugi. Wewnątrz głównej konstrukcji w jej dolnej części znajduje się wełna mineralna. Nie sięga ona do górnej konstrukcji, czyli zapewnia przestrzeń. Od spodu konstrukcji znajduje się papa termozgrzewalna. Od góry konstrukcja pokryta jest warstwą sklejki wodoodpornej oraz dwoma warstwami papy. Poszczególne elementy zostały podpisane za pomocą znaczników. Po kliknięciu znacznika wyświetla się nazwa danej części: 1. Konstrukcja nośna pokrycia zapewniająca spadek, 2. Papa termozgrzewalna, 3. Wełna mineralna, 4. Papa układana w dwóch warstwach, 5. Sklejka wodoodporna.
Stropodach wentylowany
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.

10. Stropodach pełny

10
RXDXlshI59cgP
Nagranie tożsame z treścią zamieszczoną poniżej.

W tego rodzaju stropodachu wszystkie warstwy są ze sobą szczelnie połączone, są to: konstrukcja nośna stropu, termoizolacja, warstwa wodochronna. Konstrukcja drewniana stropodachu pełnego składa się z: krokwi, łat, podkładów drewnianych, warstw wykończenia stropodachu.

RScXrTra3Z2ip1
Dziesiąta plansza ukazuje grafikę stropodachu pełnego. Ukazano na niej poszczególne elementy i warstwy tego rodzaju stropodachu. Poszczególne elementy zostały podpisane za pomocą znaczników. Po kliknięciu znacznika wyświetla się nazwa danej części. Główna konstrukcja nośna zbudowana jest z belek ułożonych do siebie równolegle i połączonych prostopadłymi łącznikami. Na takiej konstrukcji umieszczony jest podkład z płyty drewnopodobnej. Kolejna warstwa to EPDM CSS. Na niej znajduje się grubsza warstwa polistyrenu ekstrudowanego. Na niej znajduje się włóknina filtrująca, a dalej żwirowa warstwa dociskowa. Na ostatniej warstwie umieszczone są płyty betonowe w strefie brzegowej stropodachu. Poszczególne elementy zostały podpisane za pomocą znaczników. Po kliknięciu znacznika wyświetla się nazwa danej części: 1. Płyty betonowe w strefie brzegowej, 2. Włóknina filtrująca, 3. Żwirowa warstwa dociskowa, 4. Polistyren ekstrudowany, 5. EPDM CSS, 6. Podkład z płyty drewnopodobnej.
Stropodach pełny
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.
Powiązane materiały

Ćwiczenia powiązane

stopa fundamentowa
stopa fundamentowa

Element posadowienia konstrukcji budowlanych, stosowany do przenoszenia obciążeń osiowych na grunt nośny, a także punktowych z elementów konstrukcyjnych i nośnych. Stopa zaliczana jest do fundamentów płaskich bezpośrednich. Stosuje się ją pod elementami, między którymi rozstaw jest znaczny; niekiedy występują w parach (tzw. stopy grupowe). Wykorzystuje się ją także przy posadowieniu krótkich fragmentów kominów i ścian, które wymagają fundamentowania ze względu na ciężar.