Using the “lucky draw” technique to recollect methods of performing operations with decimal fractionsdecimal fractionsdecimal fractions. The students write their names on pieces of paper and put them into a box. The teacher draws 5 names. Then, the chosen students draw a piece of paper each from another box. They find examples of addition, subtraction, multiplication and division with decimal fractions in the pieces of paper. The students solve the tasks on the board, giving explanation of used calculation techniques. The fifth piece of paper is the “lucky draw”. The student who has drawn this one, gets a calculator and checks if the other students did their calculations correctly.
The teacher informs the students that store chain “Surprise” has introduced a regulation which makes every customer calculate how much he owes the shop.
It is forbidden to use any calculators.
The aim of the class will be developing the ability to do calculations with decimal fractionsdecimal fractionsdecimal fractions.
Task 1 A grain of wheat costs 0,02 zł. Arek bought 126 grains of wheat for his white mouse. How much did he pay?
Task 2 Basia’s pig eats 2 watermelons for breakfast every day. ! kilogram of watermelon costs 2,64 zł. How much money does Basia spend every week on the watermelons?
Task 3 Cecylia bought a TV set for herself and some toys for her goddaughters.
Using the applet, match the objects she bought to their prices.
[Geogebra applet]
Task 4 Darek spent 140 zł on bones for his dog. How many bones did he buy if one costs 70 gr?
Task 5 - Can I have 9 pieces of cheese for my cat? - Ewa said. - The ones 3,10 zł per item? - The shop assistant asked. - Yes, please.- Ewa said and gave a 50 zł note to the shop assistant.
How much change did she get?
An extra task: Marcin bought 2 bags of hay and 3 bags of carrots for his horse. A bag of hay costs 89 zł, and a bag of carrots 46,10 zł. The shop had a special offer, so Marcin paid 20 zł less. How much did he pay in total?
Having solved all the tasks, the student check correctness of their answers. They use a model of solutions prepared by the teacher.
Discussion – is it easy to do the calculations with decimal fractionsdecimal fractionsdecimal fractions without a calculator? What do you need to do to get the correct result?
- It is a good idea to estimate the result of the calculations to avoid obvious mistakes.
Pair work. The students throw two dices one by one. The number on the first dice refers to the number of złotys, and the other dice refers to the number of tens of groszes. For example, the result 4 and 6 gives 4,60 zł. The student’s task is to decide how much change will he get if pays the given amount of money (e.g. 4,60 zł) and has 10 zł. The other student checks the result using a calculator.
The students assess themselves and decide if they will be able to do the shopping in the store chain “Surprise”.
Można korzystać z przemienności i łączności dodawania/mnożenia.
me5d326510d846068_1528449000663_0
Rozwiązywanie zadań tekstowych z wykorzystaniem ułamków dziesiętnych
me5d326510d846068_1528449084556_0
Drugi
me5d326510d846068_1528449076687_0
XIV. Zadania tekstowe. Uczeń:
5) do rozwiązywania zadań osadzonych w kontekście praktycznym stosuje poznaną wiedzę z zakresu arytmetyki i geometrii oraz nabyte umiejętności rachunkowe, a także własne poprawne metody.
me5d326510d846068_1528449068082_0
45 minut
me5d326510d846068_1528449523725_0
Dobieranie modelu matematycznego do prostej sytuacji oraz budowanie go w różnych kontekstach, także w kontekście praktycznym.
me5d326510d846068_1528449552113_0
1. Porozumiewanie się w języku angielskim, rozwijanie matematycznych i podstawowych kompetencji naukowo‑technicznych oraz informatycznych, kształtowanie umiejętności uczenia się.
2. Rozwijanie umiejętności wykonywania obliczeń na ułamkach dziesiętnych.
3. Rozwiązywanie zadań tekstowych z kontekstem realistycznym.
me5d326510d846068_1528450430307_0
Uczeń:
- buduje model matematyczny sytuacji opisanej w zadaniu,
- rozwiązuje zadania tekstowe z wykorzystaniem działań na ułamkach dziesiętnych.
me5d326510d846068_1528449534267_0
1. Gra dydaktyczna.
me5d326510d846068_1528449514617_0
1. Praca w parach.
2. Praca grupowa.
me5d326510d846068_1528450127855_0
Przypomnienie sposobów wykonywania działań na ułamkach dziesiętnych metodą „los szczęścia”. Uczniowie zapisują swoje imiona na kartkach i wrzucają kartki do pudła. Nauczyciel wylosowuje 5 kartek. Z kolei uczniowie, których imiona zostały wylosowane, losują z innego pudła po jednej kartce. Na 4 kartkach nauczyciel zapisał przykłady odpowiednio: dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia ułamków dziesiętnych. Uczniowie, którzy je wylosowali – rozwiązują przykłady na tablicy, objaśniając sposób obliczeń. Piąta kartka to los szczęścia. Uczeń, który ją wylosował otrzymuje kalkulator i sprawdza, czy działania zostały poprawnie wykonane.
Nauczyciel informuje, że wydano nakaz, aby w sklepach sieci Niespodzianka każdy klient sam obliczał ile ma zapłacić za zakupy.
Nie można przy tym używać żadnych urządzeń liczących .
Celem więc zajęć będzie rozwijanie umiejętności wykonywania działań na ułamkach dziesiętnych.
me5d326510d846068_1528446435040_0
Uczniowie pracują w grupach, rozwiązując zadania.
Polecenie 1 Ziarenko pszenicy kosztuje w pewnym sklepie 0,02 zł.
Arek zakupił 126 ziarenek pszenicy dla swojej białej myszki. Ile zapłacił?
Polecenie 2 Świnka Basi zjada codziennie na śniadanie dwa arbuzy, w cenie 2,64 zł za kilogram. Każdy arbuz waży 4,25 kg. Ile zł wydaje Basia tygodniowo na zakup tych arbuzów?
Polecenie 3 Cecylia kupiła dla siebie telewizor i zabawki dla swoich chrześnic.
Korzystając z apletu, połącz w pary przedmioty które kupiła, z kwotami, które za nie zapłaciła.
[Geogebra applet]
Polecenie 4 Darek za 140 zł kupił kości dla swojego pieska. Ile kości kupił, jeżeli za jedną kość trzeba zapłacić 70 gr?
Polecenie 5 - Poproszę 9 serków dla kotka – powiedziała Ewa. - Tych po 3,10 zł za sztukę? – zapytała sprzedawczyni. - Oczywiście – odpowiedziała Ewa i podała sprzedawczyni banknot pięćdziesięciozłotowy.
Ile zł otrzymała reszty?
Polecenie dla chętnych Marcin kupił dla swoich koni 2 worki siana i 3 worki marchewki. Worek siana kosztuje 89 zł, a worek marchewki 46,10 zł. W sklepie była promocją więc zapłacił o 20 zł mniej. Ile zapłacił za wszystko?
Po rozwiązaniu zadań, uczniowie sprawdzają poprawność obliczeń. Korzystają ze wzoru rozwiązań przygotowanego przez nauczyciela.
Dyskusja – czy łatwo jest wykonywać działania na ułamkach dziesiętnych, bez użycia kalkulatora? W jaki sposób należy postępować, aby uzyskać poprawny wynik?
Przykładowe wnioski
- Działania na ułamkach dziesiętnych najlepiej wykonywać pisemnie.
- Można korzystać z przemienności i łączności dodawania/mnożenia.
- Warto oszacować wynik obliczeń, aby uniknąć oczywistych błędów.
Praca w parach.
Uczniowie rzucają kolejno 2 kostkami do gry. Liczba uzyskana na pierwszej kostce to liczba złotówek, liczba wyrzuconych oczek na drugiej kostce to liczba dziesiątek groszy. Na przykład wypadła 4 i 6 – uczeń zapisuje kwotę 4,60 zł. Zadaniem ucznia jest odpowiedź na pytanie – ile otrzyma reszty z 10 zł, jeżeli ma zapłacić otrzymaną kwotę (np. 4,60 zł). Drugi z uczniów sprawdza poprawność wyniku za pomocą kalkulatora.
Uczniowie dokonują samooceny własnej pracy i wspólnie zastanawiają się, czy będą mogli samodzielnie robić zakupy w sklepach sieci Niespodzianka.
me5d326510d846068_1528450119332_0
Uczniowie rozwiązują zadania utrwalające.
Następnie wspólnie podsumowują zajęcia, formułując wnioski do zapamiętania.
- Działania na ułamkach dziesiętnych najlepiej wykonywać pisemnie.
- Można korzystać z przemienności i łączności dodawania/mnożenia.
- Warto oszacować wynik obliczeń, aby uniknąć oczywistych błędów.